یویو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یویو ساخت شرکت کوکاکولا مربوط به دههٔ ۱۹۶۰

یویو (به انگلیسی: yo-yo یا yoyo) نوعی اسباب‌بازی است که غالباً از جنس پلاستیک یا چوب ساخته می‌شود. یویو از یک ریسمان که یک سوی آن به یک جسم قرقره‌ای بسته شده‌است، تشکیل می‌شود. این اسباب‌بازی در دههٔ ۱۹۲۰ رواج یافت. ساده‌ترین روش بازی با این اسباب‌بازی چنین است که نخست ریسمان با دست به دورِ قسمت اتصال‌دهنده پیچیده می‌شود؛ سپس یویو به سمت پایین پرتاب می‌شود؛ نخست، جسم قرقره‌ای با باز شدن نخ به سمت پایین حرکت می‌کند و سپس، با ادامهٔ چرخش قرقره در نتیجهٔ لَختی (اینرسی)، ریسمان دوباره پیچ می‌خورَد و جسم دوباره به سمت بالا برمی‌گردد؛ و در نهایت، یویو در دست گرفته می‌شود و آمادهٔ پرتاب دوباره است.سلام خوبی گوگولی مگولی

یویو حرفه‌ای[ویرایش]

یویو حرفه‌ای همانند یویو معمولی است، با این تفاوت که در این مدل، از بلبرینگ استفاده می‌شود و بعد از پرتاب، یویو در انتهای نخ شروع به چرخیدن می‌کند و مانند یویو معمولی به بالا برنمی‌گردد و همین عامل سبب می‌شود که شخصِ استفاده‌کننده بتواند حرکات زیبایی با آن اجرا کند.

مارک‌های معروف یویو حرفه‌ای[ویرایش]

شرکت‌های گوناگونی در سراسر دنیا اقدام به ساخت و فروش یویو حرفه‌ای کرده‌اند که مهم‌ترین این شرکت‌ها در دو کشور چین و ایالات متحده آمریکا هستند. به عبارتی، می‌توان دو کشور چین و آمریکا را مهد تولید یویو حرفه‌ای نامید. از مارک‌های شناخته‌شده در کشور چین می‌توان به «مَجیک» (Magic)، «اودلی» (Auldey) و «تاپ‌یو» (Topyo) اشاره کرد که سهم قابل توجهی از بازار را به دلیل قیمت پایین‌تر نسبت به نمونه‌های آمریکایی در اختیار دارند. همچنین، از مارک‌های آمریکایی می‌توان به شرکت اسباب‌بازی‌سازی دانْکن ‏(en) اشاره کرد که تقریباً در تمام دنیا شناخته‌شده <nowiki>است</nowiki.

منابع[ویرایش]