ژاک کارتیه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Cartier.png

ژاک کارتیه (به فرانسوی: Jacques Cartier) دریانورد فرانسوی بود که توانست بخش فرانسوی کانادای کنونی را کشف کند.[۱]

زندگی[ویرایش]

در ۳۱ دسامبر ۱۴۹۱ از خانواده‌ای دریانورد در سن مالو Saint-Malo در فرانسه متولد شد. در ابتدا ملوان کشتی بود و در جریان دیدار فرانسوای اول از مون سن میشل Mont Saint-Michel به درجه ناخدایی رسید. و به گفته مورخان در همین زمان بود که پادشاه با بودجه تجهیز دو کشتی برای رسیدن به هند ازمسیر شمال غربی موافقت کرد.

سفرهای اکتشافی و کشف کانادا[ویرایش]

اولین سفر در ۲۰ آوریل ۱۵۳۴ انجام شد که به کشف رود سن لوران Saint Laurent و لابرادور Labrador انجامید. او این سرزمین تازه را ابتدا به نام فرانسوای اول نامید و سپس نام کانادا را با استفاده از واژه سرخیوستی کاناتا Kanata به معنی شهر انتخاب کردو با پایان سفر اول در ۵ سپتامبر ۱۵۳۴ به کشورش فرانسه بازگشت.

سفر دوم باکمک سه کشتی آغاز شد و به شهر کبک Québec رسیدند کشف سرزمینهای تازه ادامه یافت تا به مونت رویال Mont-Royal یعنی مونترال کنونی رسیدند سرمای کشنده و کمبود تجهیزات ژاک کارتیه و افرادش را مجبور به بازگشت کرد. سفر سومی را هم بین سالهای ۱۵۴۲-۱۵۴۱ انجام داد و اولین ساکنان فرانسوی در سرزمین‌های نو در حاشیه رود سن لوران اسکان یافتند که به خاطر بیماری و مشکلاتی که با بومیان سرزمین جدید داشتند مجبور به بازگشت در بهار ۱۵۴۳ شدند.

مرگ[ویرایش]

ژاک کارتیه در اول سپتامبر ۱۵۵۷ در زادگاهش سن مالو از بیماری طاعون درگذشت. [۲]

منابع[ویرایش]

[۱] [۲]

پیوند به بیرون[ویرایش]