su

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

su (برگرفته از Switch User) فرمانی پرکاربرد در سیستم‌عامل‌های یونیکس و شبه‌یونیکس جهت اجرای shell یک کاربر دیگر بدون خروج (log out) کاربر کنونی در خط فرمان است. کاربرد معمول آن جهت اجرای فرمان‌هایی که نیاز به سطح دسترسی کاربر root دارند است. البته می‌توان از آن برای انتقال به کاربر دیگر نیز استفاده کرد.

su گاهی اوقات بعنوان مخففی برای «spoof user» یا «set user» نیز استفاده می‌شود؛ زیرا این فرمان، حساب کاربری فعلی را به کاربر دیگری تغییر می‌دهد. همچنین بعضی مواقع نیز به اشتباه «superuser» اطلاق می‌شود. بدلیل اینکه در بیشتر موارد برای سوئیچ کردن به حساب کاربری ریشه استفاده می‌شود.

در میز کارهای گنوم و KDE برای اجرای برنامه‌هایی که به سطح دسترسی کاربر ریشه نیاز دارند، پنجره‌ای باز می‌شود که کاربر برای اجرای برنامه باید به آن گذرواژه کاربر ریشه را بدهد.

کاربرد[ویرایش]

هنگامی که از خط فرمان اجرا شود، برنامه درخواست گذرواژه کاربر هدف را می‌خواهد؛ اگر گذرواژه درست بود، آن‌گاه کاربر به حساب کاربری هدف و تمام فایل‌های وابسته به آن دسترسی خواهد داشت.

[user@localhost:~]$ su
Password: 
[root@localhost:/home/user]# exit
logout
[user@localhost:~]$

اگر نام کاربر هدف به دستور داده نشود (مانند نمونه بالا)، دستور کاربر هدف را کاربر root درنظر می‌گیرد. ولی می‌توان به‌عنوان دیگر کاربرها نیز وارد شد:

[user2@localhost:~]$ su user2
Password: 
[user2@localhost:/home/user۱]$ exit
logout
[user2@localhost:~]$

منبع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]

  • su، راهنمای گنو برای su.
  • runas، دستور مشابه در ویندوز