کد::بلاکس

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کد::بلاکس
Code Blocks logo.jpg
CodeBlocks 8.02.png
تصویر کد::بلاکس
نویسنده(های) اصلیگروه کد::بلاکس
انتشار پایدار
20.03
۳۰  ۲۰۱۰؛ ۱۰ سال پیش (۲۰۱۰-۰۵-۳۰)
انتشار آزمایشی
نسخه‌های شبانه
۱۱ فوریه ۲۰۱۲؛ ۸ سال پیش (۲۰۱۲-۰۲-۱۱)
مخزن
نوشته‌شده باسی++
سیستم‌عاملویندوز، لینوکس، مک (چندسکویی)
در دسترس بهسی ++، سی، فورترن
گونهمحیط توسعه مجتمع
پروانهجی‌پی‌ال
وبگاه

کد بلاکس (به انگلیسی: Code::Blocks) یک آی‌دی‌ای آزاد و چندسکویی است. با زبان سی++ و با کمک ابزار ویدجت wxWidgets توسعه یافته‌است. از پلاگین پشتیبانی می‌کند و می‌توان توانایی‌ها و خاصیت‌های آن را با پلاگین‌هایش توسعه داد. کد بلاکس به سمت برنامه‌نویسی سی و سی++ گرایش دارد.

کد بلاکس برای سیستم‌عامل‌های ویندوز، گنو/لینوکس و مک اواس ۱۰ توسعه یافته‌است. همچنین کاربران موفق شده‌اند تا آن را بر روی فری بی‌اس‌دی نیز بسازند. آخرین نسخهٔ پایدار این برنامه ۱۰٫۰۵ می‌باشد که در تاریخ ۳۰ مه، ۲۰۱۰ منتشر گشت.

پیشینه[ویرایش]

بعد از انتشار دو نسخه کاندید، ۱٫۰rc۱ در تاریخ ۲۵-۰۷-۲۰۰۵ و ۱٫۰rc۲ در تاریخ ۲۵-۱۰-۲۰۰۵، نسخه کامل و پایدارش، آماده عرضه شد؛ توسعه دهندگان پروژه، به آن خصوصیات و قابلیتهای جدید اضافه کردند، و انتشارش را به تعویق انداختند. در عوض، بسته‌های باینری روزانه‌ای از SVN آن آماده می‌شد، که با نام “nightly builds” (کوشش شبانه) معرفی می‌شدند. اینها پشتیبانی بهتری نسبت به آخرین انتشار رسمی ۱٫۰rc2 داشتند.
سرانجام اولین انتشار پایدارش در تارخ ۲۸ فوریه ۲۰۰۸ با شماره نسخه ۸٫۰۲ صورت گرفت. ورژن ۸٫۰۲ پایدار است ولی پیشرفتهای بیشماری بعد از آن اضافه شده‌اند. برای اینکه خیلی بروز باشید می‌توانید از نسخه‌های کوشش شبانه استفاده کنید.
Jennic Ltd، نسخه بهبود یافته‌ای از Code::Blocks را برای کار با میکروکنترلها منتشر کرده‌است.

خصوصیات[ویرایش]

Code::Blocks از چندین کامپایلر پشتیبانی می‌کند، شامل MinGW / GCC، Digital Mars، Microsoft Visual C++، Borland C++، Watcom و همین‌طور Intel C++ compiler. اگرچه این IDE برای زبان ++Cطراحی شده‌است، اما کامپایلرهای دیگری نظیر GNU Fortran, Digital Mars D، و GNU GDC را پشتیبانی می‌کند.
خصوصیت پررنگ کردن نحو کدها و تاشدن کد از کامپونت ویرایشگر Scintilla استفاده می‌کند، کامل کننده کد ++C و کاوشگر کلاس، یک لیست مجتمع کارها، و همین‌طور یک دیباگر را با دقت با آن مجتمع کرده‌اند که GDB را پشتیبانی می‌کند، به همان اندازه، Microsoft console debugger-CDB. همچنین با یک پلاگین برای توسعه سریع نرم‌افزارRapid application development(Rapid Application Development) برای ابزار wxWidgets، مجتمع شده‌است و wxSmith نامیده شده‌است.
بعضی از خصوصیات Code::Blocks کاربران سایر IDEها را هدف گرفته تا به آن کوچ کنند - Code::Blocks می‌تواند فایلهای پروژه ++Dev-C و ++Microsoft Visual C را وارد (Import) کند و همین‌طور Dev-C++ Devpak را پشتیبانی می‌کند.
Code::Blocks از یک سیستم ساخت سفارشی استفاده می‌کند، که برای ذخیره فایلهای اطلاعات پروژه از XML به عنوان پایه استفاده می‌کند، اما می‌توان از فایل سازهای خارج برنامه نیز استفاده کرد، مانند استفاده از سیستم ساخت GNU و Qt Software's qmake.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]