ملوان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مَلَوان

ملوان در واقع به یک نیروی متخصص و کارآزموده گفته میشودکه در هدایت ،ناوبری و یا کمک در عملیات تعمیر و نگهداری و یا خدمات در شناور ها بر روی آب و در بندرگاه‌ها نقش دارد. این اصطلاح در مورد دریانوردان حرفه‌ای، کارکنان نظامی و سربازان شاغل در نیروی دریایی، ملوانان تفریحی و ملوانان ماهیگیر کاربرد دارد.

درجات و رتبه های دریانوردی و سلسله مراتب قدرت در یک شناور یا کشتی بشرح زیر می باشد:

os: دریانوردی که تازه از آموزشگاه دریانوردی فارغ التحصیل شده باشد گفته میشود.

cadted: دانشجویی که به تازگی در رشته دریانوردی فارغ التحصیل شده و دوره کارآموزی را می گذراند البته این دوره کارآموزی بهمراه حقوق و سایر مزایا می باشد.

GP: به دریانوردی که حداقل تجربه یک سفر دریایی را داشته و به صلاحدید سرملوان یا کاپیتان در هر قسمت کشتی ممکن است بکارگرفته شود.

AB: به دریانورد ماهر و مسلط گفته میشود که تمامی امور فنی و کارهای خطرناک و را در امنیت و تخصص کامل انجام میدهد.

CARPENTER: یا به اصطلاح نجار به دریانوردی گفته میشود که مسائل ریز فنی وتعمیرات جزئی و کلی قسمت های مختلف کشتی را در طول سفر انجام میدهد همانند درزگیری و تعویض لاستیک های درب انبار و یا تعمیرات درب و پنجره ها و کارهای فنی که جنبه برقی ندارند.

BOSSMAN: سرملوان: ملوان باتجربه ایی است که حداقل ده سفر دریایی را پشت سرگذاشته و تمام مراحل قبل را گذرانده و بعنوان سرکارگر یا سرملوان مشغول بکار میباشد. بعضی از ملوانان نیز در قسمت گلی یا آشپزخانه بعنوان استیوارد یا گارسن و یا کمک آشپز و آشپز مشغول بکار می باشند .

در واقع آشپز ، کمک آشپز و سر آشپز ها برای حضور در دریا می بایست دوره ها ی استاندارد دریانوردی را پشت سر گذرانده تا بتوانند زندگی در دریا را پشت سر بگذارند.


جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

مقاله تحقیقی درباره سلسله مراتب قدرت دریانوردان نوشته امین صادقی دریانورد نامحدود

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Sailor»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۱۳ مهٔ ۲۰۰۷).