کلیسای رونشان

مختصات: ۴۷°۴۲′۱۶٫۳۷″ شمالی ۶°۳۷′۱۴٫۰۸″ شرقی / ۴۷٫۷۰۴۵۴۷۲°شمالی ۶٫۶۲۰۵۷۷۸°شرقی / 47.7045472; 6.6205778
از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
Notre Dame du Haut
RonchampCorbu.jpg
اطلاعات اولیه
موقعیترونشان، اوت-سون، فرانسه
مختصات۴۷°۴۲′۱۶٫۳۷″ شمالی ۶°۳۷′۱۴٫۰۸″ شرقی / ۴۷٫۷۰۴۵۴۷۲°شمالی ۶٫۶۲۰۵۷۷۸°شرقی / 47.7045472; 6.6205778
دینکلیسای کاتولیک
سال متبرک شدن۲۵ ژوئن ۱۹۵۵
کاربریزیارت‌گاه، نمازخانه
وب‌گاهwww.collinenotredameduhaut.com
توضیح معماری
معمارلوکوربوزیه
گونه معماریکلیسا
سبک‌ معماریمعماری مدرن
بنیان‌نهادن۱۹۵۳ (۱۹۵۳)
تکمیل شدن۱۹۵۵
ویژگی‌ها
مصالح ساختمانیبتن

عبادتگاه نوتردام دو هوی رونشان (به فرانسوی: Chapelle Notre-Dame-du-Haut de Ronchamp) واقع در فرانسه، یکی از شناخته‌شده‌ترین نمونه کارهای معمار سوئیسی، لکوربوزیه است که در سال ۱۹۵۴ تکمیل گردیده و یکی از مهمترین بناهای معماری و مذهبی قرن بیستم به‌شمار می‌آید. این کلیسا که در فاصله سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۵ ساخته شد اثری تندیس‌واره است و نشان از موقعیت محلی و عملکرد مذهبی دارد.[۱]

تصویر کلی[ویرایش]

لوکوربوزیه دربارهٔ روند شکل‌گیری فکر این کلیسا این چنین می‌نویسد:[۱]

ایده‌ها در مغز من متولد می‌شوند و در مدت زمانی نا معین بی هدف اند و توسعه می‌یابند. بر فراز تپه، من با دقت چهار افق را رسم کردم، آن‌ها تنها چهار عدد بودند. در شرق سایت، بالون د آلزاس قرار داشت، در جنوب یک دره قرار دارد، در غرب دورنمای دشت ساون قرار داشت و در شمال آن، یک دره کوچک و یک دهکده قرار گرفته بود؛ ولی این ترسیم‌ها فاقد ارزش بود. جون آن‌ها نحوه پیوند معماری، بازتاب صدا و انعکاس بصری فرم‌ها را نشان نمی‌دادند.

پدر بلاد دربارهٔ این کلیسا می‌گوید:[۱]

البته که دیری که بوجود آمده زیباست و تمامی مطالبی که گفته شد، نشانه‌های این زیبایی است. این دیر نشان می‌دهد که زندگی نماز گزاران و راهبان، به فرم‌های سنتی وابسته نیست و می‌توان میان این زندگی و معماری مدرن که نشان داده استعدادهای برتری نسبت به نمونه‌های قبلی داراست، هماهنگی برقرار کرد.

در بسیاری از موارد، کلیسا سمبل کارهای دقیق و سنجیده لوکوربوزیه است. اصول معماری دهه ۱۹۲۰ او می‌رود تا جای خود را به ساختارهای مبهم و متناقض بدهد. او می‌کوشد تا یک طرح بی پایان و بی‌قاعده را بوجود آورد و به جای جوابهای آماده، سوالهایی نو را مطرح سازد.

مقر[ویرایش]

بنا بر زمینی مسطح بالای یک تپه قرار دارد و مسیر دسترسی به آن از پایین تپه در سمت جنوب شرقی آن سایت قرار دارد. بخش غربی مسیر با درختان محصور است و از جبهه غربی سطح صاف بالای تپه به آن وارد می‌گردد. در فاصلهٔ زیادی از قسمت شرقی سایت، درختان جنگل لبه شرقی سایت را به‌وجود آورده‌اند. در میان این تپه پردرخت، سطح صاف و کوچکی در جبهه غربی آن قرار گرفته که دارای چشم‌اندازهایی به اطراف و خصوصاً سمت جنوب است.

طراحی[ویرایش]

از جذاب‌ترین وجوهِ این طراحی، پنجره‌های پراکنده و جا داده شده در دیوارهاست. کوربوزیه سوراخ‌های کوچکی در نما ایجاد کرد که نور را در داخل این کلیسا، بوسیلهٔ مخروطی کردن پنجره‌ها یا همان حفره‌های دیوار، تقویت کند. هر کدام از دیوارها با قاب‌های پنجره‌های متفاوت می‌درخشند، که در پیوستگی با دیوارهای تماماً سفید، خصوصیات دیوارهای درخشان و نقطه‌گذاری شده را از طریق تشدید نور مستقیم ارائه می‌دهد.

منابع[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ ۱٫۲ Abolghasemi, Hassan; ابوالقاسمی, حسن. "کلیسای رونشان". اطلس معماری اطلسی. Archived from the original on 30 August 2017. Retrieved 2017-08-30.

مقاله ویکی‌پدیا انگلیسی دربارهٔ عبادتگاه رونشام

پیوند به بیرون[ویرایش]