گروه فرقان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

فرقان نام گروهی تروریستی بود که عملیات‌هایی علیه نظام جمهوری اسلامی ایران انجام داده‌است. رهبر گروه فرقان شخصی به نام اکبر گودرزی بود که در روز ۱۸ دی ۱۳۵۸ خورشیدی دستگیر شد و در روز ۳ خرداد ۱۳۵۹ خورشیدی تیرباران شد.[۱]

روزنامه کیهان مورخ ۱۳ اسفند ۱۳۵۸.

گروهک فرقان از انجام اولين عمليات تروريستي خود در سوم ارديبهشت 1358 تا زمان دستگيري اكبر گودرزي و انهدام گروه، تقريباً 20 ترور انجام داد.[۲]

محمد عطریان‌فر در مورد رهبر این گروه می‌گوید: وی جوانی طلبه بود که برخی سرخوردگی‌های تاریخی داشت و به واسطه این سرخوردگی‌ها بود که بعدها هدایت چنان اقداماتی را عهده‌دار شد. گودرزی در سال ۵۵ حدود بیست سال بیشتر نداشت و با این حال به تفسِر قرآن می‌پرداخت و خودش را در مقام مفسر قرآن معرفی می‌کرد و تفسیری انقلابی از قرآن ارائه می‌کرد و آیاتی از قرآن را انتخاب می‌کرد که به کار مبارزه بیاید.

وی در مورد نحوه دستگیری اعضای این گروه گفت: در پی شناسایی یک خانه تیمی و مشاهده آتشباری شدید از آن معلوم شد که این خانه بایستی اهمیت زیادی داشته باشد. در نهایت پس از درگیری حدود هفتاد نفر از آن خانه دستگیر شدند که رهبر گروه یعنی اکبر گودرزی یکی از آنان بود.

از افراد دستگیر شده بیست و پنج نفر اعدام شدند که رهبر گروه یکی از آنان بود. وی از آنچه انجام داده بودند به هیچوجه اظهار پشیمانی نکرد.[۳]

محمدصادق مفتح، (نایب رییس اول اتاق بازرگانی تهران در سال ۱۳۸۶)، که پدرش محمد مفتح از ترورشدگان به دست گروه فرقان بوده‌است، پیرامون ترورهای گروه فرقان چنین گفته‌است[۴]:

استعمار انگلیس که بیش از هشتصد سال در منطقه نفوذ کرده بود، پیروزی انقلاب ایران پایه‌های آن را متزلزل ساخت. لذا آنان تحلیل کردند که این انقلاب یک انقلاب فرهنگی است که در همه ابعاد تجلی پیدا کرده‌است و علیه آنان است. لذا بر آن شدند برای مبارزه با این انقلاب ریشه‌های اصلی آن را - علمای مبارز- را از بین ببرند. اولین کسی که توسط گروه فرقان شهید شد، تیمسار قرنی و بعد استاد مطهری (ره) بود. پس از آن شهید مفتح (ره) را ترور کردند... توسط اسنادی که در لانه جاسوسی پیدا شده‌است معلوم شد که گروه فرقان به طور مستقیم توسط منافقین تغذیه می‌شد و چون در آن زمان سازمان منافقین در شرایطی نبود که وارد فاز نظامی شود لذا فرقانی‌ها بازوی نظامی منافقین بودند تا موانع را از سر راه سازمان منافقین بردارند.

کتاب «چارچوبی برای تحلیل و شناخت انقلاب اسلامی» پیرامون شخصیت آیت‌الله خمینی در ناکامی گروه فرقان چنین آورده‌است[۵]:

گروه‌ها و تشکل‌های دیگری هم بود که با اسم اسلام دست به معارضه و مانع تراشی زدند مانند گروه فرقان و آرمان مستضعفین که با ترور مطهری و مفتح خود نمایی کردند ولی زود متلاشی شدند. از آن به بعد با توجه به شخصیت والای معنوی و فقهی امام کسی نتوانست در مقابل انقلاب اسلامی با پوشش دین بایستد.

ترورها[ویرایش]

افرادی شاخصی که توسط این گروه ترور شدند عبارتند از:

دو ترور نیز به دست گروه رهروان فرقان صورت گرفت:

پانویس[ویرایش]

  1. «گروه فرقان و ۸ ترور مهم سال ۱۳۵۸»(فارسی)‎. رادیو فردا. بازبینی‌شده در شهریور ۱۳۸۹. 
  2. http://dowran.ir/show.php?id=210746718
  3. شهروند امروز
  4. «پایگاه اطلاع رسانی قربانیان ترور»(فارسی)‎. ۱۳۸۶/۰۹/۲۶. بازبینی‌شده در ۱۰ مرداد ۱۳۸۷. 
  5. صفحهٔ ۲۹۲، چارچوبی برای تحلیل و شناخت انقلاب اسلامی
  6. «پیشقراول ترور در ایران»(فارسی)‎. جام جم، ۱۳۸۹/۰۲/۳۰. بازبینی‌شده در ۲ شهریور ۱۳۹۱. 
  7. «چه کسی خامنه‌ای را در تیرماه ۶۰ ترور کرد؟»(فارسی)‎. ایرج مصداقی، ۱۳۹۰/۱۲/۲۴. بازبینی‌شده در ۲ شهریور ۱۳۹۱. 
  8. «چه کسی خامنه‌ای را ترور کرد»(فارسی)‎. روز آنلاین، ۱۳۹۱/۰۴/۰۶. بازبینی‌شده در ۲ شهریور ۱۳۹۱. 

منابع[ویرایش]

  • حشمت‌زاده، محمدباقر، چارچوبی برای تحلیل و شناخت انقلاب اسلامی
  • کتاب جریان‌های مذهبی - سیاسی ایران از سال ۱۳۲۰ تا سال ۱۳۵۷