سقف کاذب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

سقف کاذب (به انگلیسی: false ceiling ,Fabricmate ceiling) شاخه‌ای از معماری داخلی است که برای پوشش سقف اصلی (زیر سقف) بکار می‌رود. از پیشینه این رشته اطلاعات موثقی در دست نیست. معلوم نیست اولین کسانی که از سقف کاذب استفاده کرده‌اند چه قدر از کاربردهای مختلف این حرفه آگاهی داشتند اما سقف کاذب در زمانی کوتاه جای خود را در صنعت ساختمان پیدا کرد. سقف کاذب می‌تواند بصورت گچیچوبی –فلزات رنگین- پی وی سیشیشه ای – آهنی – ورق‌های فلزی روکش دار – آلومینیومیکامپوزیت و غیره نصب شود که در هر صورت قابلیت اجرا به صورت واحد ویا با هم را داراست. حضور سقف کاذب در ساختمان دغدغه پوشش و مخفی نگه داشتن عوامل زیر سقف را از بین می‌برد که یکی از ویژگیهای این رشته ساختمانی نیز هست. سقف کاذب در مواردی که ذکر می‌شود قابلیت خود را بروز می‌دهد :پوشش تاسیسات زیر سقف اصلی- آکوستیک کردن فضا-ایجاد احجام دکوراتیو-هدایت و جلوگیری از اتلاف دما و رطوبت-نورپردازی مناسب با شرایط کار و زندگی و.... پوشاندن، مهمترین کارکرد سقف کاذب است، در کنار پوشش، کارکرد دکوراتیو و نورپردازی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هستند.. سقف کاذب همپای رشته‌های مختلف ساختمانی و صنایع دیگر رشد کرده و به پویایی رسیده است. صنعت نوین ساختمان به خوبی این رشته را به خدمت گرفته و از آن بهره می‌گیرد. طراحان سقف کاذب هم با انعطاف‌پذیری متریال سقف کاذب آشنایی دارند. آنها از اشکال مختلف محصولات مطلعند و این آشنایی به آنها کمک می‌کند نقشه‌های بهتری طرح کنند. نقشه‌هایی که موقع اجرا هم به همان زیبایی روی کاغذ باشند. طراحی این رشته از صنعت ساختمان به تخصص خاصی نیاز دارد. طراح باید ویژگی‌های همه سازه‌ها را به خوبی بشناسد. با انواع سقف کاذب آشنایی داشته باشد و نوع کاربری آنها را در موقعیت‌های مختلف درک کند تا درهنگام اجراء با مشکل مواجه نشود. موقعیت‌ها می‌تواند اینها باشد: با سهولت آویزان کردن سقف و مهار آن از سقف اصلی-رطوبت محل و میزان خورندگی- تغییرات دما در طول سال – اکوستیک بودن– نور پردازی- کارکرد دکوراتیو و مقرون به صرفه بودن. نصب سریع و آسان سقف کاذب هم یکی از مواردی است که تولیدکنندگان در ساخت و ساز آن کوشش و رقابت می‌کنند. در انتخاب طرح و اجزا آن همفکری نزدیک بین مجری سقف کاذب و معمار طراح باید وجود داشته باشد

انواع سقف‌ها[ویرایش]

 • سازه نمایان
 • سقف مشبک با تایل فلزی
 • سقف مشبک با تایل گچی
 • سقف کاذب یکپارچه
 • سازه پنهان
 • تایل گچی ساده
 • تایل گچی آگوستیک
 • سقف کاذب بصورت باکس
 • انواع تایلهای گچی
 • سقف کاذب بصورت باکس و نورمخفی
 • سقف کاذب (pvc)
 • سقف کاذب تصویر دار[۱]

قسمت‌های مختلف سقف کاذب[ویرایش]

۱-میلگردهای عمودی

۲-میلگردهای افقی چپ و راست

۳-نبشی کنار دیوار

۴-چوبهای چهارتراش چپ و راست

۵-ورقه آکوستیک

۶-رابیتس

۷-گچ کاری

ردیف ۱ و ۲ برای کلیهٔ سقف‌های کاذب عمومیت دارد و ردیف ۳ و ۴ و ۵ فقط برای سقف‌های کاذب آکوستیک اجرا می‌شود و دو ردیف ۶ و ۷ فقط برای سقفهایی که لایه آخر آن گچ کاری می‌باشد اجرا می‌شود.

میلگردهای عمودی[ویرایش]

همانطوریکه قبلا نیز اشاره شده سقف کاذب به سقف اصلی ساختمان آویزان است. برای اینکار میلگردهایی در حین کار با طول معین در سقف نصب می‌نمایند. چنانچه سقف بتنی و یا تیرچه بلوک باشد قبل از بتن ریزی این میلگرد هارا بین آرماتورهای سقف قرار می‌دهند. در این نوع سقف‌ها فاصله میلگردها از همدیگر حدود ۴۰ الی ۵۰ سانتی‌متر است. چنانچه سقف تیرآهن یا طاق ضربی باشد میلگرد هارا به تیرآهن جوش می‌دهند با توجه به اینکه فاصله تیرآهن‌ها از همدیگر در حدود یک متر است در این صورت فاصله میلگردهای عمودی از یکدیگر از یک طرف یک متر و از طرف دیگر در حدود ۴۰ سانتی‌متر باید باشد. سر انتهایی میلگردهارا به صورت چنگک خم می‌نمایند. مطابق شکل تا میلگردهای افقی به راحتی داخل آن قرار گیرد برای میلگردهای عمودی می‌توان از میلگرد ۱۰ تا ۱۲ استفاده نمود.

میلگردهای افقی چپ و راست[ویرایش]

بعد از میلگردهای عمودی انتهای این میلگرد هارا به وسیله دو ردیف میلگرد چپ و راست به همدیگر متصل می‌نمایند به طوریکه در زیر مستطیل‌هایی به ابعاد ۴۰ در ۴۰ و یا ۱۰ در ۱۰ سانتیمتر تشکیل می‌شود. به جای میلگردهای افقی چپ و راست می‌توان از نبشی یا سپری استفاده نمود.

نبشی کنار دیوار[ویرایش]

در کنار دیوار یعنی در محل اتصال سقف کاذب به دیوار یک عدد نبشی وصل می‌نمایند اکر در آن ناحیه امکان آویزان کردن میلگرد از سقف موجود باشد این نبشی کنار دیوار را به آن میلگردها جوش می‌دهند ولی اگر امکان آویزان کردن میلگرد از سقف موجود نباشد نبشی را با شاخ به دیوار مجاور به وسیله گچ متصل می‌نمایند آنگاه سپری‌ها و یا نبشی‌های چپ و راست را به آن جوش می‌دهند.

چوب‌های چهار تراش چپ و راست[ویرایش]

اگر آخرین لایه سقف ورقه‌های آکوستیک باشد روی این لایه نبشی دو سری چوبهای چهارتراش ۳در۳ سانتیمتر متصل می‌نمایند. بدین طریق که سری اول را به نبشی ویا سپری با سیم آرماتور بندی می‌بندند و سری دوم را به سری اول به وسیله میخ متصل می‌نمایند. فاصله این لایه آخر از همدیگر کاملا بستگی به ابعاد آکوستیک دارد. آنگاه ورقه آکوستیک را روی آن نصب می‌نمایند.

ورقه‌های آکوستیک[ویرایش]

اصولا آکوستیک یک نوع ایزوله صوتی است که با مصالح مختلف ساخته می‌شود. این لایه در سالنهایی که نباید صوت تولید پژواک نماید مورد استفاده قرار می‌گیرد مانند سالن‌های سینما، اپرا و یا سالن‌های سخنرانی. برای جلوگیری از تشدید صوت مصالح مختلفی به کار می‌برند از قبیل پارچه که آن را به صورت چین دار در محل‌های مربوطه نصب می‌نمایند و یا پلاک‌های گچی و یا پلاک‌های چوبی و در نهایت ورقه‌های مقوایی فشرده که معمولا به رنگ سفید بوده و دارای سوراخ‌های منظم و یا نا منظمی است که مانع برگشت صوت می‌شود. این ورقه‌ها که به نام آکوستیک در بازار معروف است به وسیله کام و زبانه به همدیگر متصل می‌شود و آن را به وسیله سنجاق‌های مخصوصی شبیه به سنجاق ماشین دوخت به زیر سازی چوبی سقف متصل می‌نمایند. به همین دلیل است که تراز بودن قسمت چوبی زیر آکوستیک از مهم ترین مطالب سقف کاذب است.

رابیتس[ویرایش]

چنانچه لایه آخر سقف کاذب سفیدکاری با گچ باشد از اجرای چوب‌های چهارتراش خودداری نموده و بعد از نصب میلگردهای چپ و راست ورقه‌های رابیتس را که تقریبا شبیه توری است به این میلگردها با مفتول ۳ تا ۳٫۵ می‌بندند. فاصله بستن رابیتس به سقف نباید زیاد باشد زیرا در این صورت رابیتس وزن گچ و خاک و گچ روی آن را تحمل نکرده و سقف ناصاف می‌شود. به این ناصافی اصطلاحا '''کاس و سینه''' می‌گویند. در این طریقه هم باید نبشی کنار دیوار کار گذاشته شود و سر ورقه‌های رابیتس به آن متصل گردد.

گچ کاری روی رابیتس[ویرایش]

اجرای این لایه عینا مانند همان است که در مورد گچ کاری توضیح داده شد. فقط در این مرحله برای قشر زیر گچ کاری نمی‌توان از کاهگل استفاده نمود بلکه باید زیرکار را بوسیله یک قشر گچ و خاک پوشانید زیرا گچ و خاک از سوراخ‌های رابیتس گذشته و مانند قلابی در پشت آن قرار گرفته و سطح محکم و یکنواختی را ایجاد می‌نمایند. برای آخرین قشر سقف کاذب از انواع دیگر پوشش‌ها نیز استفاده می‌نمایند. مانند ورقه‌های یونولیت و یا انواع چوب‌های تزیینی ویا انواع قالب‌های گچ.[۲]

جستارهای وابسته[ویرایش]

سقف

منابع[ویرایش]

 1. http://www.nsmdrywall.com/articles.php?cat=10&id=44
 2. اجزاء ساختمان و ساختمان|سیاوش کباری