گسست دارین

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
نقشه ناحیه دارین بین کملمبیا و پاناما

گُسَستِ دارین (تلفظ: داری‌یِه‌ن) (اسپانیایی: Tapón del Darién‎) زمین‌هایی است به طول ۱۰۶ کیلومتر بین کلمبیا و پاناما کشیده شده‌اند.[۱] این گسست در استان دارین پاناما در آمریکای مرکزی و بخش شمالی دپارتمان Choco کلمبیا در آمریکای جنوبی واقع شده و از یاویزا در پاناما شروع می‌شود و در توربو، کلمبیا به پایان می‌رسد. دمای هوای بالا و هوای چنان غلیظی در آن وجود دارد که نفس کشیدن در آن تقریباً غیرممکن است.

راهسازی در این منطقه پرهزینه بوده و تخریب زیست‌محیطی بالایی دارد. همچنین اجماع سیاسی برای جاده‌سازی در این منطقه هنوز به وجود نیامده است. در نتیجه، هیچ ارتباط جاده ای از طریق گسست دارین که آمریکای شمالی را به آمریکای جنوبی متصل می‌کند وجود ندارد و این حلقه گمشده بزرگراه پان امریکن است.

جغرافیای گسست دارین در سمت کلمبیا عمدتاً تحت سلطه دلتای رودخانه آتراتو است که یک باتلاق مسطح به عرض حداقل ۸۰ کیلومتر ایجاد می‌کند که نیمی از این گسست را شامل می‌شود. رشته کوه سارانیا دل بائودو در امتداد سواحل اقیانوس آرام کلمبیا و تا پاناما کشیده شده‌است. طرف روبرو در کشور پاناما، یک جنگل بارانی کوهستانی است که ارتفاع آن از ۶۰ متر در کف دره تا ۱۸۴۵ متر در بلندترین قله با نام سرو تاکارکونا در سارانیا دل دارین می‌رسد.

همه گیاهان مانند درخت نخل چونگا برآمدگی‌های بسیار تیز پوشیده از باکتری دارند. یا موجودات خطرناکی، مثل مارهای کشنده، مورچه‌های آتشین، قورباغه‌های سمی یا مگس‌های ناقل بیماری در آن سکنی گزیده‌اند.[نیازمند منبع]

بزرگراه پان امریکن[ویرایش]

بزرگراه پان آمریکایی سیستمی از جاده‌ها به طول حدود ۳۰۰۰۰ کیلومتر است که از کل آمریکای شمالی، مرکزی و جنوبی به استثنای گسست دارین می‌گذرد. در سمت آمریکای جنوبی، بزرگراه در منطقه توربو در کشور کلمبیا خاتمه می‌یابد. در سمت پاناما، پایانه جاده شهر یاویزا است. این جدایی خط مستقیم حدوداً ۱۰۰ کیلومتر است که در این بین زمین‌های باتلاقی و جنگلی قرار دارند.

در داخل گُسَستِ[ویرایش]

درگیری مسلحانه و آدم‌ربایی[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. McCarthy, Carolyn (2014-08-14). "Silent Darien: The gap in the world's longest road". BBC News (به انگلیسی). Retrieved 2017-01-22.

پیوند به بیرون[ویرایش]