کالانکوئه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

کالانکوئه
Kalanchoe.blossfeldiana.jpg
کالانکوئه، Kalanchoe blossfeldiana
رده‌بندی علمی
فرمانرو: گیاهان
راسته: خاراشکن‌سانان
تیره: گل‌نازیان
سرده: کالانکوئه
گونه: K. blossfeldiana
نام دوبخشی
Kalanchoe blossfeldiana

کالانکوئه(نام علمی: Kalanchoe)[۱] نام یک سرده از تیره گل‌نازیان است.[۲] این گیاه دارای گلهای ریز با گلبرگهای چهار تایی می‌باشد که اخیراً به صورت پرپر اصلاح شده‌است. برگها کاملاً صاف و بدون کرک و خار و به شکل بیضی می‌باشند. ساقه‌ها در جوانی آبدار و شکننده هستند ولی از سال دوم رشد ساقه‌ها چوبی می‌شوند.

گل انگیزی[ویرایش]

گلهای کالانکوئه به رنگهای قرمز، صورتی، نارنجی، زرد و سفید وجود دارد. گلدهی کالانکوئه بعد از سرمادهی (و رنالیزاسیون یا بهارش) شروع می‌شود. به این صورت که دوره رویشی و رشد گیاه در دمای بالا صورت می‌گیرد و گل انگیزی (Flower induction)از زمانی صورت می‌گیرد که برای مدت چهار هفته در دمای پایین‌تر از ۱۰ درجه قرار بگیرد. پس از طی این دوره یعنی اواخر زمستان گلها به صورت خوشه ای رشد می‌کنند و گلدهی از بالای خوشه آغاز می‌شود. عمر هر گل در دمای ۱۸ درجه حدود ۶ روز می‌باشد. ضمناً این گیاه به دلیل آبدار و گوشتی بودن در دماهای زیر ۲ درجه آسیب می‌بیند. این گیاه در برابر شرایط نامساعد گرم سازگار شده‌است و با ذخیره آب در برگها در شرایط خشک از آنها استفاده می‌کند.[۳]

تکثیر[ویرایش]

برای تکثیر این گیاه می‌توان از قلمه برگ و ساقه استفاده کرد. غالباً جوانه حاصل از قلمه برگ، گیاه قوی تر و درشت تری حاصل می‌کند. این گیاه حتی در شرایط رطوبت پایین نیز ریشه‌های هوایی کوچکی تولید می‌کند که می‌تواند در تکثیر مورد استفاده قرار گیرد.

آفات[ویرایش]

این گیاه جزو گیاهان مقاوم در برابر آفات و بیماری‌ها می‌باشد و به جز شته‌های قرمز که از ساقه‌های گلدار این گیاه استفاده می‌کنند غالباً آفت دیگری تمایلی به استفاده از این گیاه ندارد.

برخی از مشکلات[ویرایش]

قرمز و سپس زرد شدن برگ گیاه[ویرایش]

اگر رنگ برگ‌های گیاه، حتی برگ‌های جدید آن رو به زردی و قرمزی می‌روند به احتمال زیاد آبیاری گیاه بیش از اندازه بوده‌است. این درست است که از شرایط نگهداری این گیاه یکی مکان مرطوب است، اما آبیاری بیش از اندازه نیز موجب مرگ گیاه خواهد شد. بهترین روش یافتن زمان درست آبیاری با لمس کردن خاک گلدان انجام می‌شود. اگر خاک گلدان به نسبت خشک بود، آنگاه کالانکوئهٔ خود را آبیاری کنید. آبیاری گیاه باید به آرامی انجام گیرد تا ساقهٔ پایینی آن خیس نشود. پس از آبیاری بگذارید تا آب از زیر گلدان خارج شده و سپس زیر گلدانی را نیز از آب خالی کنید. اگر رطوبت گیاه بسیار زیاد باشد ریشه‌ها زود فاسد شده و این موجب سستی و در پایان خشکی برگها و گلهای گیاه خواهد شد.[۴]

پوسیدگی برخی از ساقه‌ها[ویرایش]

اگر در گلدان شما از خزه برای تزئین استفاده شده حتماً آنها را بردارید. پوسیدگی ساقه گیاه به علت آبیاری زیاد و مرطوب ماندن زیاد گیاه است. پس اولین کار برداشتن خزه در صورت وجود است. در گام دوم آبیاری را کاهش دهید و میان دو آبیاری باید خاک گلدان خشک شود و زهکشی را هم بررسی کنید که گرفته نشده باشد و در آخر حتماً آب زیر گلدان را خالی کنید.[۵]

زرد شدن و ریزش برگ‌های قدیمی[ویرایش]

اگر کالانکوئهٔ شما دچار ریزش برگ‌های پایینی و کوچک بودن برگ‌های جوانتر هست. آنگاه زهکشی را بررسی کنید تا منافذ آن بسته نشده باشد در ضمن آب زیر گلدانی را حتماً خالی کنید و هر دو هفته یکبار از کود کامل استفاده کنید و شرایط نوری گیاه خود را بررسی کنید.

یک احتمال دیگر هم می‌تواند این باشد که گیاه شما دچار کمبود ازت است (کمبود مواد مغذی خاک گلدان). با کودهایی که دارای ازت بیشتری هستند گیاه را تقویت کنید.[۶]

چرا گیاه کالانکوا گل نمی‌دهد[ویرایش]

دوستان عزیز ناتوانی در گلدهی، گلهای بدشکل و یا کاهش تعداد گل در گیاه میتونه در اثر دماهای خیلی بالا یا پایین ایجاد می شود.

غیر عادی شدن رنگ برگها[ویرایش]

نور زیاد باعث ایجاد رنگ غیر عادی در برگ ها می شود و مقدار آنتوسیانین در برگ ها افزایش یافته و برگ ها با رنگ قرمز نامطلوبی ظاهر می شوند. اگر تعداد روز های کوتاه ناکافی باشد، گلها غیر عادی خواهد بود و براکته های پوسته ای کوچک، در گل بزرگ شده و مشابه برگ می شوند. این پدیده به نام فیلودی ( برگسانی) معروف است.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Sunset Western Garden Book, 1995:606–607; "Kalanchoe". فرهنگ انگلیسی آکسفورد. انتشارات دانشگاه آکسفورد. 2nd ed. 1989.
  2. http://gardening.about.com/od/houseplants/tp/FloweringHouseplants.htm
  3. Crassulaceae Network
  4. Chernetskyy, M. A. (2011). "Problems in nomenclature and systematics in the subfamily Kalanchoideae (Crassulaceae) over the years". Acta Agrobotanica. 6 (4): 67–74.
  5. ird.fr: Allorge-Boiteau, L., 1996. Madagascar Centre de Spéciation et d'Origine du Genre Kalanchoe (Crassulaceae). Biogéographie de Madagascar, 1996 : 137-145
  6. Reproductive Strategies: Plants. (1999). In Encyclopedia of Paleontology. Retrieved from http://www.credoreference.com/entry/routpaleont/reproductive_strategies_plants .

پیوند به بیرون[ویرایش]