بوندس‌لیگا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بوندس‌لیگا
Bundesliga-Logo-2010.png
کشور Flag of Germany.svg آلمان
کنفدراسیون یوفا
بنیانگذاری ۱۹۶۳
دسته ۱
شمار تیم‌ها ۱۸
صعود به -
سقوط به بوندس‌لیگا ۲
درجه در کشور ۱
جام قاره‌ای لیگ قهرمانان اروپا
لیگ اروپا
قهرمان کنونی بایرن مونیخ
موفق‌ترین تیم بایرن مونیخ
پخش تلویزیونی اسکای آلمان
ای آر دی
زد د اف
اسپورت ۱
دویچه تلکام
وب‌گاه http://www.bundesliga.de

بوندس‌لیگا (به آلمانی: Bundesliga) در واژه به معنای «لیگ برتر» به لیگ سراسری در کشور آلمان گفته می‌شود.

بخاطر اینکه سیستم دولت آلمان، دولتی فدرال است و فعالیت‌های اجتماعی عمومی تحت اداره اتحادیه‌ها انجام می‌شوند، نام لیگ‌های ورزشی ملی آن، بنام لیگ فدرال شناخته می‌شوند. این موضوع در کشور اتریش نیز به همین شکل است. چرا که آنجا هم دولتی فدرال حاکم است و هم زبان رسمی اتریش نیز آلمانی می‌باشد. در کشور آلمان، هر ورزش یک لیگ سراسری ملی یا همان بوندسلیگا دارد. بوندسلیگا در فصل ۲۰۱۳-۲۰۱۲ رکورد میانگین ۴۵۵۰۰ هزار تماشاگر در هر مسابقه را برجای گذاشت که در بین تمامی لیگهای اروپا در جایگاه نخست قرار گرفت. رتبه بعدی در اختیار لیگ انگلستان می‌باشد. در مجموع ۵۲ سابقه بازی در بوندسلیگا را دارند. بایرن مونیخ با داشتن 24عنوان قهرمانی موفقترین باشگاه تاریخ این رقابت‌ها است. باشگاه‌های دیگری نیز موفق به قهرمانی در این لیگ شده‌اند که معروفترین آن‌ها به این شکل است: باشگاه فوتبال بروسیا دورتموند،باشگاه فوتبال بروسیا مونشن‌گلادباخ،باشگاه فوتبال هامبورگ.

تمامی مسابقات بوندسلیگا در تمامی ورزش‌ها، به صورت حرفه‌ای و در سطح استانداردهای ملی برگزار می‌شوند. از نظر دسته‌بندی سطح تیمی، معمولاً" رقابت‌های بوندسلیگا به دسته یک و دسته دو تقسیم می‌شوند. در فوتبال، بوندسلیگای یک (1. Bundesliga) در بالاترین سطح است. قهرمان بوندسلیگای یک، قهرمان کشور آلمان (Deutscher Meister) محسوب می‌شود. بعد از بوندسلیگای ۱، بوندسلیگای دو (2. Bundesliga) قرار دارد.

تیم قهرمان بوندسلیگای یک، به همراه تیم دوم و سوم آن به طور مستقیم به لیگ قهرمانان اروپا (UEFA Champions League) راه پیدا می‌کنند، در حالیکه تیم چهارم باید برای شرکت در این لیگ به دور Playoff برود.

بوندسلیگا در سال ۱۹۶۲ در شهر دورتموند تاسیس شد و اولین دوره مسابقات در سال ۱۹۶۳برگذار شد. در بوندسلیگا، ۱۸ تیم فوتبال سطح اول آلمان بمدت یکسال باهم به رقابت می‌پردازند.

لیگ فوتبال[ویرایش]

دسته‌های بعدی دیگر جزو بوندسلیگا بشمار نمی‌روند چرا که آنها در سطح ملی انجام نمی‌شوند. دسته‌های بعدی در سطح منطقه‌ای (regional) برگزار می‌شوند و به آنها لیگ‌های «رگیونال» گفته می‌شود.

نوع انجام بازی در بوندسلیگا دقیقاً از نوع بازی در لیگ پیروی می‌کند. یعنی هر تیم با تیم دیگر در دو بازی رفت و برگشت (در خانه و بیرون از خانه) رقابت می‌کند. در یک لیگ همه تیم‌ها می‌بایست با تمام تیم‌های دیگر دوبار بازی کنند. در آلمان، نام بوندسلیگا یاد آور بوندسلیگای فوتبال این کشور است. یعنی وقتی شما بگویید بوندسلیگا، همه پیش فرض را بر این قرار می‌دهند که منظور شما رقابتهای سراسری فوتبال این کشور است. این به دلیل اهمیت و علاقه آلمانی‌ها به ورزش فوتبال است.

تاریخچه بوندسلیگای فوتبال[ویرایش]

اتحایه فوتبال آلمان (Deutscher Fussball-Bund) که بنام مخفف DFB شناخته می‌شود، در بیست و هشتم ژوئیه ۱۹۶۲ تصمیم بر این گرفت که بازی‌های سراسری فوتبال آلمان را تحت لیگی با عنوان Bundesliga برگزار کند. بدین ترتیب، تاسیس این لیگ معتبر را می‌توان ۲۸ ژوئیه ۶۲ بشمار برد. اولین فصل بوندسلیگا فصل ۱۹۶۳ و ۱۹۶۴ بازی شد.

قبل از تاسیس بوندسلیگا، در سال ۱۹۳۲ فلیکس لینمان (Felix Linnemann) رییس سابق اتحادیه فوتبال آلمان (DFB) لیگ حرفه‌ای (Profiliga) فوتبال آلمان را تحت نام «لیگ شاهنشاهی» یا «لیگ سلطنتی» (Reichliga) تاسیس کرد. در این لیگ فقط بهترین باشگاه‌های فوتبال آلمان می‌توانستند بازی کنند. اما این لیگ مورد قبول برخی از باشگاه‌های محلی نبود چرا که با شرایط موجود، این باشگاه‌ها نمی‌توانستند در آن شرکت کنند.

تا اینکه در در تابستان ۱۹۶۲ - بعد از اینکه تیم ملی آلمان در یک چهارم پایانی جام جهانی شیلی حذف شد، هرمن نویبرگر (Hermann Neuberger) که بعداً رییس اتحادیه فوتبال آلمان شد، پیشنهادی برای بازسازی و ایجاد ساختاری جدید برای فوتبال و لیگ آلمان کرد. در ۲۸ ژوئیه همان سال، DFB در شهر دورتمند (Dortmund) تشکیل جلسه داد و تصمیم بر آن گرفت که فصل ۱۹۶۳ و ۶۴ را تحت سیستم لیگ حرفه‌ای بوندسلیگا به اجرا در آورد.

لیگ محلی[ویرایش]

لیگ محلی، لیگ سطح (دسته) سه آلمان محسوب می‌شود. لیگی که یک سطح از بوندسلیگای دو (2. Bundesliga) – لیگ دسته دو – پایین‌تر است.

لیگ رگیونال (مردان) از سال ۱۹۶۳ تا ۱۹۷۴ به عنوان لیگ سطح دو بشمار می‌رفت، یعنی بعد از بوندسلیگا بود. بعد از آن حدود بیست سال چنین لیگی وجود نداشت. در سال ۱۹۹۴ این لیگ به عنوان لیگ سه بین 2. Bundesliga و Oberliga قرار گرفت. رگیونال لیگا به دو بخش شمال و جنوب (Nord und Süd) تقسیم می‌شود. چهار یا پنج تیم آخر هر بخش به Oberliga سقوط می‌کنند.

Oberliga اوبرلیگا در آلمان شرقی (DDR) سابق از سال ۱۹۴۹ تا ۱۹۹۱ سال به عنوان لیگ سطح یک شناخته می‌شد. این لیگ با نام DDR-Oberliga معروف بود.

در آلمان غربی و در اصل آلمان کنونی، این لیگ از سال ۱۹۴۸ تا ۱۹۶۳ یعنی قبل از ایجاد بوندسلیگا، لیگ سطح یک بود.

امروزه این لیگ به عنوان لیگ سطح چهارم شناخته می‌شود. بعد از این لیگ، Regionalliga قرار دارد

قهرمانان بوندسلیگا از سال ۱۹۶۳[ویرایش]

فصل قهرمان فصل قهرمان فصل قهرمان فصل قهرمان
۱۹۶۳-۱۹۶۴ کلن ۱۹۷۶-۱۹۷۷ مونشن گلادباخ ۱۹۸۹-۱۹۹۰ بایرن مونیخ ۲۰۰۲-۲۰۰۳ بایرن مونیخ
۱۹۶۴-۱۹۶۵ وردربرمن ۱۹۷۷-۱۹۷۸ کلن ۱۹۹۰-۱۹۹۱ کایزرسلاوترن ۲۰۰۳-۲۰۰۴ وردربرمن
۱۹۶۵-۱۹۶۶ مونیخ ۱۸۶۰ ۱۹۷۸-۱۹۷۹ بایرن مونیخ ۱۹۹۱-۱۹۹۲ اشتوتگارت ۲۰۰۴-۲۰۰۵ بایرن مونیخ
۱۹۶۶-۱۹۶۷ اینتراخت برانشویگ ۱۹۷۹-۱۹۸۰ هامبورگ ۱۹۹۲-۱۹۹۳ وردربرمن ۲۰۰۵-۲۰۰۶ بایرن مونیخ
۱۹۶۷-۱۹۶۸ نورنبرگ ۱۹۸۰-۱۹۸۱ بایرن مونیخ ۱۹۹۳-۱۹۹۴ بایرن مونیخ ۲۰۰۶-۲۰۰۷ اشتوتگارت
۱۹۶۸-۱۹۶۹ بایرن مونیخ ۱۹۸۱-۱۹۸۲ هامبورگ ۱۹۹۴-۱۹۹۵ بورسیا دورتموند ۲۰۰۷-۲۰۰۸ بایرن مونیخ
۱۹۶۹-۱۹۷۰ مونشن گلادباخ ۱۹۸۲-۱۹۸۳ هامبورگ ۱۹۹۵-۱۹۹۶ بروسیا دورتموند ۲۰۰۸-۲۰۰۹ وولفسبورگ
۱۹۷۰-۱۹۷۱ مونشن گلادباخ ۱۹۸۳-۱۹۸۴ اشتوتگارت ۱۹۹۶-۱۹۹۷ بایرن مونیخ ۲۰۰۹-۲۰۱۰ بایرن مونیخ
۱۹۷۱-۱۹۷۲ بایرن مونیخ ۱۹۸۴-۱۹۸۵ بایرن مونیخ ۱۹۹۷-۱۹۹۸ کایزرسلاوترن ۲۰۱۰-۲۰۱۱ بروسیا دورتموند
۱۹۷۲-۱۹۷۳ بایرن مونیخ ۱۹۸۵-۱۹۸۶ بایرن مونیخ ۱۹۹۸-۱۹۹۹ بایرن مونیخ ۲۰۱۲-۲۰۱۱ بروسیا دورتموند
۱۹۷۳-۱۹۷۴ بایرن مونیخ ۱۹۸۶-۱۹۸۷ بایرن مونیخ ۱۹۹۹-۲۰۰۰ بایرن مونیخ ۲۰۱۲-۲۰۱۳ بایرن مونیخ
۱۹۷۴-۱۹۷۵ مونشن‌گلادباخ ۱۹۸۷-۱۹۸۸ وردربرمن ۲۰۰۰-۲۰۰۱ بایرن مونیخ ۲۰۱۳-۲۰۱۴ بایرن مونیخ
۱۹۷۵-۱۹۷۶ مونشن گلادباخ ۱۹۸۸-۱۹۸۹ بایرن مونیخ ۲۰۰۱-۲۰۰۲ بروسیا دورتموند ۲۰۱۴-۲۰۱۵

منابع[ویرایش]

ویکی‌پدیای انگلیسی

جستجو در ویکی‌انبار در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ بوندس‌لیگا موجود است.