دی جنریشن اکس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از دی جنریشن ایکس)
پرش به: ناوبری، جستجو
لوگوی گروه دی اکس

گروه دی جنریشن ایکس (به انگلیسی:D-Generation X) یا گروه دی اکس، یکی از پرطرفدارترین گروه‌های تاریخ کشتی حرفه‌ای می‌باشد، این گروه خیلی زود محبوب شدند و الفاظ و حرکات آنها را اکثریت طرفداران به کار می‌بردند و در اوایل بیشتر از گفتارها و اعمال مستهجن استفاده می‌کردند.

گروه دی ایکس برای اولین بار در بیستم سپتامبر سال ۱۹۹۷ در Pay Per View وان نایت اونلی که در کشور انگلستان برگزار شده بود تشکیل گردید. اولین اعضای تشکیل دهندهٔ این گروه‌شان مایکلز، تریپل ایچ و چاینا بودند. در سیزدهم اکتبر سال ۱۹۹۷ این اعضا رسماً نام گروه خود را "دی جنریشن اکس" معرفی کردند. این گروه تا رسلمنیا سال ۱۹۹۸ با همین نفرات فعالیت داشت (البته ریک راد سوپراستار اسبق WWF هم برای دو هفته در این گروه حضور داشت که بعد به لیگ WCW منتقل شد، ریک راد در بیستم آوریل سال ۱۹۹۹ در سن ۴۰ سالگی در اثر حمله قلبی دار فانی را وداع گفت). در اوایل سال ۱۹۹۸ درگیری‌هایی بین استون کلد استیو استین و مایک تایسن قهرمان بکس آمریکا، که دارای سیزده عنوان قهرمانی و همچنین جوان ترین قهرمان سنگین وزن بکس جهان که در سن ۲۰ سالگی قهرمانی سنگین وزن را کسب کرده است) رخ داد. در آن سال استون کلد برندهٔ رویال رامبل ۱۹۹۸ شده بود و جواز مسابقهٔ چمپین شیپ با شان مایکلز قهرمان بخت WWF در رسلمنیا ۱۴ را کسب کرده بود. وینس مک مهن هم مایک تایسن را داور ویژه این مسابقه انتخاب کرد. در این مدت تا قبل از برگزاری رسلمنیا مایک تایسن با گروه دی اکس تگ شده بود، اما در رسلمنیا حین انجام مسابقه چمپین شیپ اختلافی بین شان مایکلز و مایک تایسن پیش امد که باعث شد مایکلز در آن مسابقه بازندهٔ میدان باشد و نشان قهرمانی خود را از دست بدهد. شان مایکلز در همان شب با مصدومیت مواجه شد و WWF را ترک نمود.

The NEW D-Generation X 1998-2000[ویرایش]

در سی ام مارچ ۱۹۹۸ تریپل ایچ اعضای جدید گروه "دی جنریشن اکس" را معرفی نمود:

اکس پاک - بیلی گان - رودداگ

اینبار اعضای گروه به پنج نفر رسید. تریپل ایچ و چاینا در راس این گروه بودند. این گروه تا سال ۲۰۰۰ پا بر جا بود. در این مدت آل اسنو و توری هم برای مدتی به این گروه وارد شدند. عملکرد این گروه خوشایند نبود و باخت‌های زیادی در پرونده انها دیده می‌شد. در این مدت اعضای گروه دی ایکس مشکلات زیادی با هم پیدا می‌کردند. به طوری که چند بار شاهد این بودیم که اعضای آن در بعضی هفته‌ها با هم مسابقه داشتند. به طور مثال در رسلمنیا ۱۵ در سال ۱۹۹۹ در حین مسابقه اکس پاک و شین مک مهن، تریپل ایچ و چاینا وارد جریان مسابقه می‌شوند و باعث شکست ایکس پاک می‌شوند. اما کین نقش مقابل تریپل ایچ در آن زمان وارد می‌شود و کمک حال ایکس پاک می‌شود. کین و ایکس پاک تا اوایل اکتبر ۱۹۹۹ با هم تگ بودند که بین انها هم اختلافاتی پیش آمد که تا رسلمنیا ۲۰۰۰ استوری لاین این دو ادامه دار بود. رود داگ در سال ۲۰۰۰ از WWF اخراج شد و همین امر باعث متلاشی شدن گروه "دی جنریشن اکس" شد.

در اگست سال ۲۰۰۲ قرار شد که باز گروه دی جنریشن ایکس توسط تریپل ایچ و شان مایکلز تشکیل شود که در همان ابتدای کار تریپل ایچ با زدن پدیگری به‌شان مایکلز مانع تشکیل مجدد گروه شد و همین امر باعث شد تا آنها در سامراسلم سال ۲۰۰۲ مقابل یکدیگر قرار بگیرند.

بازگشت دی جنریشن اکس اصلی (از سال ٢٠٠۶ تا سال ٢٠٠٧)[ویرایش]

در دوازدهم جون سال ۲۰۰۶ در راء:

وینس مک ماهون برای تریپل اچ یک مسابقهٔ نابرابر ترتیب داده بود و تریپل ایچ باید به تنهایی به مصاف گروه Spirit Squad می‌رفت. در اواخر مسابقه وینس کنار درب ورودی نظاره گر مسابقه بود و از نیچ یکی از اعضای گروه Spirit Squad می‌خواهد که وارد شود، اما او توسط شان مایکلز به داخل پرتاب می‌شود و مایکلز وارد رینگ می‌شود و به همراه تریپل ایچ تمام حاضرین در رینگ را می‌زنند و در آخر هم علامت Suck it را به سمت وینس مک مهن می‌زنند، به این ترتیب گروه "دی جنریشن اکس" بار دیگر تشکیل شد.

عملکرد این گروه بسیار عالی بود، رقیبان اصلی آن ها طی سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷ وینس و شین مک ماهون و گروه "ریتد ار کی او " (متشکل از رندی اورتون و ادج) بودند. صحنه‌های جالب و به یاد ماندنی از خود در سال ۲۰۰۶ به جا گذاشتند. به طوری که چهل روز بعد از مصدومیت تریپل ایچ در پی پر ویو انقلاب سال نو در سال ۲۰۰۷ کمپانی هوم ویدیو The NEW and Imporved DX را ریلیز نمود که فروش بالایی هم داشت. محبوبیت این گروه به قدری است که WWESHOP.com سال هاست که محصولاتی زیادی با طرح دی ایکس وارد شاپ نموده. اما بعد از مصدومیت تریپل اچ، شان مایکلز با نام دی ایکس سه مسابقه داد که در یکی از آن ها توانسته بود اورتون و ادج را در یک مسابقه ی نابرابر ٢ بر ١ شکست دهد.

D-Generation X for One Night[ویرایش]

تریپل ایچ در سامراسلم سال ۲۰۰۷ به WWE بازگشت، اما قبل از آن رندی اورتن در جاجمن دی ۲۰۰۷ شان مایکلز را مصدوم کرده بود و این امور باعث شد که بعد از بازگشت تریپل ایچ دیگر شاهد گروه دی جنریشن ایکس نباشیم. اما این گروه برای پنج بار دیگر (با عنوان تنها برای یک شب) تشکیل شد که به ترتیب زیر بود:

2007.11.05 - Triple H & Shawn Michaels def WWE Champion Randy Orton & Umaga On Raw

2007.11.05 - Triple H & Shawn Michaels def WWE Champion Randy Orton & Umaga On Raw

2007.12.24 - Triple H & Shawn Michaels def Mr. Kennedy & Umaga in iRAQ

2008.01.28 - Triple H & Shawn Michaels def Umaga & Gene Snitsky On Raw

2008.09.29 - Triple H & Shawn Michaels def World Champion Chris Jericho & Lance Cade On Raw

2008.11.03 - Triple H & Shawn Michaels def John Morrison & Miz On Raw

اما در سال ۲۰۰۹ تریپل اچ و شان مایکلز دوباره گروه پرطرفدار و فوق‌العاده دی ایکس را تشکیل دادند و توانستند مسابقات بسیار زیبا و مهیجی را برگزار کنند و در پی پی وی سامراسلم ۲۰۰۹ توانستند گروه لگیسی را شکست دهند. همچنین توانستند در همان سال قهرمان کمربند یونیفاید تگ تیم بشوند. با خداحافظی شان مایکلز برای همیشه گروه دی ایکس منحل گردید.

منابع[ویرایش]