کنکورد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
هواپیمای کنکورد بریتیش ایرویز در سال 1986

هواپیمای مافوق صوت کنکورد، با کاربری مسافربری یا ترابری، در کنار توپولف-۱۴۴، یکی از دو هواپیمای مافوق صوت حمل و نقل هوایی است که در پروازهای تجاری برای حمل مسافر مورد استفاده قرار گرفت. این هواپیما که محصول مشترک دو کشور فرانسه و بریتانیا است، قادر بود با سرعتی حدود دو برابر سرعت صوت یا عدد ماخ ۲ پرواز کند.

هواپیمای کنکورد با بهره‌گیری از چهار موتور توربوجت با پس سوز، قادر به پرواز در سرعت‌های مافوق صوت بود. این موتورهای بسیار قدرتمند مصرف سوخت بالایی داشتند. بال‌های کنکورد مثلثی بودند و تنها رقیب آن، هواپیمای توپولف-۱۴۴ بود که در ظاهر بسیار به هواپیمای کنکورد شبیه‌است. کنکورد در سال ۱۹۷۷ بیست و سه میلیون پوند انگلستان قیمت داشت. این هواپیما برای اولین بار در دوم مارس ۱۹۶۹ به پرواز در آمد و در ۲۱ ژانویه ۱۹۷۶  رسماً آغاز به کار کرد و بعد از حادثه سقوطی که در ۲۵ ژوئیه سال ۲۰۰۰ در پاریس رخ داد و تمام سرنشینان این هواپیما کشته شدند، متخصصین، متوجه نقص در طراحی موتور این هواپیما شدند که رفع عیب آن از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نبود و در نتیجه در بیست و ششم نوامبر ۲۰۰۳ آخرین پرواز این هواپیما انجام شد.

به این ترتیب فعالیت هواپیمای کنکورد در سال ۲۰۰۳ کاملاً متوقف شد و مدل‌های تولید شده، اکنون در اختیار موزه‌های هوایی در جهان هستند.

کنکورد در ایران[ویرایش]

در سال ۱۹۷۰ محمدرضا شاه پهلوی ۲ فروند هواپیمای کنکورد برای هواپیمایی ملی ایران (هما) سفارش داد، خرداد ۱۳۵۱، به عنوان تاریخ ورود اولین هواپیمای کنکورد به تهران ثبت شده است. پارسینه نخستين فرود و پرواز هواپيمای کنکورد در فرودگاه مهرآباد مربوط است به سال 1350 که در زمان توقف کنکورد در رمپ فرودگاه بين المللی مهرآباد، رضا پهلوی در قامت وليعهد ايران به همراه تعدادی از دست اندرکاران صنعت هوانوردی کشور از برون و درون پيکر بزرگ هواپيمای کنکورد بازديد بعمل آورد. http://www.balatarin.com/permlink/2012/6/28/3070701 همچنين در نخستين سالهای دهه پنجاه خورشيدی شخص محمدرضا شاه پهلوی بهنگام پرواز يک فروند هواپيمای کنکورد در بين مسير هوايی ابوظبی به جزيره کيش در کاکپيت خلبان و کاپيتان پرواز حضور يافته و شخصا هدايت اين هواپيمای فوق سريع و پيشرفته کنکورد را بر عهده گرفته و سپس با موفقيت هرچه تمام در باند فرودگاه کيش به زمين نشست. http://www.balatarin.com/permlink/2012/7/17/3089949

اپراتور ها[ویرایش]

مشخصات[ویرایش]

هواپیمای کنکورد
  • خدمه:سه نفر (خلبان، کمک خلبان، مهندس پرواز)
  • ظرفیت:۹۸-۱۲۸
  • طول:۶۱/۶۶ متر
  • طول بال:۲۵/۶
  • ارتفاع:۱۲متر
  • وزن خالص:۷۸٫۷۰۰kg
  • نهایت سرعت:۲٬۰۴ماخ۲۱۷۰km/h در نهایت ارتفاع
  • سقف ارتفاع:۶۰٬۰۰۰فوت(۱۸٬۳۰۰)متر
  • نرخ صعود:۵٬۰۰۰فوت بر دقیقه(۲۵٫۴۱متر بر ثانیه)

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Concorde»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۲۱ ژانویه ۲۰۰۸).

پیوند به بیرون[ویرایش]