یویو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
یویو ساخت شرکت کوکاکولا مربوطه به دهه ۶۰ سدهٔ بیست

یویو یک اسباب بازی است که غالباً از جنس پلاستیک و یا چوب است، که از یک ریسمان که یک سوی آن به یک جسم قرقره‌ای بسته شده است، تشکیل می‌شود. این اسباب بازی در دههٔ بیست سدهٔ بیستم رواج یافت. ساده‌ترین روش بازی با این اسباب بازی چنین است که نخست ریسمان با دست به دور قسمت اتصال‌دهنده پیچیده می‌شود؛ سپس یویو به سمت پایین پرتاب می‌شود؛ نخست، جسم قرقره‌ای با باز شدن نخ به سمت پایین حرکت می‌کند و سپس با ادامهٔ چرخش قرقره در نتیجهٔ اینرسی، ریسمان دوباره پیچ می‌خورد و جسم دوباره به سمت بالا بر می‌گردد؛ و در نهایت یویو در دست گرفته می‌شود و آمادهٔ پرتاب دوباره است.

یویو حرفه‌ای

یویو حرفه‌ای همانند یویو معمولی است، با این تفاوت که در این مدل، از بلبرینگ استفاده شده و بعد از پرتاب، یویو در انتهای نخ شروع به چرخیدن می‌کند و مانند یویو معمولی به بالا بر نمی‌گردد و همین عامل سبب می‌شود که بتوانید حرکات زیبایی با آن اجرا کنید.

مارک‌های معروف یویو حرفه‌ای

شرکت‌های زیاد و متنوعی در سراسر دنیا اقدام به ساخت و فروش یویو حرفه‌ای کرده‌اند که مهم‌ترین این شرکت‌ها در دو کشور چین و آمریکا هستند. به عبارتی می‌توان دو کشور چین و آمریکا را مهد یویو حرفه‌ای نامید. از مارک‌های شناخته شده در کشور چین می‌توان به magic و auldey و topyo اشاره کرد که سهم زیادی از بازار را به دلیل قیمت پایین‌تر نسبت به نمونه‌های آمریکایی در اختیار دارند و همینطور از مارک‌های آمریکایی می‌توان yoyofactory و duncan را نام برد که تقریبا در تمام دنیا شناخته شده هستند.

منابع[ویرایش]