پسری به نام سو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
«پسری به نام سو»
A Boy Named Sue by Johnny Cash 1969 US single side-A.png
Side A of 1969 US single
تک‌آهنگ جانی کش
از آلبوم At San Quentin
بی-ساید«San Quentin»
تاریخ پخش۲۶ ژوئیه ۱۹۶۹
تاریخ ضبط۲۴ فوریه ۱۹۶۹
سبک
زمان۳:۴۴
ناشرکلمبیا رکوردز
ترانه‌نویس(ها)شل سیلورستاین
تهیه‌کننده(ها)باب جانستون
گاه‌نگاری تک‌آهنگ‌های جانی کش
«Daddy Sang Bass»
(۱۹۶۸)
«پسری به نام سو»
(۱۹۶۹)
«Get Rhythm»
(۱۹۶۹)
جلد جایگزین
Artwork for Dutch single
Artwork for Dutch single
«پسری به نام سو»
تک‌آهنگ تبلیغاتی شل سیلورستاین
از آلبوم Boy Named Sue (and His Other Country Songs)
بی-ساید«Somebody Stole My Rib»
تاریخ پخش۱۹۶۹
ناشرآرسی‌ای رکوردز
ترانه‌نویس(ها)شل سیلورستاین
تهیه‌کننده(ها)چت اتکینز، Felton Jarvis

«پسری به نا سو» (انگلیسی: A boy named Sue‎) شعری از شل سیلورستاین است که توسط جانی کش اجرا و مشهور شد. «کش» در زمان اوجش این آهنگ به صورت زنده اجرا کرد. این آهنگ بخشی از آلبومِ «زندان ایالتی سن کوئینتین» است که در ۲۴ فوریه ۱۹۶۹ عرضه شد. این آهنگ که بخشی از کنسرتی است که «کش» در تلویزیون اجرا کرد. صوت این اجرا نیز بعداً در در آلبوم در سن‌کوئینتین منتشر شد. همچنین «کش» این آهنگ را بار دیگر در مدیسون اسکوار گاردن در دسامبر همان سال اجرا کرد. «پسری به نام سو» (یا پسری که سو نام گرفت) به بیلبورد ۱۰۰ راه یافت و تنها آهنگی از جانی کش است که به ۱۰ آهنگِ تکیِ برتر دست یافت و سه هفته در رتبهٔ دوم باقی ماند. این آهنگ برترین آهنگ سبک کانتری بیلبورد و آهنگ برترِ سبک بزرگسال در سال ۱۹۶۹ بود

«شل سیلوراستاین» نیز در همان سال تک‌اهنگی به همین نام را منتشر کرد. این آهنگ تحتِ آلبومِ «پسری به نام سو (و سایر آهنگ‌های کانتریش)» تحتِ تهیه‌کنندگی «چت آتکینز» و «فلتون جارویس» منتشر شد.[۱][۲]

برش[ویرایش]

آهنگ داستان مرد جوانی را روایت می‌کند که سفری را برای انتقام از پدرش آغاز می‌کند. پدری که وی را در ۳ سالگی ترک کرده و تنها یادگارش نامی است که برای باقی عمر پسرک روی او گذاشته: «سو». نامی دخترانه که مرد جوان را در زندگی‌اش دچار مشکل کرده. وی توسط سایرین مورد تمسخر و اذیت و آزار کسانی که در سفر وی را می‌بیند، قرار می‌گیرد. به همین دلیل وی با دشواری، بدی بزرگ شده‌است. وی به دلیل شرم از نامش، دائماً جایش را عوض می‌کند. با عصبانیتی که از مشکلات و بی‌احترامی‌هایی که دیده سوگند می‌خورد که پدرش را بیابد و وی را به خاطر «نام مزخرف» ی که رویش گذاشته، بکشد.

«سو» پدرش را در میخانه‌ایی در گاتلینبرگ، تنسی، در میانه‌های تابستان، می‌یابد. پیش می‌رود و می‌گوید: «اسم من سو است! چطور تونستی؟ حالا باید بمیری!» پس از این فریاد خشمگینانه، وی را در در میخانه به خیابان گلی بیرون می‌اندازد. بعد از کت‌کاری این دو، پدرِ سو اقرار می‌کند که از سر عشق به فرزند نامشروعش این نام را به وی داده چراکه می‌دانسته نمی‌تواند پیش وی بماند، برای همین این اسم را روی وی گذاشته تا قوی بار بیاید. بعد از این موضوع، سو پدرش را می‌بخشد و با هم رفیق می‌شوند. «سو» با این درسی آموخت، آهنگ را این گونه به پایان می‌برد که نامِ پسرش را «بیل یا جورج یا هر کوفتِ دیگری بذارم، به جز سو! هنوز از این اسم متنفرم!».

ساختار[ویرایش]

این آهمگ دارای قافیه‌بندی نامعمولِ «A-A-A-B-C-C» دارد و شبیه سبکِ «گفتگومانند» از تاکینگ بلوز است.[۳]

الهام بخشی[ویرایش]

شل سیلوراستاین هستهٔ مرکزی این آهنگ را از طنزگویی به نام جین شپرد الهام گرفته‌است. چراکه وی نیز اغلب به خاطر نام زنانه‌اش مورد تمسخر قرار می‌گرفت.[۴] عنوان نیز از دادستانی به نام سو کی هیکز از مدیسونویلی، تنسی گرفته شده‌است. وی پس از مرگ مادرش در زمان تولد وی، به یادش «سو» نام گرفت.[۵]

«جانی کش» در زندگی‌نامه‌اش که به قلم خود نوشته، بیان کرده‌است که وی متن این آهنگ را تازه دریافت کرده بود و یکی-دوبار از رویش خوانده بود.

رده‌بندی اجرا (نسخه جانی کش)[ویرایش]

رده‌بندی (۱۹۶۹) بالاترین
رتبه
برترین آهنگ‌های کانتری آمریکا ۱
برترین ۱۰۰ تای بیلبورد آمریکا ۲
برترین آهنگ‌های بزرگسال آمریکا ۱
آهنگ‌های کانتری کانادا ۱
برترین تک‌آهنگ کانادا ۳
آهنگ‌های «RPM» بزرگسال ۱
ایرلند ۳
بریتانیا ۴
برترین ۴۰تای آلمان ۱۳

تأثیر بر فرهنگ عمومی[ویرایش]

در فیلمیِ «سوینگرز» یکی از شخصیت‌های نامِ «سو» داشت. در توضیحش به دیگری گفت: «پدرم یکی از طرفداران جانی کش بود». همچنین در آهنگ‌هایِ «یک دقیقه داغ» و «استادیون آرکادیوم» اثر «فلفل‌های قرمز سوزان» از این آهنگ یاد شده‌است.

در قسمتِ «پسری به نام سو» از مجموعهٔ آزمایشگاه دکستر «مندراک» به یاد می‌آورد که پدر و مادر هیپی‌اش وی را در بچگی «سوزان» نامیده بودند و وی بعدها از طریق علم متوجه پسر بودنش می‌شود.

آهنگِ «خلبانان معبد سنگی» در مصرع دومش از «پسری به نام سو» یاد می‌کند.

پیوند[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Boy Named Sue (and His Other Country Songs) در Discogs (1969 Shel Silverstein album)
  2. http://dmdb.org/discographies/shel.disco.html Shel Silverstein discography
  3. پسری به نام سو, YouTube.com
  4. Bergmann, Eugene B. : Excelsior, You Fathead! The Art and Enigma of Jean Shepherd, 2005.
  5. "Johnny Cash Is Indebted to a Judge Named Sue." The New York Times, July 12, 1970, p. 66.