پری دریایی کوچولو

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
«The Little Mermaid»
Edmund Dulac - The Mermaid - The Prince.jpg
پری دریایی کوچولو و شاهزاده، تصویرگری از ادموند دولاک
نویسندههانس کریستیان آندرسن
عنوان اصلی"Danish: Den lille havfrue"
کشوردانمارک
زبانزبان دانمارکی
سبکمتل
ناشرC. A. Reitzel
تاریخ انتشار۷ آوریل ۱۸۳۷

پری دریایی کوچولو نام رمانی است نوشتهٔ هانس کریستیان آندرسن که آثار هنری متعددی از جمله فیلم پری دریایی کوچولو، مجسمهٔ پری دریایی بر پایهٔ آن خلق شده‌اند.

داستان[ویرایش]

داستان چنین شروع می‌شود: "وسط اقیانوس، آنجا که رنگ آب مثل شبق آبی و مثل الماس شفاف است، خیلی خیلی عمیق است."

در اعماق دریای آبی قلمرو بی‌انتهای پادشاه دریاهاست. دختر کوچک و زیبای پادشاه از ۱۵ سالگی اجازه دارد روی صخره‌ای بنشیند و از دور مردم روی زمین را تماشا کند. یک روز که پسر پادشاه برای تفریح به دریا آمده، کشتی او غرق می‌شود، پری دریایی به سرعت دست به کار می‌شود و شاهزاده را نجات می‌دهد و در جا به او دل می‌بندد. پری دریایی نیز با آواز دلفریب خود شاهزاده را گرفتار می‌کند، اما شاهزاده او را نمی‌شناسد و خیال می‌کند که زن دیگری او را نجات داده‌است.

پری دریایی برای از دست دادن دم ماهی‌وار خود و رفتن پیش شاهزاده، پیش جادوگر دریا رفته و در ازای پذیرش چند شرط (این که پری دریایی صدای خود را از دست می‌دهد، هرگز نمی‌تواند به دریا بازگردد، هر گامی که برمی‌دارد درد راه رفتن رو چاقو را دارد و اگر نتواند شاهزاده را در ۳ روز عاشق خود کرده و با او ازدواج کند خواهد مرد) دم خود را با پای انسان عوض می‌کند. وی پس از قبول معامله یک معجون دریافت می‌کند که نوشیدن آن مانند رد شدن شمشیر از درون بدنش درد دارد. ولی پس از به‌هوش آمدن تبدیل به انسان می‌شود.

اما شاهزاده عاشق دختر دیگری شده و با وی ازدواج می‌کند. پری دریایی روی صخره‌ای در انتظار مرگ خود نشسته که خواهران وی نزد او می‌آیند و به او خنجری می‌دهند که در ازای دادن موهای بلند و زیبای خود با جادوگر دریا گرفته‌اند و در صورتی که پری دریایی شاهزاده را در خواب بکشد و خون او را روی پای خود بریزد دوباره پری دریایی شده و به دریا بازمی‌گردد. پری دریایی این معامله را رد می‌کند و خنجر و خودش را از روی کشتی توی دریا می‌اندازد. بدن وی تبدیل به کف می‌شود. ولی به جای این که از بین برود، خورشید گرم را حس می‌کند و می‌فهمد که روحی زمینی اثیری و روشن، دختر هوا شده است. همچنان که پری دریایی به سمت آسمان عروج می‌کند، چند دختر دیگر به او خوش آمد گفته و به وی می‌گویند که مانند آن‌ها شده چرا که با تمام وجودش برای به دست آوردن روح ابدی تلاش کرده است. به خاطر از خوذ گذشگی وی، به او فرصت به دست آوردن روح خودش در ازای نیکی کردن به مدت ۳۰۰ سال به بشر داده می‌شود و یک روز وارد ملکوت خدا می‌شود.

ترجمه‌ها[ویرایش]

این داستان به بیشتر زبان‌های دنیا، از جمله به زبان فارسی، ترجمه شده‌است.

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]