فازی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

منطق فازی (Fuzzy Logic)

اين تاپيک به معرفي منطق فازي (Fuzzy Logic) و كنترل فازي (Fuzzy Control) اختصاص دارد. در اين تاپيك سعي مي شود از پيچيدگي ها پرهيز شود و مطالب به شكلي ساده بيان شوند هر چند ممكن است اين حركت به عمق مفاهيم خدشه وارد كند. در ابتدا مفاهيم كلي مطرح مي شوند و پس از تكميل بحث هاي كاربردي، مقالات پيشرفته تر در اين زمينه ارايه خواهند شد.

منطق فازي چيست؟ منطقي است كه بودن و نبودن و هر چيز بين آن دو را براي يك مفهوم مي پذيرد. در منطق صفر و يك (Binary Logic) يك مفهوم درست (1 يا True) و يا نادرست (0 يا False) است و حالت ديگري قابل تعريف نيست. در حالي كه در منطق فازي همان مفهوم علاوه بر 0 و 1 مي تواند مقادير بازه ي 0 تا 1 را به خود اختصاص دهد. به عبارتي ديگر حالتي بين درستي و نادرستي در منطق فازي قابل تعريف است. به عنوان مثال مي خواهيم دماي هوا را از ديدگاه منطق باينري و فازي بررسي كنيم:

   باينري: هوا يا سرد (0) است و يا گرم (1).
   فازي: دماي هوا مي تواند از حالت سرد (0) تا حالت گرم (1) تغيير كند به طوري هواي فرضاً" معتدل (0.5) هم در اين ديدگاه پذيرفتني است.

واضح است كه منطق تفكر ما به عنوان يك موجود هوشمند نيز فازي است. پروفسور لطفي زاده با معرفي نظريه ي مجموعه هاي فازي گام هاي ارزشمند آغازين را جهت به كارگيري اين منطق برداشتند. هم اكنون منطق فازي در علوم مختلفي چون هوش مصنوعي و كنترل كاربرد دارد.

قبل از آن كه كمي عميق تر وارد منطق فازي شويم، بهتر است با دو مفهوم آشنا شويم:

   متغير هاي قطعي (Crisp Variables): متغير هايي هستند كه ارزش آن ها با يك مقدار معين بيان مي شود. مثلاً" دماي هوا 20 درجه ي سانتي گراد است يا A زيرمجموعه ي B است. روشن است كه مقدار ارزش ها دقيق و قطعي است.
   متغير هاي فازي يا زباني (Linguist Variables): متغير هايي هستند كه ارزش آن ها با يك مقدار معين بيان نمي شود بلكه براي توصيف آن ها از يك دسته از عبارات استفاده مي گردد. مثلاً" هوا خيلي سرد است يا تعداد زيادي از عضو هاي A در B نيز وجود دارد. برخلاف حالت قبل توصيف ها مبهم هستند و هيچ قطعيتي ندارند.

فازی می‌تواند به موارد زیر اشاره کند:

ریاضیات، نگره احتمالات، علوم کامپیوتر[ویرایش]

هنر و سرگرمی[ویرایش]