کوادکوپتر

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
Diehl BGT defence Minihubschrauber-3.jpg

کوادکوپتر(به انگلیسی: Quadcopter یا Quadrotor) بالگرد گردنده بالی است که نیروی بَرآر آن بکمک چهار پروانه عمودی عمل می کند. این پهپاد کوچک دارای مصارف متعدد است و برای مطالعات تحقیقی و جستجو کاربرد دارد.[۱]

ساختار[ویرایش]

کوادکوپتر از چهار موتور که چهار پروانه ثابت بر آن سوار شده تشکیل یافته و هر جفت پروانه در خلاف جهت هم حرکت می کنند و ریزکنترل‌گر آن جهت چرخش را به وسیله کنترل زمین تنظیم می کند. با کم و زیاد کردن سرعت چرخش پروانه ها، گشتاور نیرو تغیر کرده و حرکت و یا فرود و اوج آن کنترل می گردد. از طرف دیگر وزن کم آن و متمرکز شدن آن وزن در یک نقطه کوچک، حساسیت زیادی را در کنترل چرخش پروانه ها نیاز دارد.

چرخش پروانه‌ها[ویرایش]

کنترل بشکل H و N

تاریخچه[ویرایش]

مدل‬ اولیه آزمایشی یک Multiroter در سال 1907 توسط دو برادر فرانسوی بنام Jacques and Louis Breguet ‫ در پروژه ای بنام Quadcopter ساخته و تست شد، هرچند آنها نتوانستند پرنده خود را در آسمان نگه دارند ولی موفق به پرواز ثابت شدند. بعد از آن ساخت بالگرد چهار پروانه ای به سال ۱۹۲۰ میلادی برمیگردد. در آن سال یک مهندس فرانسوی بنام etienne oehmichen اولین بالگرد چهارپره را اختراع نمود و مسافت 360 متر را با کوادکوپتر خود پرواز کرد در همان سال او مسافت یک کیلومتر را در مدت هفت دقیقه و چهل ثانیه پرواز کرد. این بالگرد از روش تنظیم X بهره می جست.


در حدود سال ۱۹۲۲ در آمریکا Dr George de Btheza موفق به ساخت و تست تعدادی Quadcopter برای ارتش شد که قابلیت کنترل و حرکت در سه بعد را داشت، ولی پرواز با آن بسیار سخت بود.‫ در سال 1956 مدل دیگری توسط Convertewings طراحی شد و در سال 1958 مدل Curtis-Wright VZ-7 توسط کمپانی Curtis- Wright طراحی شد.

در سال های اخیر توجه مراکز دانشگاهی به طراحی و ساخت پهپاد های چهارپره جلب شده است و مدل های مختلفی در دانشگاه استانفورد و کورنل ساخته شده است و بتدریج رواج یافته است.[۲]

کاربرد[ویرایش]

با نصب دوربین ویدیویی بر روی آن، تصویر برداری از سطح میسر می گردد و از آن در امور نظامی، کنترل ترافیک، و نقشه برداری استفاده می شود.

پیوند به بیرون[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Villbrandt، Josh. «The Quadrotor’s Coming of Age». USC university. بازبینی‌شده در ۴ ژوئن ۲۰۱۴. 
  2. Gabriel M. Hoffmann. [www.researchgate.net «Quadrotor Helicopter Flight Dynamics and Control»]. 2007.