کنوانسیون عدم تبعیض در آموزش و پرورش

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کنوانسیون عدم تبعیض در آموزش و پرورش (انگلیسی: Convention against Discrimination in Education) در یازدهمین اجلاس عمومی یونسکو در تاریخ ۱۴ دسامبر ۱۹۶۰ به تصویب اعضا رسید. به موجب این کنوانسیون، هر شکل از تبعیض در آموزش و پرورش ممنوع اعلام و همچنین بر برابری امکانات و رفتار با همه در زمینه آموزش و پرورش تأکید شد. این کنوانسیون شامل ۱۹ بند در دبیرخانه سازمان ملل متحد به ثبت رسیده‌است.
در متن این کنوانسیون ذکر شده که منظور از واژه تبعیض، هرگونه تمایز و تفاوت گذاری، محروم سازی، ایجاد محدودیت، یا رجحان قائل شدن براساس نژاد، رنگ پوست، جنسیت، زبان، دین، عقیده سیاسی یا هر عقیده دیگری است. هم‌چنین به موجب بند الف ماده ۳ کنوانسیون، کشورهای عضو ملزم به لغو آن دسته از قوانین و دستورالعمل‌هایی شدند که منجر به ایجاد هر گونه تبعیض در روند آموزش و پرورش می‌شد.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Convention against Discrimination in Education». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۲۴ دسامبر ۲۰۱۶.
  • «متن فارسی کنوانسیون عدم تبعیض در آموزش و پرورش» (PDF). وبگاه مرکز سازمان ملل متحد-تهران. بایگانی‌شده از اصلی (PDF) در ۲۶ نوامبر ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۲۳ دسامبر ۲۰۱۶.