کاسواری شمالی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
کاسواری شمالی
Casuarius unappendiculatus -Northern Cassowary -head to toe.jpg
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی (زیست‌شناسی)
فرمانرو: جانوران
رده: پرندگان
راسته: کاسواری‌سانان
تیره: کاسواریان
سرده: کاسواری
Species: C. unappendiculatus
نام علمی
Casuarius unappendiculatus
بلایت، ۱۸۶۰
Casuarius unappendiculatus Distribution.jpg
Casuarius unappendiculatus qtl1.jpg

کاسواری شمالی یا کاسواری گردن‌طلایی (نام علمی: Casuarius unappendiculatus) نوعی پرنده بی‌پرواز بومی گینه نو است. این حیوان سومین پرندهٔ بزرگ دنیا پس از شترمرغ و کاسواری جنوبی است. نرها ۳۰ تا ۳۷ کیلو و ماده‌ها به طور میانگین ۵۸ کیلو وزن دارند. ارتفاع آنها ۱۵۰ تا ۱۸۰ سانتی‌متر و طولشان ۱۴۹ سانتیمتر است.

این پرنده پرهای مشکی سخت و سیخ و صورتی آبی‌رنگ دارد. گردن آن به رنگ قرمز روشن یا زرد است و تاجی استخوانی بر سر دارد. پاهایش بزرگ و نیرومند است و پنجه‌ای خنجرمانند دارد. کاسواری در باتلاق‌های ساحلی و جنگل‌های بارانی کم‌ارتفاع شمال گینه نو و سه جزیره اطراف آن زندگی می‌کند و غذای آن از حیوانات کوچک و میوه‌ها تشکیل می‌شود.

تنها ۲۵۰۰ تا ۱۰ هزار عدد از این پرنده باقی‌مانده و جمعیت آن رو به کاهش است و به همین جهت در رده حفاظتی آسیب‌پذیر قرار گرفته‌است. شکار مهمترین خطری است که این حیوان را در خطر انقراض قرار داده‌است. مردم علاه بر شکار خود آنها تخم‌های آنها را هم بر می‌دارند و جوجه‌های آنها را هم می‌گیرند تا پس از بزرگ شدن آنها را بخورند. زوال زیستگاه دیگر خطریست که کسواری‌ها را تهدید می کند. ضمن اینکه از بین رفتن جنگل‌ها موجب می‌شود تا شکار آنها آسان‌تر شود.

پرنده چندهمسر ماده در آشیانه‌ای که پرنده نر آماده کرده سه تا پنج تخم می‌گذارد اما خوابیدن روی تخم‌ها و مراقبت از جوجه‌ها تا نه ماه بر عهده جنس نر است.

نگارخانه[ویرایش]

منابع[ویرایش]