یدیدیا شوفط

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
خاخام یدیدیا شوفط
رهبر مذهبی جامعه یهودیان ایران
مشغول به کار
۱۳۰۱ – ۱۳۵۸
پس از نامعلوم
پیش از آریل داوودی
اطلاعات شخصی
تولد ۲۳ آبان ۱۲۸۷
۱۴ نوامبر ۱۹۰۸
کاشان، ایران
مرگ ۱۶ تیر ۱۳۸۴ (۹۷ سال)
۲۴ ژوئن ۲۰۰۵
لس آنجلس، ایالات متحده آمریکا
همسر حشمت شوفط
فرزندان راو داوید شوفط
محل اقامت Eden Memorial Park Los Angeles
تخصص معلم
دین یهودیت

یدیدیا شوفط خاخام اعظم سابق ایران و رهبر روحانی یهودیان ایرانی تبار جهان بود.

او در ۲۳ آبان ۱۲۸۷ در شهر کاشان ایران به دنیا آمد. اجداد وی تا ۱۲ پشت خاخام و مرجع دینی بودند.[۱] خانواده او کمی بعد از جنگ جهانی دوم از کاشان به تهران آمدند.

او رهبر ایرانیان یهودی در برابر شاه، ماموران دولت و فقهای اسلامی بود. او در متقاعد کردن شاه به پذیرفتن یهودیان عراق که بعد از اعلام تشکیل کشور اسرائیل فرار کرده بودند نقش مهمی داشت. بعد از انقلاب اسلامی و اعدام حبیب القانیان، یدیدیا شوفط به جنوب کالیفرنیا رفت. با اینکه او بعد از مهاجرت مقام رسمی نداشت، با این وجود در بین یهودیان ایرانی کالیفرنیا دارای تاثیر و احترام زیادی بود. در آمریکا شوفط به همراه پسرانش کنیسه نساء را در بورلی هیلز کالیفرنیا ایجاد کرد.

او با حشمت شوفط ازدواج کرد و یک پسر به نام دیوید شوفط داشت.

گفته می‌شود که خاخام یدیدیا تمام تورات را از حفظ می‌دانست. سخنرانی‌های پرقدرت او محبوبیت شگفت انگیزی برای او در جوامع یهودی و غیر یهودی ایران بوجود آورد و بتدریج وی را به مقام رهبری یهودیان ایران رسانید.

در سال ۱۳۵۸ وی برای معالجه به آمریکا رفت و سپس در آنجا مسکونیت گزید. وی در ۱۶ تیر ماه ۱۳۸۴ مطابق با 24جون 2005 در سن ۹۷ سالگی در شهر لوس آنجلس در گذشت. در مراسم ختم او حاخام عووادیه یوسف به سخنرانی پرداخت.[۲]

منابع[ویرایش]

  1. منوچهر کهن. خاطرات خاخام یدیدیا شوفط. ویرایش ویرایش دوم. چاپ دیزاین پرینتینگ. لس آنجلس: بنیاد فرهنگی خاخام یدیدیا شوفط، ۲۰۰۱. 
  2. http://www.kosherdelight.com/Iranleaders.htm