باروری

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
رویان انسان، تقریباً ۸ هفته سن باروری

باروری، حمل رویان یا جنین در درون جنس ماده ی یک جانورِ زنده‌زا است.برای باروری، اسپرم مرد به تخمک زن ملحق شده و منجر به پدید آمدن نطفه می شود. پستانداران در طول بارداری می‌توانند یک یا چند باروری هم‌زمان داشته باشند. به بازهٔ زمانی یک باروری به‌اضافهٔ دو هفته، دورهٔ باروری، و به مدت‌زمان به‌اضافهٔ دو هفته که فرزند رشد در رحم را گذرانده، سن باروری گفته می‌شود.

ناباروری در هر دو جنس[ویرایش]

بر اساس آمارهای موجود، 35% موارد نا باروری زوجین مربوط به مردان است. یک مرد سالم در هر نوبت انزال 120 تا 600 میلیون اسپرم خارج می کند و در طول زندگی خویش حدود 400 میلیارد اسپرم تولید می کند. شایعترین علت ناباروری مردان، عدم توانایی آنان در تولید تعداد کافی اسپرم های سالم است که مهمترین بیماری عامل آن واریکوسل می باشد . همچنین مردان ممکن است در رساندن اسپرم به واژن زن مشکل داشته باشند. این مشکل مربوط به سیستم تناسلی مردان است. در این موارد ممکن است اختلال مربوط به آلت تناسلی و بیضه ها باشد. (عدم تخلیه اسپرم). در بعضی از مردان ناهنجاری وجود دارد که در آن، بیضه ها در جای مناسب خود قرار نمی‌گیرد. همچنین ممکن است بیماری هایی سبب آسیب رساندن به سیستم تولید اسپرم در مردان شوند. ین موضوع را فراموش نکنید که با مردانگی‌تان اشتباه نگیرید، بسیاری از مردها این دیدگاه را دارند که قابل حل است و می‌توان راه‌های درمان را پیگیری کرد.[۱]

انسان‌ها[ویرایش]

نوشتار اصلی: بارداری

بارداری یا حاملگی، به وضعیتی گفته می‌شود که زن در رحم خود دارای رویان یا جنین باشد. به دوران بارداری «دورهٔ آبستنی» نیز گفته می‌شود؛ این دوره با به دنیا آمدن نوزاد (زایمان) به پایان می‌رسد.

در انسان دورهٔ بارداری طبیعی حدود ۳۸ هفته از زمان بارور شدن طول می‌کشد. اگر طول این دوره از آخرین قاعدگی فرد باردار محاسبه شود، مقدار طبیعی آن تقریباً ۴۰ هفته خواهد بود. نطفه در حال رشد انسان در هفته‌های اول بارداری رویان و پس از این دوره، تا پایان بارداری، جنین نامیده می‌شود.[۲] انسان در هر بار بارداری معمولاً فقط یک جنین در رحم دارد، اگرچه موارد چندقلویی نیز چندان نادر نیست.

پستانداران[ویرایش]

غیر پستانداران[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. مشکلات ناباروری در مردان، پارسه گرد
  2. معین ۱۲۴۷
  • Gestation، مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیای انگلیسی، برداشت شده در ۲۰ خرداد ۱۳۸۹.

بافت شناسی و بیولوژی تخصصی ( نویسنده و مترجم:دکتر جعفر سعیدی _ عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی )