گل چمچه‌ای

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
گل چمچه‌ای
Spathiphyllum cochlearispathum RTBG.jpg
اسپاتی فیلوم
آرایه‌شناسی
فرمانرو: گیاهان
(طبقه‌بندی‌نشده): بازدانگان
تیره: گل شیپوریان
سرده: اسپاتی فیلوم
گونه‌ها

متن را ببینید

گل چمچه‌ای (نام علمی: spathyphylum) گیاهی همیشه سبز و دائمی از خانواده گل شیپوریان و بومی نواحی حاره در آمریکای جنوبی است. برگ‌های این گیاه به شکل نیزه و به رنگ سبز براق است و گل‌های کوچک آن روی سنبله‌ای استوانه‌ای و سفید رنگ قرار دارد که با یک برگ تغییر شکل یافته شبیه قاشق (اسپات) پوشیده شده‌است. این جنس دارای ۳۶ گونه از گیاهان همیشه سبز دائمی استثنایی است گونه مورد نظر بومی کلمبیا بوده و ارتفاع آن لبه ۲۵ تا ۳۰ سانتی‌متر می‌رسد. اسپاتی فیلوم دارای برگهای سبز براق به شکل نیزه‌ای است و گلهای کوچک آن روی سنبله سفید استوانه‌ای، ظاهر می‌شوند. این سنبله توسط اسپات سفید رنگ تخم مرغی شکل پوشیده شده و زمان گلدهی این گیاه اصولاً در تابستان است.[۱]

اصول نگهداری

  1. چمچه‌ای به نور متوسط، گرمای زیاد، خاک همیشه خیس، رطوبت ۵۰ تا ۹۰ درصد وخاک کمی اسید احتیاج دارد.
  2. کود مورد نیازاین گیاه را می‌توان به میزان ۲ گرم درلیتر، هر دوهفته یکبار، از فرودین تا مهر ماه، مورد استفاه قرار داد.
  3. کود زیاد باعث قهوه‌ای شدن نوک برگه‌ها می‌شود. مخلوطی از خاک باغچه، خاک برگ باکمی ماسه برای این گیاه مناسب است.
  4. گیاه چمچه‌ای در میان گیاهان آپارتمانی به دلیل اینکه از برگ‌های پهن برخوردار است در فصل تابستان نیاز به آب فراوان دارد از این رو در فصول گرم سال به ۳ نوبت آبیاری و در مابقی ایام سال به ۱ تا ۲ نوبت آبیاری در هفته نیاز دارد.
  5. اسپات فیلوم در فصول سرد سال نسبت به سرما حساس است از این رو باید دمای ۲۰تا ۲۵ درجه سانتی گراد برایش تأمین شود.
  6. ازدیاد اسپات فیلوم از طریق تقسیم بوته در پاییز امکان‌پذیر است. البته در بعضی مواقع برگ‌های اسپات فیلوم دچار سوختگی می‌شود که یا از نور زیاد، گرما و تشنگی گیاه می‌باشد که با آّبیاری به موقع و همچنین تقویت برگ‌قاشقی با کود کریستالون یا کودهای مایع همچون زربال می‌توان این نقیصه را برطرف کرد.

تکثیر

چمچه‌ای را می‌توانید با مراقبت زیاد، ازاواسط تا اواخر بهار، تکثیر کنید. از توده‌های متراکم گیاه می‌توانید تعدادی گیاه جدید به دست آورید. خاک اطراف ریشه را کاملاً مرطوب کنید و به آرامی پاجوشهای موجود در کنار گیاه مادری را، که حداقل ۳ تا ۴ برگ دارند، جدا کنید. اگر تعداد برگها کمبود، سعی کنید آنها را در حالیکه متصل به پاجوشهای بزرگتر هستند، جدا نمایید. برای قطع ریزومها، از چاقوی تیز استفاده کنید. سعی کنید هر گیاه جدید، همراه ریشه نیرومند و فعالی باشد. هریک را جداگانه در گلدانی با قطر دهانه ۱۱ سانتیمتر بکارید. گیاه جدید را برای چند هفته با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید و وقتی رویش جدید آغاز گردید، پوشش را بردارید. گلدانها را در دمای ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتیگراد و نور کافی قرار دهید و گاهی با آب ولرم مه پاشی کنید.[۲] بیشتر پرورش دهنده‌های گل و گیاه بر این عقیده‌اند که برای گل دهی اسپات فیلوم باید شوکی به گیاه وارد کرد که این شوک به گونه‌های گوناگون به اسبات فیلیوم وارد می‌شود از قبیل شوک سرمایی، شوک گرمایی که باعث تشنگی دادن به گیاه می‌شود یا اینکه ریشه‌های مویی برگ‌قاشقی توسط تکانیدن خاک مورد شوک قرار گیرد و بعد از این شوک‌ها اسپات فیلوم باید تحت کوددهی خوب قرار گیرد تا برای فصل گل دهی آماده شود. (از میان کودهای مختلف برای این موضوع می‌توان از کود کریستالون ۳۶ درصد نام برد)

نگارخانه

منابع

  1. «اسپاتی فیلوم». پایگاه گل و گیاه. دریافت‌شده در ۲۷ آوریل ۲۰۱۳.
  2. «اسپاتی فیلوم (برگ قاشقی) – گیاه تصفیه کننده هوا». گل و گلدون - پایگاه اطلاع‌رسانی گل و گیاهان زینتی. دریافت‌شده در ۲۷ آوریل ۲۰۱۳.