کشتی روسی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کشتی روسی
Russianark.jpg
کارگردان الکساندر سوکوروف
تهیه‌کننده آندرِی دِریابین
نویسنده آناتُلی نیکیفُرُف
بازیگران سرگی دونتسوف
راوی الکساندر سوکوروف
موسیقی سِرگِی یِوْتوشِنکو
فیلم‌برداری تیلمان بوتنِر
تدوین شْتِفان سیوپِک
شرکت
تولید
سِویل پیکچِرز
توزیع‌کننده ولسپرینگ مدیا
تاریخ (های) انتشار
۲۲ مه ۲۰۰۲ (جشنواره کن)
۱۹ آوریل ۲۰۰۳ (روسیه)
مدت
۹۶ دقیقه
کشور روسیه
آلمان
کانادا
فنلاند
زبان روسی
فارسی

کشتی روسی یا خزانهٔ روسی (به روسی: Русский ковчег روسکیی کُوْچِگ) (به انگلیسی: Russian Ark) فیلمی به ژانر درام تاریخی به کارگردانی الکساندر سوکوروف با بازی سرگی دونتسوف محصول سال ۲۰۰۲ است.[۱] این کار تماماً در کاخ زمستانی در موزه ارمیتاژ فیلمبرداری شده و تمامی فیلم یک نمای بلند ۹۶ دقیقه‌ای است. کشتی روسی به جشنواره فیلم کن سال ۲۰۰۲ راه یافت.[۲]

درباره عنوان[ویرایش]

کلمهٔ کُوچِگ در عنوان ِ روسی ِ فیلم، روسکیی کُوْچِگ، (و مشابهاً آرک در عنوان ِ انگلیسی) به معنی ِ خزانه یا گنجینه به طور ِ عام، یا به طور ِ خاص خزانه و ضریح ِ کتب ِ مذهبی در دیر یا کنیسه است و مشخّصا در ترجمه‌های روسی و انگلیسی از عهد ِ قدیم به معنی ِ تابوت ِ عهد و سفینهٔ نوح نیز آمده‌اند. به نظر می‌رسد انتخاب ِ عنوان با در نظر داشتن ِ همهٔ این معانی و اشاره به نقش ِ ارمیتاژ به مثابه ِ ملجأ فرهنگ در تلاطم ِ تاریخ ِ روسیّه بوده باشد.

فیلم به شکل ِ یک مکالمهٔ خیالی بین ِ یک شخصیّت واقعی ِ تاریخی، دیپلُمات ِ فرانسوی و صاحب ِ کتاب ِ «امپراتوری ِ تزار، سفری در روسیّهٔ جاودان»، مارکی دُ کوستین، و راوی پیش می‌رود. کاخ ِ زمستانه، که اکنون به موزه ٔ ارمیتاژ تبدیل شده است، صحنهٔ مرور ِ امورات ِ روزانهٔ دوره‌های مختلف ِ تاریخی ِ روسیّه می‌شود و این به نوبهٔ خود دست‌مایهٔ بحث دربارهٔ فرهنگ و هنر ِ روسیّه بین ِ راوی، به عنوان ِ یک روس، و مارکی دُ کوستین، به عنوان ِ بازنماینده ٔ نگرش ِ خُردبینانهٔ اروپا نسبت به فرهنگ ِ روسی می‌گردد.

منابع[ویرایش]

  1. “Russian Ark”(en)‎. The Movie Database. Retrieved 8 Sep 2013. 
  2. "Festival de Cannes: Russian Ark". festival-cannes.com. Retrieved 25 October 2009.