کنه‌های نرم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کنه‌های نرم
محدودهٔ زمانی: کرتاسه تا present
کنه‌های نرم، Argasidae
رده‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
بالاشاخه: پوست‌اندازان
شاخه: بندپایان
زیرشاخه: گیره‌داران
رده: عنکبوتیان
زیررده: کنه‌ها
بالاراسته: انگل‌سانان
راسته: کنه
بالاخانواده: Ixodoidea

کنه‌های نرم (نام علمی: Argasidae) نام یک خانواده از راسته کنه است.

کنه‌های نرم دارای بدنی پهن، بیضی، تخم مرغی و گاهی تقریباً چهارگوش هستند. پوست یا پوستک (کوتیکول) سخت، چرمی و یکنواخت است و پوشیده از پاپیل‌ها یا برجستگی‌های کتینی است که در انواع مختلف شکل و اندازه آنها متغیر است.

زیست‌شناسی[ویرایش]

این کنه‌ها در تمام مراحل زندگی پس از خروج از تخم خونخوار هستند. کنه‌های نرم دارای دگردیسی ساده بوده و کنه خارج شده از تخم دارای سه جفت پا می‌باشد و لارو می‌باشد. این لارو پس از اولین پوست اندازی دارای چهار جفت پاشده و نمف نامیده می‌شوند. کنه‌های ماده تخم‌های خود را به شکل دستجات ۱۵ تا ۳۰۰ عددی در محل زندگی میزبان و در جای مخفی و مناسب قرار می‌دهند که پس از یک تا چهار هفته تفریخ می‌شوند. لاروها و نمف‌ها جهت رشد و پوست اندازی به خونخواری نیاز دارند؛ که معمولاً در شب یا تاریکی انجام می‌گیرد. کنه‌های نرم دارای یک مرحله لاروی و ۴ تا ۸ مرحله نمفی هستند. چرخه تخم تا تخم در کنه‌ها ۶ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد؛ که در صورت عدم دسترسی به میزبان این دوره طولانی می‌شود. کنه‌های نرم طول عمر بسیار زیادی داشته و ۱۴ تا ۱۵ سال و در شرایط سخت تا ۳۰ سال نیز زندگی می‌کنند.

مقاومت آنها به گرسنگی بالاست و پس از هر بار خون‌خوراکی می‌توانند ۵ تا ۷ سال بدون تغذیه زنده بمانند. خونخواری آنها کوتاه و حدود ۲۰ دقیقه طول می‌کشد و پس از اتمام خونخواری میزبان را ترک می‌کنند.

اهمیت پزشکی[ویرایش]

گزش کنه‌ها غالباً دردناک و ایجاد عوارضی به شکل ورم موضعی و التهاب و حتی زخمهایی در محل گزش می‌کند که ناشی از قطعات دهانی قوی و خشن و بزاق سمی آنهاست. حضور این کنه‌ها در اماکن انسانی به خصوص در تعداد زیاد و گزش‌های مکرر، مزاحمت‌های فراوان و سلب آسایش انسان را سبب می‌شود. علاوه بر اثرات گزش، کنه‌های اورنیتودوروس ناقلین تب‌های راجعه کنه‌ای آندمیک و اسپورادیک در مناطق مختلف جهان هستند.

منابع[ویرایش]

  • مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Argasidae». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۳ ژانویه ۲۰۲۰.
  • James H. Oliver, Jr. (1989): Biology and Systematics of Ticks (Acari:Ixodida). Annual Review of Ecology and Systematics Vol. 20: 397-430.
  • Y. S. Balashov (1984): Interaction between blood-sucking arthropods and their hosts, and its influence on vector potential. Annual Revue of Entomology 29: 137-156.

پیوند به بیرون[ویرایش]