کامندر شپرد

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کامندر شپرد
Commander Shepard.png
سریاثر جرمی
اولین حضوراثر جرمی ۱ در سال ۲۰۰۷
صداپیشهمارک میر (مذکر)
جنیفر هیل (مؤنث)

کامندر شپرد (به انگلیسی: Commander Shepard) یک شخصیت خیالی در سری بازی‌های ویدئویی اثر جرمی شرکت بایوور است. کامندر شپرد یک سرباز کهنه‌کار از نژاد انسان‌ها و شخصیت اصلی در بازی‌های اثر جرمی ۱، اثر جرمی ۲ و اثر جرمی ۳ است که جنسیت، ظاهر، نام، قابلیت‌ها و تاریخچه خدمت او همه و همه قابل تنظیم و سفارشی کردن بوده، و این تغییرات در روند و داستان بازی تأثیر خواهند گذاشت. اگرچه با تغییر نام شخصیت، هیچ کس در جهان اثر جرمی بازیکن را با نام اولیه خطاب نمی‌کند و همیشه از نام خانوادگی شپرد استفاده می‌شود. شخصیت پیش فرض در ابتدای بازی با جنسیت مذکر، سربازی بازمانده به نام جان، و جنسیت مؤنث به نام جین، زاده‌زمین در اختیار بازیکن قرار می‌گیرد. نام این شخصیت از فضانورد آمریکایی آلن شپارد گرفته شده‌است. مارک میر نقش صداپیشه شخصیت مرد، و جنیفر هیل صداپیشه نقش زن شپرد را بر عهده دارد.[۱]

زندگینامه[ویرایش]

شپرد زادهٔ ۱۱ آوریل ۲۱۵۴، فارغ التحصیل اتحادیه سیستم N7 و برنامهٔ نیروهای ویژه (با شماره خدمات ۲۸۲۶-ای‌سی-۵۹۲۳) که ابتدا به عنوان فرمانده سفینه فضایی اس‌اس‌وی نورمندی[۲] مشغول به خدمت بود. او بعدها اولین انسانی بود که به مأمورین ویژه شورای شهر سیتیدال به نام اسپکترس ملحق شد. در هنگام شروع بازی اثر جرمی، بازیکن در نهایت با توجه به گزینه‌های پیش فرض، یکی از سه زمینه شخصی را برای کامندر شپرد انتخاب می‌کند. این سه کلاس شامل: فضایی، مستعمره و زاده‌زمین هستند.[۳] در کلاس فضایی، پدر و مادر شپرد هردو در اتحاد نظامی به سر می‌بردند. دوران کودکی خود را در کشتی‌ها و ایستگاه‌ها از نقطه‌ای به نقطه دیگر سپری کرده و هرگز در یک مکان بیشتر از چندین سال توقف نداشته است. به دنبال راه پدر و مادر خود، در سن ۱۸ سالگی داوطلب خدمت سربازی می‌شود.

در کلاس مستعمره، بازیکن در مایندور، یکی از مستعمره‌های کوچک مرزی در آتیکان زاده و بزرگ شده‌است. وقتی ۱۶ ساله شد، برده‌ها به مایندور حمله کرده و خانواده و دوستان او را قتل و عام می‌کنند. او توسط یکی از نگهبانان اتحاد نجات پیدا می‌کند و چند سال بعد به عنوان سرباز ارتش داوطلب خدمت سربازی می‌شود. در کلاس زاده‌زمین، به عنوان یک یتیم در خیابان‌های مگاتروپلیس که زمین را احاطه کرده، بزرگ شده‌است. شپرد از زندگی که غرق در جرم و جنایت شده، با ملحق شدن به ارتش اتحادیه در سن ۱۸ سالگی فرار می‌کند.

منابع[ویرایش]

  1. کامندر شپرد. وب‌گاه آی‌جی‌ان، بازدید در ۱۸ اکتبر ۲۰۱۴
  2. «Systems Alliance Space Vehicle Normandy»
  3. «Spacer، Colonist، Earthborn»