سمبات بگراتونی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سمبات بگراتونی سپهسالار ارتش خسرو پرویز و مرزبان دولت ساسانی در ارمنستان بود.[۱]

جنگ ایران و ترکان ۶۱۸ میلادی[ویرایش]

گرفتاری هایی که خسرو پرویز با دولت روم شرقی داشت باعث شد که مرزهای شمال شرقی ایران خراسان بزرگ بی‌دفاع بماند. هر چه که نیرو در ارتش بود در پیکار جنگ با دولت روم بودند.

خاقانات غربی ترک خاقاناتی بودند که دشمن شاهنشاهی ساسانی و دوست دولت روم شرقی بودند. آن ها قومی مهاجر در آسیای میانه بودند در سال ۶۱۸ میلادی خاقانات غربی ترک به فرماندهی تون جبغو خان، که رهبری قدرتمند بود، بسوی مرزهای ایران سرازیر شدند.[۲] خسرو پرویز سردار خود سمبات بگراتونی را بسوی خافانات غربی ترک گسیل داشت. سمبات با سپاهی دو هزار نفری به جنگ تون جبغو خان رفت.

دو روایت مختلف از این جنگ[ویرایش]

سبئوس تاریخدان ارمنی قرن هفتم می‌نویسد که تون جبغو خان توانست افغانستان و قسمتی از پاکستان را تصرف و وارد خاک خراسان بزرگ و حتی تااصفهان بشود وسمبات بگراتونی را مجبور به عقب نشینی بکند وبعد از غارت انجا تون جبغو خان دستور برگشت سپاهیان خود را به اسیانه میانه می‌دهد. گرچه مطالب این تاریخدان ارمنی قانع کننده نمی‌رسد.[۳] اما زرین کوب در کتاب تاریخ مردم ایران نوشته است که سمبات بگراتونی سردار ارمنی ایران توانسته خاقانات غربی ترک را شکست بدهد و وادار به عقب‌نشینی بکند و تمامی سرزمین‌های شرقی ایران را بدست گیرد.[۴]

پانویس[ویرایش]

منابع[ویرایش]