پرواز ۱۹

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو
پرواز ۱۹
تصویر پنج هواپیماى ناپديد شده
خلاصه حادثه

پرواز ۱۹ (به انگلیسی: Flight 19) به پرواز پنج فروند بمب افکن تی‌بی‌اف اونجر اشاره ميكند که در پنجم دسامبر ۱۹۴۵ به طرز مرموزی بر فراز مثلث برمودا ناپدید شدند.
در روز پنجم دسامبر ۱۹۴۵ پنج بمب افکن اونجر به منظور انجام یک پرواز تمرینی که پرواز شماره نوزده نامیده می‌شد، از پایگاه نظامی فوت لودردیل واقع در "فلوریدا" به هوا برخاستند. طبق برنامه، آنها می‌بایست یک مسیر مثلثی شکل را طی کنند و دوباره به پایگاه بازگردند. خلبانان این پرواز قبلاً چندین بار چنین تمرینی را انجام داده بودند و از این رو این ماموریت برایشان دشوار نبود. از سوی دیگر خلبانان و خدمه این پنج بمب افکن را افرادی با تجربه و ماهر تشکیل می‌دادند و همه هواپیماها مجهز به بهترین دستگاه بی سیم و تجهیزات هوانوردی آن زمان بودند. در ساعت ۱۴ و ده دقیقه آنروز، هر پنج بمب افکن به هوا برخاستند و با سرعتی در حدود ۲۰۰ مایل در ساعت به سوی خاور به پرواز در آمدند.
در ساعت سه و چهل و پنج دقیقه ستوان "تایلور" فرمانده این اسکاداران طی تماس رادیویی با برج مراقبت فریاد زد: برج مراقبت... وضعیت اضطراری پیش آمده ... انگار ما از مسیر خود منحرف شده‌ایم... ما قادر نیستیم زمین را ببینیم ... تکرار می‌کنم ... ما قادر نیسنیم زمین را ببینیم!
مسئول برج مراقبت پرسید: حالا در چه موقعیتی هستید؟
-موقعیت خود را به درستی نمی‌دانیم... اصلاً نمی‌دانیم کجا هستیم. به نظر می‌رسد راه را گم کرده‌ایم! مسئول برج مراقبت از این سخن متعجب شد. چگونه ممکن بود همه ى پنج هواپیما با سرنشینان پر تجریه خود، در شرایطی که هوا کاملاً مساعد بود راه خود را گم کنند؟ برج مراقبت گفت: خونسرد باشید و سعى كنيد به سوی غرب پرواز کنید. اما ستوان تایلور پاسخ داد: ما اصلاً نمی‌دانیم غرب کجاست... همه دستگاه‌ها از کار افتاده ... همه چیز شگفت انگیز است. هیچ جهتی را نمی‌توانیم تشخیص دهیم. حتی اقیانوس شکل دیگری به خود گرفته است ... چند لحظه بعد، دوباره صدای ستوان تایلور به گوش رسید که دیوانه وار فریاد زد: ما وارد آب‌های سفید می‌شویم ... کمک ... کمک ... و این آخرین پیام ستوان تایلور بود و صدای او برای همیشه خاموش شد.
مسئولان فرودگاه وضعیت اضطراری اعلام کردند و یک هواپیمای گشت و نجات دريايى مارتین مرینر با سیزده سرنشین و مجهز به کلیه وسایل نجات از زمین برخاست تا به جستجوی هواپیماهای گمشده بپردازد، ولی شگفت این که این هواپیما نیز به همان سرنوشت پنج بمب افکن دچار گردید و برای همیشه ناپدید شد!
ساعاتی بعد برج مراقبت نیروی دریایی در "اوپالوکا" پیام ضعیفی دریافت کرد که مربوط به یکی از هواپیماهای پرواز شماره نوزده بود. اين بسيار عجیب بود چرا که به موجب پیش‌بینی، موجودی بنزین آخرین هواپیما می‌بایست تقریباً دو ساعت پیش تمام شده باشد در حالی که این هواپیما هنوز در آسمان بود! سپیده دم روز بعد ۲۴۲ فروند هواپیما و هجده فروند کشتی طى جستجوهاى منظم و هماهنگ به جستجوی هواپیماهای گمشده پرداختند، ولی عليرغم تلاشهاى فراوان و پيگير، هیچ اثر یا باقیمانده‌ای از آنها نیافتند.
چه اتفاقى براى هواپيماها افتاده بود؟! هرگاه فرض کنیم که این پنج هواپیمای بمب افکن در آسمان با یکدیگر تصادف کرده‌اند می‌بایست قطعات شکسته هواپیما و یا آثار و علائمی از این برخورد احتمالی پیدا می‌شد و از سوی دیگر هنگامی که ستوان "تایلور" وضعیت اضطراری اعلام کرد برخی از خدمه هواپیما می‌توانستند به وسیله چتر نجات خود را از مهلکه رهایی بخشند یا پس از سقوط احتمالى در آب از وسایل ایمنی مانند تشک‌های بادی و جلیقه‌های نجات استفاده کنند، در حالی که معلوم نیست چرا هیچ یک از این اقدامات صورت نگرفت. هواپیمای مارتین مرینر که به کمک این هواپیماها شتافته بود به گونه‌ای ساخته شده بود که در صورت بروز حادثه پيش بينى نشده، می‌توانست بر روی آب بنشیند در حالی که این هواپیما نیز بی آنکه با برج مراقبت تماس بگیرد و گزارشى از بروز خطر يا حادثه ناگهانى و پيش بينى نشده اى مانند نقص فنى يا ساير شرايط اضطرارى مشابه بدهد، به طرز اسرار آمیزی ناپدید شد.
واقعیت اين حادثه تا به امروز مشخص نشده و این ماجرا همچنان در شمار یکی از اسرار حل نشده عالم باقی‌مانده است. پس از این رویداد نیز تعدادی هواپیما و کشتی همراه با سرنشینان آنها در منطقه مثلث برمودا ناپدید شده‌اند که تاکنون اثری از آنها بدست نیامده است و این حوادث موجب شده که دانشمندان نظریات گوناگونی در رابطه با"مثلث برمودا" ارائه دهند.[۱]

نجات چارلز تيلور و همراهان

حدود ساعت سه نيم استاد خلبان پرواز هاي آموزشي در پايگاه فورت لادرديل، پيامي از دستگاه گيرنده خود دريافت كرد ،يكي از دانشجوبان خلباني ميخواست با شخصي به نام پاورز صحبت كند تا او بوسيله قطب نما موقعيت انها را بگويد.استاد خلبان با معلم پرواز شماره 19 تماس گرفت و او گفت :موقعيت خود را نمي دانم،ما در آخرين چرخش گم شديم .هر دو قطب نماي هاي ما از كار افتاده اند.ما ميخواهيم پايگاه فورت لادرديل را پيدا كنيم ... مطئنم كه در مسير هستيم ولي تا چه اندازه نمي دانيم. استاد خلبان به او پيشنهاد مي دهد كه به سمت خورشيد به طرف شمال رفته و به پايگاه برسند ولي او جواب داد : لحظاتي پيش از روي جزيره اي رد شديم و ديگر هيچ خشكي در ديد ما نيست...) رئيس بخش آموزشي خلباني مطئن شد كه هواپيما از مسير خود خارج شده اند زيرا در غير اينصورت بايستي خشكي را ميديدند. صداي گفتگوشان به برج مراقبت مي رسيد كه مي گفتند سوختشان فقط براي 75 مايل كافي است و سرعت باد هم 75 مايل در ساعت است و تمام قطب نما هاي پنج هواپيما از كار افتاده.در طول اين لحظات نگران كننده ، مسئول بي سيم پايگاه فرت لادرديل، سعي داشت با هر يك از پنج هواپيما ارتباط برقرار كند اما موفق نشد. خبر موقعيت اضطراري هواپيما ها به گوش رسيده بود. احتمال اينكه تصميم خلبان اين بوده باشد 99 درصد است": آنها بايد چكار مي كردند؟ (((( آنها فقط يك راه داشتند اينكه برگردند و بروند به آن جزيره اي كه لحظاتي پيش از آن جزيره گذشتند چون فقط سوختشان براي 75 مايل كافي بود.)))) دقايقي بعد تعداد زيادي هواپيما براي تجسس رفتند اما متأسفانه به آن جزيره نرفتند چون چيزي در اين باره نمي دانستندو چيزي پيدا نكردند.

منابع[ویرایش]

  1. مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا، «Flight 19»، ویکی‌پدیای انگلیسی، دانشنامهٔ آزاد (بازیابی در ۸ سپتامبر ۲۰۱۲).
  • مثلث برمودا اثر علی ذوالفقاری، انتشارات گوهر اندیشه، ۱۳۸۹