بازکیاگوراب

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
بازکیاگوراب
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان گیلان
شهرستان لاهیجان
بخش بخش مرکزی
دهستان بازکیاگوراب
مردم
جمعیت ۴٬۲۱۳ نفر (آمار نادرست)
جغرافیای طبیعی
مساحت 8 کیلومتر مربع

بازکیاگوراب، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان لاهیجان در استان گیلان ایران است. این روستا از چها محله اصلی با نام‌های بالا محله، شاه بلوط محله، پایین محله و میان محله تشکیل شذه است. این روستا از نظر موقییت در شاه راه ارتباطی سیاهکل و آستانه و لاهیجان واقع شده است. شغل اصلی مردم این روستا بیشتر کشاورزی است و چای و برنج از محصولات اصلی این روستا هستند. چای سبز بازکیاگوراب در کارخانه چای سازی رفاه به کل کشور صادر می‌شود و به نوعی بازکیاگوراب بهترین چای لاهیجان و گیلان را دارا است. این روستا از نظر جمعیت و امکانات از روستا‌های مهم لاهیجان می‌باشد و نقش مهمی را در این راستا ایفا می‌کند.

لهجه[ویرایش]

لهجه مردم این روستا لهجه مردم آستانه اشرفیه است و بسیار شبیه به گونه‌ای از لهجه شهر لاهیجان می‌باشد .

جمعیت[ویرایش]

این روستا در دهستان بازکیاگوراب قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۴٬۲۱۳ نفر (۱٬۲۲۰خانوار) بوده‌است.

جمعیت این روستا در صورت افتتاح طرح مسکن مهر آن تا ۲۰۰۰ نفر نیز افزایش می‌یابد. "البته این آمار درست نیست ، بلکه با توجه به تخمین و مستندات موجود این روستا بالغ بر 8000 نفر جمعیت دارد و نیز دهستان بازکیاگوراب بالغ بر 12000 جمعیت دارد" نکته : بدلیل مسایل موجود و وابستگی بیش از پیش لاهیجان به بازکیاگوراب و مسایل منطقه ای و جغرافیایی و استراتژیکی و ... اطلاعاتی همچون جمعیت و شغل و درآمد و کار و ... درست ثبت نمیگردد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]