یوسف بن یهودا

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

یوسف بن یهودا یا یوسف بن یهودا ابن عقنین، فیلسوف، شاعر، نویسنده و مفسر یهودی میشنا و تورات بود. او در سال ۱۱۵۰ میلادی در شهر بارسلونا زاده شد، اما به سبب آزارهایی که بر ایشان وارد می‌شد، آنجا را ترک کرد و به شهر فاس در آفریقای شمالی (مراکش کنونی) مهاجرت کرد. او از راه پزشکی امرار معاش می‌کرده‌است.

در برخی روایات آمده‌است که ابن عقنین در فاس با موسی بن میمون دیدار کرده‌است. برخی نیز گفته‌اند که ابن‌عقنین هنگام رفتن ابن‌میمون به مصر چند بیت در مورد او سرود.

آثار[ویرایش]

  • سفر ها موسار (کتاب اخلاق)
  • طب النفوس (پزشکی جانها): کتابی در علم روان‌شناسی یا معرفت‌النفس سنتی. در این کتاب از دوستی، سخن گفتن و خاموشی، رازداری، خوراک و پوشاک، شب زنده‌داری و تاثیرات آنها بر روح و روان آدمی سخن رفته‌است. ابن‌عقنین در این رساله خوانندگان را به میانه‌روی در همه کارها فراخوانده‌است و به ایشان هشدار داده که فریفته نفس نشوند و به دنبال فضایل دینی و معنوی باشند. در تالیف هر بخش ابتدا روش درستی که باید دنبال شود بیان می‌شود و سپس آن بیان با ارجاع به سخنان خاخام‌ها و برخی موارد از منابع عربی مورد تایید قرار می‌گیرد. در فصول بعدی به ویژگی های یک آموزگار خوب، شرایط لازم برای تحصیل، برنامه آموزشی مناسب، نحوه فراگیری دانش‌های سنتی یهودی بحث شده است.
  • انکشاف الاسرار و ظهورالانوار: تفسیری به زبان عربی بر کتاب غزل غزل‌ها منسوب به سلیمان است. ابن عقنین در مقدمه این کتاب به بحث در مورد تجلی عقول از خدا می‌پردازد. او در این‌کتاب بارها از شاعران عرب استشهاد کرده و در مطالبی نیز دیدگاه‌های فارابی و ابن‌سینا را شرح می‌دهد.
  • ترجمه کتاب الموسیقاء الکبیر فارابی از عربی به عبری.

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors، "Joseph ben Judah ibn Aknin،" Wikipedia، The Free Encyclopedia