کیبورد (موسیقی)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
ترتیب شستی‌ها در سازهای صفحه‌کلیددار

کیبورد در سازهای کلاویه‌ای موسیقی به شستی‌ها و اهرم‌هایی گفته می‌شود که به ترتیب ویژه‌ای کنار هم قرار دارند و با فشردن آن‌ها صدایی با بسامد مشخص تولید می‌شود. بعضاً به کیبورد، کلمه ارگ هم اطلاق می‌شود که اشتباه است.

کیبورد‌سازی الکترونیک و کلاویه‌ای است که قادر به تولید طیف گسترده‌ای از صداها می‌باشد. از کیبورد در استودیو ها؛ مجالس ها؛ و کنسرت‌ها بسیار استفاده می‌شود.

کلاویه‌ها؛ کلاویه‌های کیبورد به سه نوع سبک، نیمه سنگین و سنگین تقسیم می‌شود. جنس کلاویه از پلاستیک است و در برخی از ساز های گران قیمت از عاج مصنوعی یا طبیعی هم استفاده میشود. در کلاویه های سبک وزن کلاویه سبک و برگشت آن سریع است و حس سینت سایزر الکترونیک را به دست القا میکند. در نوع نیمه سنگین، کلاویه‌ها به وسیله یک تکه سرب که به زیر کلاویه چسب می‌شود.معمولاً در سازهای جدید توسط خود کارخانه انجام می‌شود یا در سازهای قدیمی تر توسط افراد متخصص سرب کاری می‌شود. در نوع سنگین یا پیانویی کلاویه تماما سنگین میشود و اکشن کلاویه ها همانند پیانو میشود.

سمپل؛ سمپل یا نمونه، به نمونه صدای ضبط شده‌ای گفته می‌شود که یا به وسیله میکروفون ضبط می‌شود، یا با فلاپی (کیبوردهای قدیمی) یا با فلش یو اس بی (کیبوردهای جدید) وارد ساز می‌شود. در کیبوردهای قدیمی کمتر امکان سمپلگیری وجود دارد، و باید از صداها و ریتم‌های فابریک دستگاه استفاده شود.

سمپل‌گیری فقط برای ریتم نیست و برای هرنوع صدایی استفاده می‌شود.

برخی‌ از قابلیت های ساز کیبورد؛

اتصال به کامپیوتر، اتصال به بلندگو، اتصال به پدال پیانو، اتصال میکروفون، قابلیت تنظیم حساسیت کلاویه، کم و زیاد کردن نور صفحه نمایش (مختص کیبوردهای جدید)، تنظیم سرعت ریتم، ریتمسازی و ویرایش ریتم (اکثر کیبوردها)، صداسازی (اکثر کیبوردها)، ضبط و سکوئنس آهنگ، تنظیم گام، بالا یا پایین بردن اکتاو، دسترسی هم‌زمان به صدها ریتم و صدا، کتاب آهنگ (ذخیره‌سازی اطلاعات آهنگ‌ها برای سریعتر شدن نوازندگی. کیبوردهای قدیمی فاقد این قابلیت هستند).

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

Wikipedia contributors, "Musical keyboard," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Musical_keyboard&oldid=203482106