پاراگوئه (رود)

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

مختصات: ۲۷°۱۸′ جنوبی ۵۸°۳۸′ غربی / ۲۷.۳۰۰° جنوبی ۵۸.۶۳۳° غربی / -27.300; -58.633

نقشه رود پاراگوئه که با رنگ قرمز پر رنگ شده است

رود پاراگوئه ( به اسپانیایی و پرتغالی : ریوپاراگوای ) رودی در جنوب مرکزی آمریکای جنوبی با درازای ۲۵۴۹ کیلومتر است که از برزیل، بولیوی، آرژانتین و پاراگوئه می گذرد . مبدأ این رود، ایالت ماتوگراسو در برزیل و ریزشگاه آن، رود پارانا در شمال ایالت کورینتس آرژانتین می‌باشد .

رود پاراگوئه از دیامانتینوی برزیل، به سوی جنوب غرب از شهر کاسه رس می گذرد . سپس به سوی جنوب از نواحی مردابی پانتانال در شهر کرومبا عبور می‌کند . پس از آنکه بخش کوچکی از مرز بین بولیوی و برزیل را تشکیل داد مجدداً به درون برزیل روان می‌شود . رود در شهر پوئرتو بائیا نگرا در پاراگوئه، مرز بین برزیل و پاراگوئه را تشکیل می دهد . با پیچی ملایم و طویل در جهت حنوب شرق، کشور پاراگوئه را به دو قسمت غربی و شرقی تقسیم می‌کند . قسمت غربی به نام گران چاکو منطقه‌ای نیمه خشک و بدون سکنه و قسمت شرقی منطقه‌ای انبوه و پرجمعیت .

پس از طی ۴۰۰ کیلومتر از مرکز پاراگوئه، در برخورد با رود پیلکومایو و گذر از شهر آسونسیون مرز بین آرژانتین و پاراگوئه را پدید می آورد . پس از آن ۲۷۵ کیلومتر به سمت جنوب غربی به رود پارانا می ریزد .

بهره برداری[ویرایش]

رود پاراگوئه با پوشش مساحت وسیعی که شامل جنوب برزیل، شمال آرژانتین، کل پاراگوئه و بخش هایی از بولیوی است، از مهم‌ترین رودهای دهانه آبریز ریورپلاته شناخته می‌شود . برخلاف بسیاری از رودهای حوضه پارانا، بر روی این رود سدی احداث نشده و رود تا مسافت قابل توجهی قابل کشتیرانی است . این امر، موقعیت بی نظیری به عنوان کریدورهای ترابری و تجاری، پل ارتباطی آبی برای کشورهای محصور در خشکی ( پاراگوئه و بولیوی ) به اقیانوس و ایجاد یک جاذبه جهانگردی برای رود فراهم ساخته است .

این رود در ماهیگیری و آبیاری کشتزارها مورد استفاده قرار می گیرد . طغیان‌های فصلی رود همچنین زندگی بسیاری از سکنه کناره‌های رود را مختل می‌کند . .

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی