گهواره نوع بشر

مختصات: ۲۵°۵۸′۰۲″جنوبی ۲۷°۳۹′۴۵″شرقی / ۲۵٫۹۶۷۱۶°جنوبی ۲۷٫۶۶۲۴۵°شرقی / -25.96716; 27.66245
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سایت‌های فسیل‌های انسانی در Sterkfontein, Swartkrans, Kromdraai, و حومه
میراث جهانی یونسکو
گهواره نوع بشر در آفریقای جنوبی واقع شده
گهواره نوع بشر
گهواره نوع بشر
معیار ثبتفرهنگی: iii, vi
شمارهٔ ثبت۹۱۵
تاریخ ثبتسال ۱۹۹۹ (طی نشست بیست و سوم)
تمدید ثبتسال ۲۰۰۵

گهواره نوع بشر (به انگلیسی: Cradle of Humankind) یک سایت میراث جهانی در آفریقای جنوبی است که توسط یونسکو برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ میلادی به این نام نامیده شد. این سایت در حدود ۵۰ کیلومتری شمال غرب ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی در استان گائوتنگ است. گهوارهٔ نوع بشر هم‌اکنون در مساحتی نزدیک به ۴۷ هزار هکتار گسترده‌است و شامل مجموعه‌ای از غارهایی است که از غارهای سنگ آهکی هستند.

در مجموعه غارهای ستیرکفنتاین فسیل ۲٫۳ میلیون سالهٔ جنوبی‌کپی آفریقایی (با نام مستعار «خانم مردمان») در سال ۱۹۴۷ میلادی توسط رابرت بروم و جان تالبوت رابینسون پیدا شد. این کشف به اثبات گمانه زنی‌هایی که در سال ۱۹۲۴ در بارهٔ کشف جمجمهٔ نوجوان جنوبیکپی آفریقایی «کودک تاونگ»، توسط ریموند دارت، در تاونگ در شمال غربی (استان آفریقای جنوبی) آفریقای جنوبی، انجام شده بود کمک کرد. حفاری در آنجا همچنان ادامه دارد. همچنین، سیستم غاری ستارهٔ رو به اوج شامل اتاق دینالدی (اتاق ستاره) که در آن پانزده اسکلت فسیل با گونهٔ منقرض شدهٔ بشری، با نام موقت انسان نالدی کشف شد.

سراسرنماها[ویرایش]

چهار نگاره پیوسته از زاویه‌های مختلف از اسکلت سر یک جنوبی‌کپی آفریقایی. این استخوان‌ها که از آن به عنوان «کامل‌ترین نمونهٔ» سردهٔ جنوبی‌کپی از تیرهٔ انسانیان و راستهٔ نخستی‌سانان یاد می‌شود، در ۱۸ آوریل ۱۹۴۷ میلادی در استرک‌فونتین و در منطقهٔ معروف به گهواره نوع بشر توسط رابرت بروم و جان رابینسون پیدا شد.
قدمت این فسیل به حدود ۲٫۱۵ میلیون سال پیش بازمی‌گردد و به نام مستعار «خانم پِلس» شهرت یافته‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]