کتاب عیلی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
کتاب عیلی
The Book Of Eli
TBOE.jpg
پوستر فیلم کتاب عیلی
کارگردان آلبرت و آلن هیوز
تهیه‌کننده جوئل سیلور
سوزان داونی
دنزل واشنگتن
آندره کوزو
برودریک جوهانسون
دیوید ودس
نویسنده گری ویتا
بازیگران دنزل واشنگتن
گری اولدمن
میلا کونیس
مایکل گامبون
موسیقی آتیکوس راس
فیلم‌برداری دان بروج
تدوین سیندلی مولون
شرکت
تولید
محصول مشترک برادران وارنر
کمپانی کلمبیا پیکچرز
تاریخ‌های انتشار
۱۵ ژانویه ۲۰۱۰
کشور  ایالات متحده آمریکا
زبان انگلیسی
هزینهٔ فیلم ۸۰ میلیون دلار
فروش گیشه ۱۵۵٬۷۸۹٬٬۵۸۰

کتاب عیلی (به انگلیسی: The Book Of Eli)، نام یک فیلم پسارستاخیزی به کارگردانی برادران هیوز محصول سال ۲۰۱۰ آمریکاست. از بازیگران این فیلم می‌توان به دنزل واشنگتن (که تهیه کننده فیلم نیز است) و گری اولدمن اشاره کرد. این فیلم به خاطر گفتارها و صحنه‌های خشن درجه سنی R گرفته‌است. شعار فیلم همه می‌کشند تا آن را به‌دست آورند، او می‌کشد تا از آن حفاظت کند است.

این فیلم در ۱۵ ژانویه ۲۰۱۰ اکران شد.

نام عیلی به نام یکی از داوران اسرائیل باستان اشاره دارد که در کتاب‌های سموئیل از او یاد شده‌است و املای درست این نام با حروف عربی و در زبان فارسی، عیلی است.[۱]

داستان[ویرایش]

۳۰ سال از پایان تمدن گذشته و تنها عدهٔ کمی از انسان‌ها روی زمین باقی‌مانده‌اند، و از میان آنها هم تنها شمار اندکی بازمانده از دنیای قدیم هستند و باقی مردم از همان‌ها و در دنیای جدید بدنیا آمده‌اند، و مردم دنیای جدید همگی بیسوادنند. در این میان کارنگی (گری اولدمن) نام شخصیت منفی اصلی فیلم است که بدنبال بدست آوردن آخرین نسخهٔ کتاب مقدس است تا بواسطه آن بر مردم دنیا سیطره یابد. کارنگی در دنیای قدیم هم زندگی کرده و می‌خواهد از بی اطلاعی مردم دنیای جدید سوءاستفاده کند و خود را رسولی از طرف خدا معرفی کند.

او عده‌ای از مردان قوی و مسلح را اجیر کرده تا افراد بی پناهی را که در بیابان‌ها سرگردانند بکشند و یا اسیر خود کند. او کتابهایی که در اینجا و آنجا از دنیای قدیم باقی‌مانده را توسط افراد اجیرش جمع آوری می‌کند تا بلکه شاید یک نسخه از کتاب مقدس را بیابد، اما تلاشش به نتیجه‌ای تا کنون نرسیده. تا این که...

در سوی دیگر، عیلی (دنزل واشینگتن) که شخصیت اصلی و مثبت داستان است آخرین نسخهٔ بازمانده از کتاب مقدس را در کوله‌پشتی خود دارد و میخواهد آن را به «غرب» در آمریکا ببرد تا در آنجا از کتاب محافظت شود. او معتقد است که پس از پایان دنیای قدیم، ندایی معنوی او را فراخوانده و از او خواسته کتاب مقدس را حفظ کند و به غرب ببرد، و معتقد است که تحت حفاظت آن ندا قرار دارد.

عیلی از همان پایان دنیا یعنی ۳۰ سال قبل در حال حرکت به سمت غرب بوده‌است و از میان بیابان‌ها و شهرهای ویران گذر میکند بدون اینکه راه‌ها را تشخیص بدهد و بداند کجاست. او اعتقاد دارد نیرویی معنوی او را به مقصد یعنی غرب هدایت می‌کند و نیازی به استفاده از چشم بصری نیست. تا اینکه عیلی و کارنگی به یکدیگر میرسند.

کارنگی که از وجود کتاب مقدس نزد عیلی باخبر شده از او میخواهد کتاب را به او بدهد اما عیلی قبول نمی‌کند، در نتیجه نیروهای کارنگی به عیلی شلیک می‌کنند اما تیرها به نقاط آسیب‌پذیر او نمی‌خورد گویی که ازو محافظت میشود. عیلی در این درگیری پس از شلیک به پای کارنگی به راهش ادامه میدهد. دختری بنام سولارا نیز (میلا کونیس) همسفر او میگردد.

پس از مدتی کارنگی و نیروهایش با ماشین به جستجوی عیلی میروند و او را می‌یابند اما عیلی در برابر آنها مقاومت میکند. کارنگی هم کوتاه نمی‌آید و از ترفندی استفاده میکند، و سولارا را تهدید به مرگ میکند تا از این طریق احساسات عیلی را برانگیزد در نتیجه عیلی تسلیم می‌شود و کتاب را به کارنگی میدهد، کارنگی هم همان کاری را می‌کند که عیلی با او کرد یعنی تیری به او شلیک کرده و میرود، عیلی هم نقش زمین میشود. اما عیلی مصدوم سفر خود را از سر گرفته و بسمت غرب میرود. از سوی دیگر در میانه راه سولارا باز به او می‌پیوندند و همراهش می‌شود.

در نهایت هر دو به «غرب» یعنی بقایای شهر سانفرانسیسکو میرسند و به پیرمردی دانا که در جزیره آلکاتراز از آثار دنیای قدیم نمونه برداری کرده‌است میرسد. پیرمرد میگوید نمونه همه چیزها را دارد و فقط کتاب مقدس را کم داشته، عیلی میگوید کتاب را همراه ندارد ولی آن را از حفظ است و میتواند آن را آیه به آیه بخواند تا پیرمرد بنویسد.

اما کارنگی هم پس از گشودن کتاب مقدس میفهمد که این کتاب به خط بریل نوشته شده و نمی‌تواند آنرا بخواند، و اینجا مشخص میشود که عیلی در واقع تمام این مدت نابینا بوده‌است. کارنگی در اینجا رویاهای خود را خراب شده می‌بیند، و در آخر چون کارنگی تمام افرادش را در مسیر بدست آوردن کتاب از دست داده مورد هجوم مردم فقیر قرار میگیرد و اموالش غارت می‌شود و در همان آشوب‌ها محو میشود...

عیلی که از فرط زخم گلوله در حال ضعف جسمانی است موفق میشود دیکته کتاب مقدس را باتمام برساند و سپس از دنیا میرود. پیرمرد کتاب را در قفسه‌ای میگذارد و سولارا هم پس از نشستن کنار قبر عیلی به سمت خورشید و ماجراهای جدید عازم میشود...

هرچند که محوریت فیلم بر کتاب مقدس و آموزه های آئین های بنی اسرائیلی بنانهاده شده است، اما در پایان کتاب مقدس در کنار کتاب مقدس مسلمانان قرآن درون قفسه ای قرارداده می شود تا رساننده این پیغام به مخاطب باشد که کتب آسمانی حیات بخشند نه عامل جنگ و کشتار.

بازیگران[ویرایش]

  • دنزل واشنگتن در نقش عیلی. یک قهرمان تنها و شمشیرزن که باید از کتابی مهم نگه داری کند.
  • میلا کونیس در نقش سولارا.دوستی که بعداً به عیلی می‌پیوندد.
  • گری اولدمن در نقش کارنگی. حاکم مستبد و شخصیت منفی داستان.
  • ری استیونسون در نقش یک قاتل که باید عیلی را بکشد.

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی

پیوند به بیرون[ویرایش]