دیجیمون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پرونده:Logo dm 15th.gif
لوگوی نسخهٔ انگلیسی دیجی‌مون.

دیجی‌مون (به انگلیسی: Digimon) کوتاه شدهٔ عبارت «هیولاهای دیجیتال» (Digital Monsters)(به ژاپنی: デジタルモンスター) یک سلسله کالاها و رسانه‌های محبوب ژاپنی است که شامل، انیمه، مانگا، اسباب‌بازیها، بازی ویدئویی، بازی کارتی و رسانه‌های دیگر است. دیجی‌مون‌ها هیولاهایی در اشکال مختلف اند که در «دنیای دیجیتال» زندگی می‌کنن. یک دنیای موازی که از شبکه ارتباطات کامپیوتری زمین سرچشمه گرفته‌است.

== دیجی‌مور

==

دیجی‌مون‌ها از درون تخم‌هایی به‌نام تخم دیجی (Digi Egg) زاده می‌شوند. آن‌ها به وسیلهٔ پروسهٔ تکامل دیجیتال (Digivolution) بالغ می‌گردند. در این حالت رفتارشان عوض شده، تمایلات خاص پیدا می‌کنند و قدرتشان افزایش می‌یابد. با این حال آثار تکامل دیجیتال دائمی نیست و غالب اوقات دیجیمون تکامل یافته پس از نبرد یا در هنگام ضعف نیرو به حال نخست برمی‌گردد. با این که برخی از رفتار دیجی‌مون‌ها حیوان-مانند است ولی در بسیاری از موارد مانند قدرت تکلّم آن‌ها از زیرکی و فراست انسانی بهره می‌برند. آن‌ها می‌توانند به وسیله دیجی وایس‌های شریکان انسانی‌شان تکامل دیجیتالی یابند. در برخی موارد، مانند سری نخست، مربّی دیجیمون مجبور است چیزهایی مانند آویز (crest)ها و نشان (tag)ها را بیابد تا دیجیمون‌اش بتواند پس از مرحلهٔ مگا (Mega) به مرحلهٔ بالاتر برود.

نخستین آنامی دیجیمون چرخهٔ زندگی دیجیمون‌ها را معرّفی کرد: آن‌ها به وجود می‌آیند ولی در شرایط طبیعی از بین نمی‌روند زیرا که از اطّلاعات (data) ساخت‌یافته تشکیل گردیده‌اند. دیجی‌مون‌های پیر و دیجی‌مونهایی که زخم‌های مهلک برداشته‌اند در هنگام مرگ به بیت(bit)های اطّلاعات تجزیه می‌گردند. این اطّلاعات اگر به وسیلهٔ دیجی‌مون غالب جذب نگردد در یک چرخهٔ ققنوس‌وار دوباره به صورت یک تخم دیجی فشرده شده و به شهر شروع ابدی بازمی‌گردد و در آن‌جا اگر به آرامی نوازش شوند، دوباره از آن یک دیجی‌مون نوزاد به دنیا می‌آید. دیجی‌مونی که این‌گونه احیا می‌شود ممکن است قسمتی یا همهٔ خاطرات زندگی گذشته‌اش را به‌یادبیاورد (مانند آنگه‌مون (Angemon) در سری نخست دیجی‌مون). هم‌چنین اگر اطّلاعات دیجی‌مونی به طور کامل نابود گردد، او خواهد مرد (مانند حادثهٔ تونل زیرزمینی در سری سوم دیجی‌مون مربّیان دیجی‌مون (Digimon Tamers).

سری‌های تلویزیونی[ویرایش]

  1. دیجی‌مون کلاسیک (لیست دیجی‌مون‌های دیجی‌مون کلاسیک)
  2. دیجی‌مون صفر-دو
  3. مربّیان دیجی‌مون
  4. سرحد دیجی‌مون
  5. ناجیان دیجی‌مون

منابع[ویرایش]

  • آنامی‌های دیجی‌مون
  • ویکی‌پدیای انگلیسی