کلیمور

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کلیمور
Claymore
Claymore cover.jpg
クレイモア
(‏Kureimoa‏)
ژانر اکشن، فراطبیعی، درام، خیال‌پردازی
مانگا
نویسنده نوریهیرو یاگی
ناشر شوئیشا
دسته شونن
انتشار در جامپ اسکوئر
پخش اصلی مه ۲۰۰۱ – تاکنون
شمار کتاب‌ها ۲۳ جلد
مجموعه تلویزیونی
کارگردان هیرویوکی تاناکا
نویسنده یاسوکو کوبایاشی
استودیو مدهاوس
صاحب امتیاز مدمن انترتینمنت Flag of Australia.svg استرالیا
شبکه نیپون تلویژن
پخش اصلی ۳ آوریل ۲۰۰۷۲۵ سپتامبر ۲۰۰۷
قسمت‌ها ۲۶

کِلیمور (به ژاپنی: クレイモア Kureimoa، به انگلیسی: Claymore) یک سری مانگایِ خیال‌پردازی تاریک است که توسط نوریهیرو یاگی نوشته شده‌است. این سری برای اولین بار در ماهنامهٔ شونن جامپ در مه ۲۰۰۱ انتشار یافت. هنگامی که چاپ این مجله در ژوئن ۲۰۰۷ متوقف شد، این سری به طور موقت به هفته‌نامهٔ شونن جامپ نقل مکان کرد. زمانی که جامپ اسکوئر در نوامبر ۲۰۰۷ معرفی شد، این سری به آن نقل مکان کرد و هنوز هم در آنجا ادامه دارد.

استودیوی مدهاوس ۱۱ جلد اول این سری را به یک انیمهٔ ۲۶ قسمتی تبدیل کرد. به کارگردانی هیرویوکی تاناکا این سری برای اولین بار در ژاپن و شبکه نیپون تلویژن در ۳ آوریل ۲۰۰۷ شروع و تا ۲۵ سپتامبر ۲۰۰۷ ادامه داشت. لوح فشرده موسیقی متن این مجموعه، و سی‌دی ترانه‌های شخصیت‌ها با استفاده از صدای دوبلورهای این انیمه به ترتیب در ۲۵ ژوئیه ۲۰۰۷ و ۲۷ سپتامبر ۲۰۰۷ منتشر شد.

داستان[ویرایش]

خطر لوث‌شدن: آنچه در زیر می‌آید ممکن است قضیه یا پایان ماجرا را لو دهد!

در جهانی که انسان‌ها با موجوداتی به نام یوما (به ژاپنی: 妖魔)، هیولاهایی که از شکم و رودهٔ انسان‌ها تغذیه می‌کردند همزیستی می‌نمودند، یک سازمان بی نام و سری سفارش ساختن جنگجویان نیمه انسان، نیمه یوما برای محافظت از انسان‌ها در برابر یوماها در ازای دستمزد هنگفتی، می‌گرفت. مردم این جهان بر اساس شمشیرهای بزرگ و بدون غلافشان به این جنگجویان لقب کلیمور "Claymore" را دادند. سرزمین آن‌ها دارای ۴۷ ناحیه بود که ۴۷ جنگجو نیز برای ناحیه‌ها در نظر گرفته شده بود. کلیمورها بر اساس قدرت یوکی، قدرت بدنی، سرعت، هوش، حس تشخیص و رهبری رتبه‌بندی می‌شدند. رتبه‌های مبارزان با پیشرفت‌هایی که می‌کردند با سیر صعودی و نزولی همراه بود. داستان دربارهٔ یک مبارز کلیمور با رتبه ۴۷، به نام کلر و تلاش او برای انتقام است. داستان در شهری کوچک که مورده حمله یوما قرار گرفته شروع می‌شود. او در آنجا با یک پسر خوش قلب، البته ساده به نام راکی آشنا می‌شود که در سفر او را همراهی می‌کند. کلر و راکی به یکدیگر وابسته می‌شوند اما هنگامی که کلر مجبور می‌شود با یک کلیمور سادیسمی به نام Ophelia مبارزه کند، از همدیگر جدا می‌شوند.

گونه[ویرایش]

در جهان ساختگی کلیمورها، یوما (به ژاپنی: 妖魔, yōma) نژادی از هیولاهای شبیه به انسان هستند که با انسان‌ها همزیستی و از گوشت آن‌ها تغذیه می‌کنند. بیشتر آن‌ها به اندازه انسان هستند اما بعضی از آن‌ها به طور قابل توجهی بزرگ و دارای عضلات سنگینی هستند. یوماها قدرت، سرعت و پایداری بیشتری نسبت به انسان دارند و قادرند اعضای بدن و انگشتان خود را دراز کنند، و قابلیت احیاء قسمت‌های زخمی بدن خود و همچنین تغییر شکل ظاهری خود به انسان هستند. اگر یک قدم جلوتر برویم، آن‌ها می‌توانند مغز انسان‌ها را بخورند و حافظهٔ آن‌ها را بدست بیاورند. یوماها بوسیله یوکی (به ژاپنی: 妖気, yoki) و انرژیشان شناسایی می‌شوند که توسط یوماهای دیگر و یا کلیمرها احساس می‌شود. کلیمرها توسط یک سازمان برای مبارزه با یوماها بوجود می‌آیند. با القای گوشت و خون یوماها در بدن انسان‌ها، آن‌ها قادرند تا یک موجود ترکیبی که از یومایی که مانند انسان هستند سریعتر و زیرکتر خلق کنند. در زمان رخ دادن وقایع در نسخه مانگا و انیمه کلیمرها فقط دختر هستند. در گذشته، برای ساختن کلیمرها از پسرها نیز استفاده می‌شد، اما این قضیه آشکار شد که مردها نمی‌توانند یومای خود را کنترل کنند و تقریباً تمام مردهای کلیمر دیر یا زود به هیولا تبدیل می‌شدند. این عمل ترکیبی کردن رنگ موی انسان را به بلوند روشن و یا سفید، چشمان آن‌ها را نقره‌ای و بعضی مواقع گوش‌های آن‌ها اِلف مانند می‌شد.

پایان خطر لوث‌شدن

شخصیت‌های اصلی[ویرایش]

نماد و سمبل شخصیت‌های کلیدی داستان
  • کلر (به ژاپنی: クレア, Kurea) شخصیت اصلی داستان یک کلیمور سرد و ساکت، با شمارهٔ ۴۷، در هشتادوهفتمین نسل کلیمورها در سازمان است. کلر کمترین رتبه و ضعیفترین در بین تمام کلیمورها است. او تنها کسی بود که با میل خود تبدیل به یک کلیمور شد. کلر با کلیمورهای دیگر فرق داشت، او تنها کلیموری بود که از گوشت و خون کلیموری دیگر به جای گوشت و خون یک یوما در آن استفاده شده بود، به همین سبب به جای اینکه نصف انسان و نصف یوما باشد، یک چهارم یوما بود. هدف اصلی کلر انتقام گرفتن از یک بیدارشده به نام پریشیلا بود.[۱]
  • راکی (به ژاپنی: ラキ, Raki) یک پسر جوان که خانوادهٔ او توسط یوما کشته شده‌اند و آن یوما خود را به شکل برادر راکی، زاکی درآورده و تغییر چهره داده بود. این یوما توسط کلر کشته شد، اما به خوده راکی نیز مظنون شده بودند به همین سبب او را از روستا بیرون کردند. کلر او را نجات داده و به راکی اجازه داد به عنوان آشپز در سفرش او را همراهی کند.
  • پریشیلا (به ژاپنی: プリシラ, Purishira) زمانی رتبهٔ دوم کلیمورها را دارا بود، کسی که استعداد قویترشدن از ترسا (کسی که در رتبهٔ نخست بود) را داشت. او یکی از چهار کلیموری بود (به همراه ایرنه، سوفیا، و نوئل) که برای مجازات ترسا بعد از اینکه او سازمان را ترک کرد، فرستاده شد. در طی نبرد، کم تجربه بودن پریشیلا باعث بیدار شدن[۲] وجود او شده و او تبدیل به یک هیولای تک شاخ شد.
  • ترسا (به ژاپنی: テレサ, Teresa) قویترین کلیمر در نسل خود بود و همچنین او را نیرومندترین کلیمور تمام زمان نیز می‌پنداشتند. او به ترسای لبخندزن (به ژاپنی: 微笑のテレサ, bishō no Teresa) شهرت داشت چون دشمنان خود را با لبخندی بر روی صورتش از پای در می‌آورد. او بسیار قدرتمند بود و به ندرت حتی اگر مجبور می‌شد، از ۱۰٪ یوکی خود در مبارزه استفاده می‌کرد. او سریعتر، قویتر و چابکتر از کسانی بود که در رتبه‌های پایین‌تر از او قرار داشتند، اما قدرت اصلی ترسا در توانایی بی‌نظیر او در تشخیص رایحه یوماها بود. حس تشخیص او به حدی بود که می‌توانست حرکت بعدی دشمن خود را در مبارزه تشخیص دهد.[۳]

رسانه‌ها[ویرایش]

نسخه مانگا
توسط نوریهیرو یاگی نوشته و کشیده شده‌است، قسمت‌های منفرد آن به صورت سریالی از ماهنامهٔ شونن جامپ شوئیشا در سال ۲۰۰۱ شروع شدند. هنگامی که این چاپ این مجله متوقف شد این سری به طور موقت به هفته‌نامهٔ شونن جامپ که به جای ماهنامه، هفته‌نامه بود نقل مکان کرد. در ۲ نوامبر ۲۰۰۷ مجموعه به جامپ اسکوئر، مجله‌ای که جایگزین ماهنامهٔ شونن جامپ شده بود منتقل و قسمت‌های آن به ترتیب ادامه یافت.

نسخه انیمه
استودیوی مدهاوس یک انیمهٔ بیست و شش قسمتی براساس سری مانگای آن تولید کرد. این سری به کارگردانی هیرویوکی تاناکا در ژاپن بین آوریل ۲۰۰۷ و سپتامبر ۲۰۰۷ از نیپون تلویژن پخش شد. مجموعه انیمه کلیمور براساس ۱۱ جلد اول مانگای آن تا قسمت ۲۴ درست شده و برای ۲ قسمت آخر، پایانی متفاوت در نظر گرفته شده‌است.

بازی رایانه‌ای
کلیمور: جادوگر چشمان نقره‌ای (به ژاپنی: Kureimoa: Gingan no Majo) یک بازی رایانه‌ای که توسط سرگرمی دیجیتال وورکز، در ۲۸ مه ۲۰۰۹ برای کنسول دستی نینتندو دی‌اس منتشر شده است.[۴]

منابع[ویرایش]

پانویس[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]