پال ولفوویتز

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پال ولفوویتز
دهمین رئیس بانک جهانی
دوره مسئولیت
۱ ژوئن ۲۰۰۵ – ۳۰ ژوئن ۲۰۰۷
پس ازجیمز ولفنسون
پیش ازرابرت زولیک
اطلاعات شخصی
زاده۱۹۴۳
ملیتآمریکا
پیشهسیاستمدار

پال ولفوویتز (به انگلیسی: Paul Dundes Wolfowitz) (زاده ۲۲ دسامبر ۱۹۴۳) یکی از دولتمردان آمریکایی و رئیس سابق بانک جهانی است که از او با عنوان معمار جنگ آمریکا و عراق یاد می‌کنند.

ولفوویتز نخستین بار در دوران زمامداری ریگان به عنوان دستیار وزیر امورخارجه آمریکا مشغول بکار شد و در دوران ریاست جمهوری بوش پسر و پیش از حملات یازدهم سپتامبر به مقام جانشینی وزارت امورخارجه رسید.

ولفوویتز به عنوان دهمین رئیس بانک جهانی از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ بود که به دنبال یک رسوایی مالی، توسط جورج بوش برکنار و رابرت زولیک جانشین وی شد.

به گزارش لس آنجلس تایمز، پل ولفویتز که از چهره‌های سرشناس حزب جمهوریخواه است اعلام کرده در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا بجای نامزد جمهوریخواهان دونالد ترامپ، به رقیب دموکرات او هیلاری کلینتون رای خواهد داد.
او در یک خانوادهٔ یهودی به دنیا آمد. پدرش جیکوب (یعقوب) و مادرش لیلیان نام داشت. آنها اصالتاً از یهودیان لهستان هستند.[۱][۲] بیشتر خانوادهٔ پدری او در هولاکاست کشته شدند و او که بشدت تحت تأثیر افکار صهیونی پدر قرار گرفته بود، سیاستی خاص را پیش گرفت.[۳]

جستارهای وابسته[ویرایش]

منابع[ویرایش]

  1. Suzanne Goldenberg, "Guardian Profile: Paul Wolfowitz", The Guardian, April 1, 2005, accessed May 1, 2007.
  2. David Dudley, "Paul's Choice", Cornell Alumni Magazine Online 107.1 (July/August 2004), accessed May 17, 2007.
  3. Eric Schmitt, "The Busy Life of Being a Lightning Rod for Bush", The New York Times, April 22, 2002, accessed March 24, 2008.