ژاک دو مورگان

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
ژاک ژان ماری دو مورگان
Jacques de Morgan 2.jpeg
زاده۱۸۵۷–۱۲ ژوئن ۱۹۲۴
پیشهشرق‌شناس
زمینه کاریباستان‌شناسی خاورمیانه باستان
دلیل سرشناسیسرپرست کاوش‌های باستانی شوش میان سال‌های ۱۲۷۶–۱۲۹۱ خورشیدی

ژاک دو مورگان (به فرانسوی: Jacques de Morgan) با نام کامل ژاک ژان ماری دو مورگان (Jacques Jean Marie de Morgan)‏ (زادهٔ ۱۸۵۷ - درگذشتهٔ ۱۲ ژوئن ۱۹۲۴) باستان‌شناس فرانسوی و محقق دوران کهن بود. او از سال ۱۲۷۶ تا ۱۲۹۱ هجری خورشیدی به مدت ۱۵ سال هدایت تیم باستان‌شناسان فرانسوی را در ایران و شوش بر عهده داشت. ساخت قلعهٔ شوش به‌وسیلهٔ وی انجام شده ‌است.

وی نخستین فردی است که اعلام کرد در جنوب ایران مقادیر معتنابهی نفت وجود دارد. ((کشف های بسیار مهمی چون ستون قانون حمورابی و تندیس ناپیرآسو توسط گروه اکتشافی دومورگان انجام گردیده است ))

ژاک دو مورگان در جغرافیای غرب ایران، جلد ۲، ص ۲۱، حدود ۱۱۰ سال قبل که از شهر بوکان دیدن کرده‌است، از آرامش و مهمان‌نوازی سیف‌الدین خان مکری، حاکم بوکان، یاد می‌کند که همین باعث ماندن و تحقیق در غار سهولان گردید و بعدها به دخمهٔ فرورتیش در مهاباد و کتیبهٔ کیله شین در کوه «درو» و در شهرستان اشنویه رفت.

کتاب**: "گروه فرستاده شده کاوش به ایران، وزارت آموزش عمومی" ۱۸۹۷–۱۹۰۲ نویسنده: ژاک دو مورگان، سرپرست گروه کاوش. انتشار یافته در پاریس به سال ۱۹۰۲. این کتاب از طریق سایت کتابخانه ملی فرانسه و به گونهٔ "pdf."؛ با ۱۹۸ صفحه و چندین طرح، عکس و نقشه به زبان فرانسه در دسترس عموم می‌باشد.

منابع[ویرایش]