پژوهشکده علوم تولید مثل

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

پژوهشکده علوم تولید مثل یزد (به انگلیسی: Yazd Reproductive sciences institute) این انستیتو در شهر یزد در استان یزد واقع و از سه مرکز تحقیقاتی : مرکز تحقیقاتی- درمانی ناباروری، مرکز تحقیقات بیولوژی سلول‌های بنیادی و مرکز تحقیقات سقط مکرر تشکیل شده‌است. هم اکنون این پژوهشکده تحت نظارت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید صدوقی یزد به فعالیت خود ادامه می دهدو مردم استان‌های همجوار برای درمان به این مرکز درمانی جهت درمان ناباروری و نازایی مراجعه می‌کنند.

تاریخچه[ویرایش]

برای اولین بار در ایران بدنبال ارائه طرح تحقیقاتی بررسی میزان موفقیت لقاح خارج رحمی در زوجهای نابارور توسط متخصصین دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد و تلاش در جهت برگزاری کنگره‌های علمی در این باره و تأسیس مرکز تحقیقاتی و درمانی ناباروری دانشگاه در سال ۱۳۶۸ اولین فرزند حاصل از IVF+ET ایران در دیماه ۱۳۶۹ چشم به جهان گشود. بدنبال این امر از طرفی سیل زوجهای نابارور به سمت یزد سرازیر گردید و از طرف دیگر متخصصین و علاقه‌مندان زیادی در سراسر کشور راهی این مرکز شدند تا با این تکنولوژی آشنا شوند و با انتقال آن به شهرهای خود در این مهم سهیم گردند. با پیشرفت این علم تنها ۲ سال پس از اولین مورد موفقیت‌آمیز جهانی انجام روش پیشرفته تر میکرواینجکشن با تزریق یک اسپرماتوزوئید بداخل تخمک (ICSI) در سال ۱۳۷۴ این تکنیک نیز بکار گرفته شد و در درمان ناباروی مردان و درصدی از ناباروری زنان که قبلاً" امیدی نداشتند گام دیگری در افزایش موفقیت برداشته شد. مرکز تحقیقاتی و درمانی ناباروری یزد در پایان سال ۱۳۷۹ از طرف معاونت آموزشی وزارت بهداشت - درمان و آموزش پزشکی به عنوان قطب علمی کشور در زمینه ناباروری و تولید مثل و همچنین در سال ۱۳۸۰ به عنوان مرکز تحقیقاتی نمونه در جشنواره پژوهشی رازی معرفی گردید. این مرکز مفتخر است که ضمن درمان هزاران زوج نابارور با استفاده از تکنیک‌های باروری کمک شده، به عنوان مرکز اصلی علمی این رشته و محل مراجعه علاقه‌مندان به فراگیری تکنیک‌های جدید درمان ناباروری و انجام تحقیقات متعدد در زمینه‌های مختلف تولید مثل و ژنتیک مورد قبول مراکز علمی داخل و خارج از کشور می‌باشد.

معرفی پژوهشکده علوم تولید مثل[ویرایش]

در سال ۱۳۶۸ در شهر یزد به همت و پیگیری جمعی از متخصصین دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد و بدنبال ارائه طرح تحقیقاتی بررسی میزان موفقیت لقاح خارج رحمی در زوجهای نابارور و تلاش در جهت برگزاری کنگره‌های علمی در این باره تأسیس گردید. هدف از شکل‌گیری چنین مرکزی در ابتدای امر پایه‌گذاری تکنولوژی برتر در درمان ناباروری در کشور برای اولین بار، فراهم آوردن امکانات لازم جهت توسعه این دانش در استان و کشور و درمان زوجین ناباروری بود که برای درمان مجبور به مسافرت به کشورهای اروپایی بودند. این مرکز در پایان سال ۱۳۷۹ از طریق معاونت آموزشی وزارت بهداشت - درمان و آموزش پزشکی به عنوان قطب علمی کشور در زمینه ناباروری و تولید مثل و همچنین در سال ۱۳۸۰ به عنوان مرکز تحقیقاتی نمونه در جشنواره پژوهشی رازی معرفی گردید. در سال ۱۳۸۶ دو مرکز تحقیقاتی دیگر یعنی مرکز تحقیقات بیولوژی سلول‌های بنیادی و مرکز تحقیقات سقط مکرر به این مجموعه اضافه شد که در حال حاضر به تحقیقات پیشرفته‌ای در زمینه استفاده از سلول‌های بنیادی در درمان بیماریهای تولید مثل و نیز روش‌های جدید تشخیصی- درمانی در درمان سقط مکرر می پردازند.

بخشی از افتخارات این مرکز[ویرایش]

  • تولد اولین نوزاد حاصل از تکنیک IVF در ایران در سال ۱۳۶۹
  • تولد اولین نوزاد ایرانی حاصل از تکنیک IUI در رتروگرید اجاکولیشن در سال ۱۳۷۱
  • تولد اولین نوزاد ایرانی حاصل از تخمک اهدایی در سال ۱۳۷۳
  • تولد اولین نوزاد ایرانی حاصل از میکرواینجکشن ICSI در سال ۱۳۷۴
  • تولداولین نوزاد ایرانی حاصل از اسپرم‌های اپیدیدیم و میکرواینجکشن در سال ۱۳۷۵
  • تولد اولین نوزاد ایرانی پس از انجام AZH در سال ۱۳۷۶
  • ایران در سال 1386IVM تولد اولین نوزاد حاصل از تکنیک
  • اولین مورد حاملگی از جنین منجمد در سال ۱۳۷۶
  • اولین مورد انتقال جنین حاصل از اسپرماتید گرد بیضه و میکرواینجکشن در سال ۱۳۷۷
  • تولد اولین نوزاد ایرانی حاصل از تکنیک IVM در سال ۱۳۸۶

منابع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]