احمدآباد مستوفی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

احمدآباد مستوفی در فاصله هفت کیلومتری جنوب غربی شهر تهران واقع شده است. روستای احمدآباد مستوفی قدمتی به اندازهٔ چهارصد سال دارد و از روستاهای قدیمی تهران به شمار می‌آید.

این گونه نقل شده که روزی احمد شاه قاجار در حال عبور از کنار روستایی خوش آب و هوا، تصمیم می‌گیرد که یک روز در آنجا سکنی گزیند. این روستا در واقع ملک مستوفی الممالک به حساب می‌آمد. بعد از اتراق احمد شاه در آن روستا، مستوفی الممالک، که متوجه علاقه شاه به روستا می‌شود تصمیم می‌گیرد که آن را خدمت احمد شاه پیشکش کند. به این ترتیب بود که نام روستا، با ترکیب نام احمد شاه قاجار و مستوفی الممالک به احمدآباد مستوفی تبدیل می‌شود.

البته این داستان از سوی قدیمی‌های روستا نقل می‌شود و جزء تاریخ شفاهی روستای احمدآباد مستوفی محسوب می‌شود.

در واقع هستهٔ اصلی روستای احمدآباد مستوفی یک قلعه یا دژ بوده است که هم اکنون نیز بخش‌هایی از دیواره‌های آن باقی‌مانده است. بومیان اصلی روستا در این دژ سکنی داشته‌اند.

تبدیل به شهر[ویرایش]

احمدآباد مستوفی روستایی بود که با توجه به وسعت، جمعیت و پتانسیل‌های موجود و درخواست‌های شهروندان و توجهات دولت، ۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۱ و بر اساس دستور ریاست محترم جمهور (محمود احمدی نژاد) به یکی از بخش‌های شهرستان اسلامشهر تبدیل و مرکز این بخش نیز شهر احمدآباد مستوفی در نظر گرفته شد.

بعد از اجرای مصوبهٔ دولت مبنی بر شهر شدن احمدآباد مستوفی، دهیار سابق، جناب آقای مهدی‌پور کاظم از سوی استاندار محترم استان تهران به عنوان نخستین شهردار احمدآباد مستوفی معرفی و طی مراسم ویژه‌ای، حکم استاندار به ایشان ابلاغ شد.

مناطق دیگر شهر[ویرایش]

از مناطق دیگر بخش احمدآباد مستوفی می‌توان به روستاههای حسن‌آباد خالصه، رضی آباد حریری، بهمن‌آباد، ایرین، چیچکلو و نصیر آباد اشاره کرد.

جمعیت شهر[ویرایش]

جمعیت روستای احمدآباد مستوفی در سال ۱۳۷۵، ده هزار و هجده نفر بود. مطابق سر شماری سال ۱۳۸۵ نیز جمعیت آن به یازده هزار و دویست و هفتاد و هفت نفر رسید و با توجه به رشد ۲/۵ درصدی جمعیت آن، می‌توان گفت که جمعیت آن در پایان سال ۱۳۹۱ تقریباً بین سیزده تا چهارده هزار خواهد بود. برآورد جمعیت شهر احمدآباد مستوفی تا افق سال ۱۴۰۵ بر اساس رشد سالانه ۳/۵ درصد نیز تقریباً بیست و سه هزار نفر خواهد بود. البته بعد از شهر شدن احمدآباد مستوفی، میانگین رشد جمعیت در شهر بیش از گذشته شده و افراد بیشتری این شهر را برای زندگی انتخاب می‌کنند. با توجه به این نکته می‌توان انتظار جمعیت افزون تری در افق سال ۱۴۰۵ داشت.

در سال ۱۳۸۵ تعداد ۳۱۳۳ خانوار در این شهر زندگی می‌کردند که جمعیت مردان ۵۹۴۵ نفر و زنان ۵۳۳۲ نفر و تعداد اتباع بیگانه نیز ۲۰۶۳ نفر اعلام شد.

فرهنگ[ویرایش]

احمدآباد مستوفی به لحاظ فرهنگی و جمعیتی، ترکیبی از اقوام مختلف ایران است که این اقوام مهاجر در کنار بومیان شهر و دوشادوش یکدیگر شهر را هدایت می‌کنند و در رشد و پیشرفت آن مشارکت می‌نمایند و در طول دوران دفاع مقدس نیز شهدای گرانقدری را تقدیم میهن عزیزمان کرده و جمعی از جانبازان و ایثارگران عظیم الشان در این شهر زندگی می‌کنند.

درآمد و شغل[ویرایش]

شغل اغلب ساکنان روستاههای تابعهٔ شهر کشاورزی و دامداری است که این الگو در حال حاضر در شهر احمدآباد مستوفی تغییر کرده و هم اکنون برخی ساکنان شهر کارگران و کارمندانی هستند که در تهران و یا سایر نقاط استان فعالیت می‌کنند.

حریم شهر[ویرایش]

وسعت حریم شهر احمدآباد مستوفی ۲۳۴۸ هکتار، محدودهٔ طرح هادی روستایی سابق ۱۰۳ هکتار و بافت پر آن ۱۵۷ هکتار است.

در حال حاضر شاهدیم که کاربری اصلی زمین‌های اطراف احمدآباد مستوفی کشاورزی است و بیشتر زمین‌ها زیر کشت محصولات مختلف قرار دارند. اما در عین حال، کارخانه‌ها و مراکز صنعنی زیادی نیز دز اطراف شهر و بخش وجود دارد و افراد زیادی در این کارخانه‌ها مشغول به کار هستند.

مسیرهای ورودی به شهر[ویرایش]

این شهر از شمال و شرق به شهر تهران، از غرب به شهریار و کرج، و از جنوب به اسلامشهر محدود شده است. همچنین قرار گرفتن این شهر در کنار بزرگراه آزادگان و بزرگراه تهران ساوه ظرفیت‌های بالقوه شهر را افزایش داده است.

۱ - از سمت کرج[ویرایش]

الف) جاده مخصوص کرج (شهید لشگری) - اتوبان آزادگان (به سمت حرم مطهر - جنوب - غرب) - نرسیده به اتوبان تهران ساوه - احمدآباد مستوفی

ب) اتوبان تهران قزوین - اتوبان آزادگان (به سمت حرم مطهر - جنوب - غرب) - نرسیده به اتوبان تهران ساوه - احمدآباد مستوفی

ج) جاده قدیم کرج (فتح) - اتوبان آزادگان (به سمت حرم مطهر - جنوب - غرب) - نرسیده به اتوبان تهران ساوه - احمدآباد مستوفی

۲ - از سمت تهران[ویرایش]

الف) جاده مخصوص کرج (شهید لشگری) - اتوبان آزادگان (به سمت حرم مطهر - جنوب - غرب) - نرسیده به اتوبان تهران ساوه - احمدآباد مستوفی

ب) اتوبان تهران قزوین - اتوبان آزادگان (به سمت حرم مطهر - جنوب - غرب) - نرسیده به اتوبان تهران ساوه - احمدآباد مستوفی

ج) جاده قدیم کرج (فتح) - اتوبان آزادگان (به سمت حرم مطهر - جنوب - غرب) - نرسیده به اتوبان تهران ساوه - احمدآباد مستوفی

    توجه: مسیرهای ورودی به شهر، از سمت تهران و کرج یکی می‌باشد. 

۳ - از سمت اسلامشهر: اسلامشهر - میدان نماز - احمدآباد مستوفی

۴ - از سمت غرب کشور: اتوبان تهران ساوه - نرسیده به عوارضی آخر - احمدآباد مستوفی

    توجه ۱: چنانچه از سمت غرب کشور امده‌اید و قصد رفتن به سمت تهران و کرج را دارید
    بهترین مسیر همین مسیر می‌باشد چون پل احمدآباد به سمت آزادگان شمال افتتاح شده است. 
    توجه ۲: چنانچه از سمت غرب کشور امده‌اید و قصد رفتن به سمت حرم مطهر و افسریه را دارید
    خروجی احمد اباد را رد کرده و به سمت عوارضی اخر بروید. 

۵ - از سمت شهریار: شهریار - پل بادامک - به سمت حسن‌آباد خالصه - احمدآباد مستوفی

منابع[ویرایش]