وایقان مقدس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
وایقان مقدس
وایقان مقدس
نمایی از روستای وایان در خرداد ۲۰۱۱
نمایی از روستای وایان در خرداد ۲۰۱۱
وایقان مقدس در Iran واقع شده‌است
وایقان مقدس
مختصات: ۳۸°۵۴′۳۹″ شمالی ۴۶°۴۶′۰۰″ شرقی / ۳۸.۹۱۰۸۳° شمالی ۴۶.۷۶۶۶۷° شرقی / 38.91083; 46.76667مختصات: ۳۸°۵۴′۳۹″ شمالی ۴۶°۴۶′۰۰″ شرقی / ۳۸.۹۱۰۸۳° شمالی ۴۶.۷۶۶۶۷° شرقی / 38.91083; 46.76667
جمعیت (۲۰۰۶)
 • جمعیت ۴۶
 • تراکم

وایان[۱] یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در شهرستان خداآفرین واقع شده‌است. در بعضی نوشته‌ها نام ده را به صورت وایقان مقدس آورده‌اند،[۲] که نباید با نام شهر وایقان در شهرستان شبستر اشتباه شود. لغت نامه دهخدا از ده به عنوان وایقان مقدس یاد کرده است.[۳] اواخر قرن بیستم روستا عملاً در شرف ویرانی بود. از سال ۲۰۰۵ تعدادی از افراد مسن، که به تهران مهاجرت کرده بودند، برگشته و خانه‌های مدرن ساخته‌اند. به این ترتیب جمعیّت روستا به سرعت زیاد شد.

  • معروفیت وایان در سطح منطقه به خاطر علم جوش است که، بنا بر اعتقاد ساکنین، در روز عاشورا به جنب و جوش می‌افتد. مردم معتقدند این علم در ده روز اول ماه محرم به حرکت در می‌آید و باصطلاح می‌جوشد. مردمی که نیتی دارند این علم به سمت آنها حرکت می‌کند و طرف هم مبلغی پول و یا هر چیز دیگری مثل پارچه اهدا می‌کند و علم در این صورت از شانه فرد بلند می‌شود.
  • وایان محل سکونت خانواده‌ای(امیر اصلان ناصری وخواهرزاده صوفی حسین )است که در درمان مار گزیده گی مهارت دارند.

وایان در گذشته دور به چهار محله تقسیم شده بود 1 - محله قاضیلی -محله مشیلی-محله تاتی -محله تلی و کوه معروف این روستا هره سر میباشد و زمیندار معروف این روستاقبل از اصاحات ارضی درسال 1324قبل ورود فرقه دمکرات بنام عزیز خان محمد خانلو از ایل محمد خانلو و میر حسن خان احمدی فرزند عبدالصمد خان احمدی حسن بگلو 3 که همان تاریخ کشته شده است وجود افراد سرشناس وخانواد ه اربابی این روستا آتا بیگ رسولی اهری میتوان نام برد .

منابع[ویرایش]

  1. Vayqan-e Maqadas can be found at سرور تحت شبکه نام‌های جغرافیایی, at this link, by opening the Advanced Search box, entering "-3088278" in the "Unique Feature Id" form, and clicking on "Search Database".
  2. http://vayeghan.ir/
  3. http://www.loghatnaameh.org/dehkhodaworddetail-2e2dbc1a13e44cceaacdf4c73fd06c97-fa.html
  4. اسکندری، حسن. عاشیق حسن اسکندری / خاطره‌لر، شعرلر. ساهر ادبی مدنی درنه‌ای، ۱۳۸۶.