کاج قندی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
کاج قندی
Sugarpine.jpg
وضعیت بقا
آرایه‌شناسی
فرمانرو: گیاهان
دسته: مخروطیان
رده: ناژویان
راسته: کاجیان
تیره: کاجیان
سرده: Pinus
زیرسرده: Strobus
گونه: P. lambertiana
نام علمی
Pinus lambertiana
Pinus lambertiana USGS range map 2.png
منطقه رویش (غرب آمریکا)

کاج قندی یکی از گونه‌های درخت کاج است که در غرب ایالات متحده آمریکا می‌روید. این کاج بلندترین و بزرگ‌ترین گونه کاج به‌شمار می‌آید. مخروط این کاج نیز بزرگ‌ترین مخروط در میان مخروط‌داران است. این درخت در کوهستان‌های ایالت‌های اورگن و کالیفرنیا در آمریکا و شمال غربی مکزیک می‌روید.

بازنمایی[ویرایش]

Sugar Pine.jpg

این کاج که بلندترین و بزرگ‌ترین کاج جهان است، عضوی از گروه کاج‌های سفید شمرده می‌شود؛ و به ارتفاع ۴۰ تا ۶۰ متر و به قطر ۱٬۵ تا ۲٬۵ متر می‌رسد و تا ارتفاع ۲۲٬۵ متری از زمین بدون شاخه می‌روید.[۱] برگ (سوزن)های این کاج در دسته‌های ۵ تایی می‌روید. این درخت با مخروط‌های بزرگ خود به خوبی شناخته می‌شود. درازی این غوزه‌ها بین ۲۵ تا ۵۰ سانتیمتر است و تا ۶۶ سانتیمتر هم دیده شده‌است. نام این کاج به‌خاطر رزین شیرین این درخت است که با شکر افرا برابری می‌کند.

سودمندی‌ها[ویرایش]

از چوب این کاج که دارای استحکام متوسط و رگه‌های نسبتاً صاف است و به همین خاطر کمتر در معرض انقباض و پیچیدگی قرار می‌گیرد، به میزان وسیعی در کارهای ساختمانی، تهیه الوار و ساخت در و چارچوب و جعبه و دیگر وسایل چوبی استفاده می‌شود.[۱] دانه‌های بالدار و تقریباً بزرگ این کاج نیز خوردنی است.

پانویس[ویرایش]

  1. ۱٫۰ ۱٫۱ فرهنگ بزرگ مواد. نوشته مهندس پرویز فرهنگ، چاپ اول، ۱۳۷۹، ص ۴۵۲، انتشارات سپیده سحر

منابع[ویرایش]

  • «ویکی‌پدیای انگلیسی». دریافت‌شده در ۱۷ ژوئیهٔ ۲۰۱۱.
  • فرهنگ بزرگ مواد. نوشته مهندس پرویز فرهنگ، چاپ اول، ۱۳۷۹، انتشارات سپیده سحر