پوشش شرینک

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

پوشش‌های شرینک، نوعی از پلیمرها هستند که به شکل نوارهای پلاستیکی یافت می‌شوند و از مواد خاص و متفاوتی ساخته می‌شوند. وقتی این نوارها به دور جسمی پیچیده شوند و به آن‌ها گرما اعمال شود، این نوارها شروع به آب رفتن می‌کنند تا به طور کامل دور جسم داخل خود را بپوشانند.[۱] گرما می‌تواند از طریق سشوارهای صنعتی گازی یا الکتریکی وارد شود و یا محصول از یک تونل گرما عبور داده شود تا این عملیات انجام شود.

Shrink wrapped ball of twine

ترکیبات و ساختارها

بخش عمده‌ای از پوشش‌های شرینک مورد استفاده، پلی‌الفین‌ها (polyolefin) هستند. الفین‌ها همان آلکن‌ها با فرمول عمومی CnH2n هستند که با شرکت در واکنش زنجیره‌ای پلیمری شدن، تبدیل به پلی‌الفین می‌شوند. این پلیمرها در انواع مختلف ضخامت، شفافیت، استحکام و نسبت آب‌رفتگی وجود دارند. مونومر این نوع شرینک‌ها اغلب می‌تواند پلی اتیلن، پلی پروپیلن و یا بسیاری از مولکول‌های متفاوت دیگر باشد.

پوشش‌های PVC (پلی وینیل کلرید، پلی‌اتیلنی که در مونومر آن یکی از اتم‌های هیدروژن با اتم کلر جایگزین شده است) بیشترین پوشش‌های شرینک استفاده شده می‌باشد. چراکه وزن بسیار کم دارند و با وجود قابلیت‌های خوب قیمت کمی دارند. پوشش‌های PVC تخریب ناپذیر هستند و مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد. بنابراین برای هدف‌های مختلفی می‌توانند استفاده شوند.اما باید در مکان‌هایی استفاده شوند که دارای سیستم تهویه مناسبی هستند. چراکه PVC ها بوی نامطبوع شدیدی تولید می‌کنند. استفاده از PVC ها در تعدادی از کشورها به علت تولید مواد مضر پس از تجزیه ممنوع است. PVC ها دارای برخی خصوصیات منفی هستند. از جمله این‌که پس از آب رفتن رسوبات کربنی برجای می‌گذارد و یا این‌که قدرت آب رفتن بالایی ندارد.

پوشش پلی‌الفین یا POF یک پوشش شرینک ویژه است. زیرا بسیار با دوام و همه‌کاره است. پلی‌الفین‌ها در برابر سوراخ شدن مقاومت خوبی دارند که باعث می‌شود بتوان از پلی‌الفین‌ها در اجسام با شکل غیرعادی استفاده کرد. همچنین این پلیمر در مقابل نفوذ آب بسیار مقاوم است. پلی‌الفین‌ها به طور کامل از مواد قابل بازیافت ساخته شده اند و مورد تایید سازمان غذا و دارو (FDA) می‌باشند. این پوشش بسیار شفاف و براق است و ظاهر زیبایی دارد. این پلیمر برای بسته‌بندی کردن چند جسم در کنار هم بسیار مناسب است و می‌تواند در مدت زمان کوتاهی با اعمال حرارت به طور کامل جمع شود.

منابع

  1. Multi-layer polyester/polyolefin Shrink Film. Mueller, Walter.