کیبورد (موسیقی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
ترتیب شستی‌ها در سازهای صفحه‌کلیددار

کیبورد در سازهای کلاویه‌ای موسیقی به شستی‌ها و اهرم‌هایی گفته می‌شود که به ترتیب ویژه‌ای کنار هم قرار دارند و با فشردن آنها صدایی با بسامد مشخص تولید می‌شود. بعضاً به کیبورد، ارگ هم گفته می‌شود که کاملاً اشتباه است.

کیبورد سازی الکترونیک و کلاویه‌ای است که قادر به تولید صدای تمامی سازهای دیگر می‌باشد. از کیبورد در استودیو ها؛ مجالس ها؛ و کنسرت‌ها بسیار استفاده می‌شود.

کلاویه‌ها. کلاویه‌های کیبورد به دو نوع سبک و نیمه سنگین تقسیم می‌شود. در نوع سبک برای ساخت کلاویه از پلاستیک استفاده می‌شود و معمولاً با فنر یا با خود پلاستیک کلاویه بالا و پایین می‌شود. در نوع نیمه سنگین، کلاویه‌ها به وسیله یک تکه سرب که به زیر کلاویه چسب می‌شود {که معمولاً در سازهای جدید توسط خود کارخانه انجام می‌شود یا در سازهای قدیمی تر توسط افراد متخصص سرب کاری می‌شود}مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سمپل: سمپل یا نمونه، به صدای ضبط شده‌ای گفته می‌شود که یا به وسیله میکروفون ضبط می‌شود، یا به وسیله اتصال کامپیوتر به کیبورد صدا ضبط می‌شود. در کیبوردهای قدیمی کمتر امکان سمپلگیری وجود دارد، و بدین معنا است که اگر بخواهیم یک ریتم ۶/۸ ایرانی بسازیم، باید با درام کیت‌های فابریک خود دستگاه این کار را انجام دهیم که چیز خوب و قابل قبولی نمی‌شود. اما اگر کیبورد سمپلر باشد، می‌توانیم سمپل‌های ضرب یا تنبک را وارد کیبورد نماییم و یک ریتم خوب و قابل قبول داشته باشیم.

سمپل‌گیری فقط برای ریتم نیست و برای صداهم استفاده می‌شود.

ویژگی‌های کیبورد

اتصال به کامپیوتر، اتصال به بلندگو، اتصال به پدال پیانو، اتصال میکروفون، قابلیت تنظیم حساسیت کلاویه، کم و زیاد کردن نور صفحه نمایش (مختص کیبوردهای جدید)، تنظیم سرعت ریتم، ریتمسازی و ویرایش ریتم (اکثر کیبوردها)، صدا سازی (اکثر کیبوردها)، ضبط و سکوئنس آهنگ، بالا و پایین بردن گام آهنگ، جابجایی اکتاوها، دسترسی همزمان به صدها ریتم و صدا، کتاب آهنگ (ذخیره‌سازی اطلاعات آهنگ‌ها برای سریعتر شدن نوازندگی. کیبوردهای قدیمی فاقد این قابلیت هستند).

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Musical keyboard," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Musical_keyboard&oldid=203482106