آرتمیس فاول (مجموعه کتاب)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
(تغییرمسیر از آرتمیس فاول)
پرش به: ناوبری، جستجو

آرتمیس فاول(به انگلیسی: Artemis Fowl) مجموعه هشت جلدی از کتاب‌های فانتزی نوشتهٔ اُین کالفر (Eoin Colfer - pronounced Owen) نویسندهٔ ایرلندی است. شخصیت اصلی آرتمیس فاول، نوجوان نابغه و ماجراجو است. کتاب نخست یعنی آرتمیس فاول (Artemis Fowl) در سال ۲۰۰۱ منتشر و با استقبال و تحسین جهانی روبرو شد. کتاب هفتم، آرتمیس فاول و عقده آتلانتیس (Artemis Fowl And The Atlantis Complex) در سال ۲۰۱۰ منتشر شد. هشتمین و آخرین کتاب، آرتمیس فاول و آخرین محافظ (Artemis Fowl And The Last Guardian) نام دارد و ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۲ در آمریکا توسط انتشارات دیزنی هایپِریَن بوکز منتشر می‌شود. کتاب‌های مصور جلدهای یک و دو یعنی آرتمیس فاول و آرتمیس فاول و ماجرای شمال (Artemis Fowl And The Arctic Incident) در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ به بازار آمدند. کتاب مصور جلد سوم این مجموعه و فیلم دو کتاب اول نیز در حال بررسی است.

کتاب‌ها[ویرایش]

کتاب‌های اصلی[ویرایش]

آرتمیس فاول و گروگان گیری[ویرایش]

 1. تغییرمسیر آرتمیس فاول و گروگانگیری

آرتمیس فاول اولین کتاب در مجموعه‌است که در آن، آرتمیس ۱۲ ساله نوجوان نابغه و نیمه قهرمان همراه با محافظ شخصی اش باتلر، سروان هالی شورت از نیروی ویژهٔ پلیس زیرزمین اجنه (Lower Element Police - LEP) را گروگان گرفته و در ازای آزادی او یک تن شمش طلای ۲۴ عیار از مردم( که البته نیمی از آن را از به نیروی ویژه پس میدهد )جامعهٔ جن و پری‌ها که از دست انسان‌ها پنهان و به زیر زمین پناه برده‌اند - می‌خواهد. کتاب مصورش نیز در سال ۲۰۰۷ منتشر شد. در اواسط سال ۲۰۰۸ ایدهٔ ساخت فیلم آن و کتاب بعدی توسط جیم شریدن - کارگردان ایرلندی برندهٔ اسکار - مطرح شد.

آرتمیس فاول و ماجرای شمال[ویرایش]

 1. تغییرمسیر آرتمیس فاول و ماجرای شمال

ماجرای شمال کتاب دوم در این مجموعه‌است که دربارهٔ نجات آرتمیس فاول اول (پدر آرتمیس فاول دوم) از دست مافیای روسیه‌است و همچنین شورش گابلین‌ها و باند سه رئیسهٔ کِل و نیز خیانت اُپال کوبویی و سروان برایِر کادگیون را به صحنه می کشاند که با هوش فلی و همدستی آرتمیس فاول مالچ و ...شورش شکست میخورد. کتاب مصور ماجرای شمال در سال ۲۰۰۹ به انتشار رسید.

آرتمیس فاول و رمز ابدی[ویرایش]

 1. تغییرمسیر آرتمیس فاول و رمز ابدی

در کتاب سوم، جان اسپیرو، غول صنعت در شیکاگو، مکعب بین را که اختراع آرتمیس بوده از وی می‌دزدد اما به کمک اجنه این وسیله به پسرک ۱۳ ساله بازگردانده می‌شود. در داستان، محافظ آرتمیس، باتلر، مجروح و سپس به لطف جادوی اجنه و توسط هالی شورت شفا داده می‌شود. پس از بازگرداندن مکعب بین، اجنه، آرتمیس، باتلر و جولیت، خواهر باتلر را خاطره شویی می‌کنند.[۱] کتاب مصور این جلد نیز اواخر سال ۲۰۱۲ به چاپ خواهد رسید.

آرتمیس فاول و انتقام اُپال[ویرایش]

کتاب چهارم، آرتمیس فاول و انتقام اُپال، نقشه دوم پیکسی نابغه اُپال کوبویی را برای تصرف دنیا نشان می‌دهد. اپال، جیوانی زیتو را که یکی از طرفداران محیط زیست است، تحت جادویش مجبور می‌کند که کاوشگری را به زیر زمین برای تحقیقات بفرستد تا درنهایت قوم اجنه و رازهایشان برملا شود. این هالی و آرتمیس - که بعد از خاطره شویی دوباره به طریقی حافظه اش را بدست آورده - هستند که مانع کوبویی می‌شوند. هرچند این ماجرا با موفقیت آنها تمام می‌شود، اما بهایی هم پرداخته می‌شود؛ از جمله مرگ فرمانده پلیس زیرزمین جولیوس روت توسط اپال که اپال با نقشه‌اش هالی را مقصر مرگ او نشان می‌دهد. در انتها با دستگیری اپال، هالی تبرئه می‌شود اما او بدون روت شغلش را در پلیس زیرزمین رها می‌کند و همراه با مالچ دیگامز کارگاه خصوصی می‌شود.

آرتمیس فاول و مهاجران گمشده[ویرایش]

آرتمیس فاول و مهاجران گمشده دربارهٔ بازگرداندن دیوها - نژاد دیگری از اجنه - و جزیره‌شان هایبراس از برزخ با کمک دیو جادوگری به نام شماره یک است. دیوها در زمان گذشته تصمیم می‌گیرند تا با ارتشی از جنگ جوها و جادوگرانشان به انسان‌ها حمله کنند و قوم بشریت را نابود کرده تا بتوانند باری دیگر بجای زیرزمین زندگی کردن، آزادانه روی زمین زندگی کنند؛ اما جادوگران آنها وردی را اشتباه خوانده و از زمین و زمان به برزخ کشیده می‌شوند، جایی که زمان بی معنی است.

آرتمیس فاول و معمای زمان[ویرایش]

در این کتاب که کتاب ششم از این مجموعه‌است، مادر آرتمیس، آنجلین، به بیماری نادری به نام طلسم تراپی دچار می‌شود و درمان آن در مایع مغزی لمور سفید ماداگاسکاری پیدا می‌شود که ظاهراً آرتمیس در ۱۰ سالگی آخرین نمونه از نسل آن جانور را به طورغیرمستقیم می‌کشد. دیو جادوگر، شماره یک، هالی و آرتمیس را در زمان به عقب می‌برد و آرتمیس ۱۴ ساله باید با خود ۱۰ ساله اش روبرو شود، به نحوی خودش را از فروش لمور کوچک به دیمون کرونسکی رئیس طرفداران انقراض منع کند و با اپال کوبویی زمان قبل دست و پنجه نرم کند.

آرتمیس فاول و عقدهٔ آتلانتیس[ویرایش]

در هفتمین کتاب، آرتمیس به دلیل احساس گناه و عذاب وجدان‌هایش از کارهای خلافی که در گذشته انجام داده‌است، دچار بیماری روانی از اجنه می‌شود که تشابه زیادی به بیماری‌های وسواس، چند شخصیتی و پارانویا انسان‌ها دارد. شخصیت دوم این نابغه ۱۵ ساله که اوریون (Orion) نام دارد و زیاد هم به نابغه‌ها نبرده، ظاهر می‌شود. او هالی را عشق واقعی اش و فلی را اسب افسانه‌ای می‌نامد. در همین جریان، ترنبال برادر کوچکتر و خلافکار فرمانده روت که زندانی است، تلاش می‌کند تا آزاد شود و به همسر انسانش که برخلاف اجنه که صدها سال عمر می‌کنند، پیر شده‌است جوانی ابدی بدهد و آرتمیس و اریون (شخصیت دوم آرتی!!) هم در این شرایط باید مانع به حقیقت رسیدن نقشه ترنبال شوند که باعث نابودی بسیاری از جن و پری‌ها می‌شود.

آرتمیس فاول و آخرین محافظ[ویرایش]

این کتاب که آخرین کتاب است، ۱۰ ژوئیه ۲۰۱۲ برابر با ۲۰ تیر ۱۳۹۱ در آمریکا و در آگوست در بریتانیا به چاپ خواهد رسید. فصل اول این کتاب برای مشتاقان و طرفداران آرتمیس فاول در وبگاه USA Today و آمازون به نمایش گذاشته شده‌است. طبق گفته‌های کالفر، معبدی از هزاران اجنه مرده در نزدیکی عمارت فاول است که درگاهش توسط اپال کوبویی باز می‌شود، آنها به بیرون می‌آیند بدن‌های ژولیت باتلر و برادرهای دوقلوی آرتمیس را تسخیر می‌کنند. آرتمیس، هالی، مالچ و باتلر تنها یک شب فرصت دارند تا مانع گسترش این اتفاق و تسخیر بقیه انسان‌ها و بالاخره نابودی آنها شوند.

کارهای دیگر[ویرایش]

همانطور که گفته شد، دو کتاب نخست به صورت مصور نیز به انتشار رسیده‌اند و کتاب سوم در حال چاپ است. کتاب دیگر در این مجموعه به نام فایل‌های آرتمیس فاول (Artemis Fowl's Files) در آکتبر ۲۰۰۴ به چاپ رسید.

شرکت الکترونیک آرتز، شش کتاب نخست این مجموعه را به خاطر ساخت بازی‌هایی برای نینتندو دی ای و نینتندو دی اس آی خرید و در سال ۲۰۰۹ روانه بازار کرد.

کتاب‌های صوتی این مجموعه توسط ناتانیال پارکر، آدریان دانبار و اِن ریتل برای انتشارات متفاوت خوانده شده‌است.

آرتمیس فاول در ایران[ویرایش]

آرتمیس فاول با نام آرتمیس فاول و گروگانگیری اولین بار با قطع پالتویی در سال ۱۳۸۲ توسط انتشارات افق و ترجمهٔ شیدا رنجبر به چاپ رسید. هفت کتاب بعدی نیز در سال‌های بعد به انتشار رسیدند.

شخصیت‌های اصلی[ویرایش]

آرتمیس فاول دوم[ویرایش]

نابغهٔ ایرلندی و تبهکار عقل کلی که تنها ۱۲ سال دارد. آرتمیس فاول برای تأمین آیندهٔ مالی خانواده اش که در واقع امپراطوری ای از قرن‌ها تبهکاری و جنایت است دست به کارهای خلاف می‌زند. در ابتدا او پسری خشک برخورد و بدگمان حتیٰ نسبت به نزدیکترین دوستش یعنی باتلر است. در طول داستان و اتفاق‌هایی که رخ می‌دهد، رفتارش به سمت هر چه بهتر تغییر جهت می‌دهد و او کم کم درمورد کارهای گذشته اش احساس پشیمانی و عذاب وجدان می‌کند و برخلاف گذشته شروع به دوست داشتن خانواده اش می‌کند. به خاطر تغییر رفتارش و تأثیرهایی که هالی و خانواده اش رویش گذاشتند، او از کارهای خلاف رو به دزدی تنها از انسان‌های خلافکار می‌کند و یافته‌هایش را با مردم درستکار تقسیم می‌کند (در کتاب چهارم، آرتمیس خودش را به رابین هود نسل جدید تشبیه می‌کند). در جلد اول، آرتمیس، سروان هالی شورت را برای به چنگ آوردن مقدار عظیمی طلا گروگان می‌گیرد. بعدها او و اجنه صلح می‌کنند و با اتحاد عجیبی به نجات دادن قوم جن و پری می‌پردازند.

هالی شورت[ویرایش]

هالی، اِلف شجاع و قاطع و اولین و تنها سروان درجه دار زن در نیروی ویژه پلیس زیرزمین است. او با یک متر قد (۹۹ سانتی متر طبق کتاب که برای اجنه معمول است)، موهای خرمایی و کوتاه، چشمانی عسلی، پوستی نسبتاً تیره و هیکلی قوی و لاقر مانند ژیمناست‌ها، زیبایی دارد که همان طور که آرتمیس در کتاب دوم می‌گوید زیبایی خطرناک شبیه زیبایی عنکبوت‌های سیاه مخملی است. بعدها یک چشمش با یک چشم آبی آرتمیس در جریان زمان عوض می‌شود. با این که در ابتدا، آرتمیس و باتلر او را می‌دزدند، او در نبردی با یک ترول، باتلر را بدون هیچ خشم و کینه و با محبت شفا می‌دهد و او را از مرگ حتمی بخاطر زخم‌های وخیم نجات می‌دهد. همین باعث می‌شود که آرتمیس و باتلر در مورد قوم اجنه تجدید نظر کنند. از آن به بعد، او به همراه آن دو به نجات دنیای انسانها و اجنه مشغول شد. رابطه او و آرتمیس از ابتدای داستان از خشم و دشمنی فراوان به احترام زورکی و سپس به دوستی و کمی هم عشق به آرامی تغییر کرد.

داماوویی باتلر[ویرایش]

باتلر، از خدمهٔ فاول‌ها، محافظ آرتمیس و نزدیکترین دوست او بوده‌است. دانش بی اندازه اش دربارهٔ سلاح‌ها و ابزار جنگی و همچنین هنرهای رزمی او را تبدیل به اولین انسانی کرد که توانسته با یک ترول تن به تن بجنگد و پیروز شود. او آرتمیس را از این سر دنیا تا آن سرش برای ماجراجویی‌هایش دنبال کرد و از ابزار و اسامی تقلبی زیادی برای ارضای اهداف آرتمیس استفاده کرد.

فُلی[ویرایش]

فُلی یک سنتور نابغه، مشاور تکنینکی پلیس زیرزمین، مخترع وسایل گوناگون و همچنین ارائه دهندهٔ راهکارهایی برای جلوگیری از خبردار شدن انسانها از قومشان است. او وسایلی همچون بالها و شاتل‌ها و لباسها و سایر چیزهای مورد نیاز افسرهای پلیس زیرزمین را می‌سازد. خورهٔ کامپیوتر و هکر ماهری است و با کسی جز سروان هالی شورت خوشرفتاری ندارد.

اُپال کوبویی[ویرایش]

پیکسی روانی ای است که رویای تصاحب دنیا و نابودی دشمنان سرسختش یعنی پلیس زیرزمین را ذهن خود می پروراند. او نیز نابغهٔ دیگری است که آزمایشگاه و تولیدات کوبویی را برای سرکوب پدرش ساخت. در بیشتر داستانهای آرتمیس فاول آمده‌است و نقش اصلی منفی را در شورش گابلین‌ها و برای تصاحب دنیا و روبرو کردن انسانها و اجنه و نیز در اختیار گرفتن زمان بازی کرده‌است. او در کتاب چهارم، فرمانده جولیوس روت را به قتل می رساند و هالی را به عنوان مقصر نشان می‌دهد. از فلی، عاشق و خورهٔ رایانه و تکنولوژی، متنفر است زیرا در مسابقه‌ای در دانشگاهشان، فلی پیروز شد.

پس زمینه داستان[ویرایش]

کالفر خود گفته‌است که این مجموعه در رابطه با بزرگ شدن پسری نابغه‌است. طمع، اعتماد و تفاوت میان خوب و بد، عالی و شیطانی نیز در در سایه روشن این کتاب‌ها قرار دارند.

نقد و انتقادات[ویرایش]

مجموعه آرتمیس فاول را از لحاظی هری پاتر جدید می‌نامند، هر چند که کالفر و خیلی از طرفداران آرتمیس موافق نیستند. کیت کالوِی از روزنامهٔ ساندِی بریتانیا در مورد کتاب اول می‌گوید:" نمونه‌ای هوشمندانه و حیرت آور که اختراعات و مدرنیته از آن سرازیر است." یا مجله تایم که می‌گوید؛ " آرتمیس فاول کتابی خنده دار و بامزه‌است؛ ترکیب هوشمندانه‌ای از گذشته و حال، جادو و تبهکاری و جنایت است." همچنین نیویرک تایمز عقیده دارد: "کالفر به طور وحشتناک و فجیعی عالی کار کرده‌است."

منابع[ویرایش]

 • ویکی‌پدیا انگلیسی
 • سایت رسمی این کالفر [eioncolfer.com]
 • سایت رسمی آرتمیس فاول [artemisfowl.com]
 • سایت بریتانیایی آرتمیس فاول [artemis-fowl.co.uk]
 • ویکی آرتمیس فاول [artemisfowl.wikia.com]
 • سایت طرفداران آرتمیس فاول [artemisfowl.fangathering.com]
 1. در اینجا، خاطره شویی از فناوری اجنه که سالها از انسانها جلوترند است که با استفاده از آن کل یا بخشی از خاطرات یک فرد از بین رفته و با خاطراتی که مغز خود می‌سازد جایگزین می‌شود.

پیوند به بیرون[ویرایش]

 • [www.artemisfowl.com]
 • [www.artemis-fowl.com]