سوپر لیگ فوتبال ترکیه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
سوپر لیگ فوتبال ترکیه
Süper Lig logo.png
کشور ترکیه
کنفدراسیون یوفا
بنیانگذاری ۱۹۵۹ میلادی
دسته اول
شمار تیم‌ها ۱۸
سقوط به لیگ بانک آسیا ۱
جام‌های دیگر جام ترکیه
سوپر جام فوتبال ترکیه
جام قاره‌ای لیگ قهرمانان اروپا
لیگ اروپا
قهرمان کنونی فنرباغچه
موفق‌ترین تیم فنرباغچه (۱۸ قهرمانی) گالاتاسرای (۱۸ قهرمانی)
وب‌گاه sportotosuperlig.org


سوپر لیگ ترکیه (به ترکی استانبولی: Süper Lig) لیگ حرفه‌ای فوتبال ترکیه است. این لیگ بالاترین لیگ در سیستم لیگهای ترکیه‌است. هجده تیم بصورت سالانه در آن برای کسب عنوان قهرمانی مسابقه می¬ دهند و از میان آنها سه تیم به لیگ دسته اول (به ترکی استانبولی: ۱.Lig) سقوط می‌کنند. مسابقات از مرداد تا فروردین انجام می‌شود و هر تیم ۳۴ مسابقه انجام می‌دهد. مسابقات معمولاً شنبه‌ها و یکشنبه‌ها برگزار می‌شوند، گاهن بعضی از مسابقات جمعه و دوشنبه نیز برگزار می‌شوند. سپانسر این مسابقات Spor Toto است و بنابراین به صورت رسمی این لیگ Spor Toto Süper Lig نام دارد.

این مسابقات در سال ۱۹۵۸ با نام (به ترکی استانبولی: Milli Lig) آغاز شد و اولین لیگ ملی ترکیه بود. پیش از آن مسابقات لیگ در چند شهر، آدانا، آنکارا، اسکی شهر، استانبول، ازمیر، کایسری و ترابوزان برگزار می¬شد. این لیگ در رده-بندی لیگهای یوفا در رتبه نهم از نظر نتایج بدست آمده در مسابقات اروپایی در پنج سال گذشته قرار دارد. در مجموع ۶۶ باشگاه در سوپر لیگ مسابقه داده¬اند. امّا تنها ۵ تیم توانسته¬اند به عنوان قهرمانی دست یایبند: بشیکتاش(۱۳)، بوراسپور(۱)، فنرباغچه(۱۷)، گالاتاسرای(۱۸) و ترابوزان سپور(۶). آخرین قهرمان گالاتاسرای است که در فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۲ قهرمان شد.

تاریخچه[ویرایش]

فوتبال در ترکیه به قرن نوزدهم میلادی باز می¬گردد. در این زمان فوتبال توسط انگلیسیهای ساکن سالونیک به ترکیه آورده شد. اولین مسابقات لیگ، مسابقات لیگ استانبول بود که در سال 1904-05 برگزار شد. اولین قهرمان، باشگاه اموگن اف سی بود. تغییرات مختلفی در لیگ انجام گرفت تا سال 1959 که لیگ ملی بوجود آمد. در فاصله زمانی بین لیگ فوتبال استانبول تا آغاز لیگ ملی ترکیه چند لیگ دیگر در شهرهای مختلف ترکیه برگزار شد: آدانا (1923)، آنکارا (1923)، اسکی شهر (1920)، ازمیر (1923)، کایسری (1936) و ترابوزان (1923).

تغییر در سیستم سوپرلیگ ترکیه[ویرایش]

سیستم سوپرلیگ ترکیه از فصل ۲۰۱۱-۲۰۱۲ تغییر کرد. بر این اساس چهار تیم اول سوپرلیگ ۱۸ تیمی در پایان فصل برای تعیین تیم قهرمان سوپرلیگ بین خود بازی می‌کنند. در واقع چهار تیم اول جدول هر کدام با نصف امتیازات کسب شده در لیگ ۱۸ تیمی، دوباره وارد یک لیگ چهارتیمی موسوم به سوپرفینال می شوند و هر چهار تیم سه بازی خارج از خانه و سه بازی در خانه انجام می‌دهند. تیمی که بیشترین امتیازات کل را (مجموع "نصف امتیازات کسب شده از سوپرلیگ بعلاوه شش بازی نهایی") به دست بیاورد قهرمان سوپرلیگ خواهد بود و به صورت مستقیم به لیگ قهرمانان اروپا راه خواهد یافت.

تیم دوم وارد مسابقات انتخابی لیگ قهرمانان اروپا خواهد شد و تیم سوم، بعد از قهرمان جام حذفی موسوم به جام ترکیه به عنوان تیم دوم به لیگ اروپا راه خواهد یافت. تیم چهارم نیز با بازی در مقابل قهرمان گروه چهارتیمی بعدی (تیمهای چهارم تا هشتم سوپرلیگ ترکیه که با یکدیگر مسابقه می‌دهند) تکلیف دیگر سهمیه ترکیه در لیگ اروپا را معین می‌کنند. این فرمول به درخواست شبکه دارای حق پخش تلویزیونی سوپرلیگ ترکیه اجرا می شود و هدف آن نیز انجام بازیهای بیشتر برای کسب درآمد بیشتر اعلام شده است.

منابع[ویرایش]