چفیه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
چفیه بر سر کودکان ایرانی در یک مراسم مذهبی در محرم
مرد عراقی با چفیه قرمز، تصویر در سال ۲۰۰۳ گرفته شده است.

چفیه، جفیه یا کوفیّه (به عربی: كوفية‎) یک نوع سربند رایج به ویژه یکی از بخش‌های پوشاک سنتی مرد عرب است.

چفیه که جفیه نیز نوشته میشود، به عنوان سربند استفاده می شود تا از سر و چشم دهان آنان در برابر آفتاب و شن محافظت کند.در مواقعی بستن کوفیه فقط برای تکمیل بودن لباس فرد استفاده می شود. چفیه را با رشته‌ای به نام عقال بر سر می‌بندند که در مجموع چفیه و عقال نامیده می‌شود.[۱]. چفیه همچنین ممکن است بر روی سر بسته نشود و دور گردن گره زده شود.

با وجود رواج بیشتر واژهٔ «چفیه»، برخی مانند ابوالحسن نجفی، «چفیه» را شکل غلط کلمه می‌دانند و اصرار دارند که حتماً باید واژهٔ «کوفیه» به کار رود.[۲] بعضی منشأ اصطلاح کوفیه را شهر کوفه دانسته‌اند حال آنکه به نظر می رسد از پوشاک های بسیار قدیمی و همه‌گیر سرزمین عرب بوده است.[نیازمند منبع].

گونه‌ها[ویرایش]

چفیه فلسطینی
  • فلسطینی : مشهوترین و رایج ترین گونهٔ چفیه.
  • سفید و ساده : چفیه رایج در بین عرب‌های منطقهٔ جنوب خلیج فارس.

این نوع بصورت شال گردن یا دور سر و پیشانی بعنوان نماد مورد استفاده رزمندگان ایرانی در جنگ عراق با این کشور نیز قرار می گرفت و هم اکنون نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

پانویس[ویرایش]

  1. ویکی‌پدیای انگلیسی
  2. «کوفیه و عقال را گاهی به غلط به صورت کَفیه و عقال یا چپیه ارگال یا چپیه عگال می‌نویسند و تلفظ می‌کنند.» ابوالحسن نجفی. غلط ننویسیم: فرهنگ دشواریهای زبان فارسی. چاپ ششم. تهران: مرکز نشردانشگاهی، ۱۳۷۳. ص ۳۱۷. ISBN 961-01-0559-7. 

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]