رود پاراگوئه

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مختصات: ۲۷°۱۸′ جنوبی ۵۸°۳۸′ غربی / ۲۷٫۳۰۰°جنوبی ۵۸٫۶۳۳°غربی / -27.300; -58.633
رود پاراگوئه
Rio Paraguai, Río Paraguay
View of Paraguay River near آسونسیون
کشور Paraguay، Brazil، Argentina، Bolivia
رودهای فرعی
 - چپ Rio Negro، Miranda River، Cuiabá River، Apa River، Tebicuary River
 - راست Jauru River، پیلکومایو، رود برمهو
سرچشمه
 - موقعیت Parecis plateau, Mato Grosso, Brazil
دهانه رود Paraná River
 - ارتفاع ۵۰ متر (۱۶۴ فوت)
 - مختصات ۲۷°۱۸′ جنوبی ۵۸°۳۸′ غربی / ۲۷٫۳۰۰°جنوبی ۵۸٫۶۳۳°غربی / -27.300; -58.633
طول ۲٬۶۲۱ کیلومتر (۱٬۶۲۹ مایل)
حوزه ۳۶۵٬۵۹۲ کیلومترمربع (۱۴۱٬۱۵۶ مایل‌مربع)
تخلیه
 - میانگین ۲٬۷۰۰ m3/s (۹۵٬۰۰۰ cu ft/s)
موقعیت رود پاراگوئه در نقشه
نقشه رود پاراگوئه که با رنگ قرمز پر رنگ شده است

رود پاراگوئه ( به اسپانیایی و پرتغالی : ریوپاراگوای ) رودی در جنوب مرکزی آمریکای جنوبی با درازای ۲۵۴۹ کیلومتر است که از برزیل، بولیوی، آرژانتین و پاراگوئه می‌گذرد . مبدأ این رود، ایالت ماتوگراسو در برزیل و ریزشگاه آن، رود پارانا در شمال ایالت کورینتس آرژانتین می‌باشد .

رود پاراگوئه از دیامانتینوی برزیل، به سوی جنوب غرب از شهر کاسه رس می‌گذرد . سپس به سوی جنوب از نواحی مردابی پانتانال در شهر کرومبا عبور می‌کند . پس از آنکه بخش کوچکی از مرز بین بولیوی و برزیل را تشکیل داد مجدداً به درون برزیل روان می‌شود . رود در شهر پوئرتو بائیا نگرا در پاراگوئه، مرز بین برزیل و پاراگوئه را تشکیل می دهد . با پیچی ملایم و طویل در جهت حنوب شرق، کشور پاراگوئه را به دو قسمت غربی و شرقی تقسیم می‌کند . قسمت غربی به نام گران چاکو منطقه‌ای نیمه خشک و بدون سکنه و قسمت شرقی منطقه‌ای انبوه و پرجمعیت .

پس از طی ۴۰۰ کیلومتر از مرکز پاراگوئه، در برخورد با رود پیلکومایو و گذر از شهر آسونسیون مرز بین آرژانتین و پاراگوئه را پدید می‌آورد . پس از آن ۲۷۵ کیلومتر به سمت جنوب غربی به رود پارانا می ریزد .

بهره‌برداری[ویرایش]

رود پاراگوئه با پوشش مساحت وسیعی که شامل جنوب برزیل، شمال آرژانتین، کل پاراگوئه و بخش‌هایی از بولیوی است، از مهم‌ترین رودهای دهانه آبریز ریورپلاته شناخته می‌شود . برخلاف بسیاری از رودهای حوضه پارانا، بر روی این رود سدی احداث نشده و رود تا مسافت قابل توجهی قابل کشتیرانی است . این امر، موقعیت بی نظیری به عنوان کریدورهای ترابری و تجاری، پل ارتباطی آبی برای کشورهای محصور در خشکی ( پاراگوئه و بولیوی ) به اقیانوس و ایجاد یک جاذبه جهانگردی برای رود فراهم ساخته است .

این رود در ماهیگیری و آبیاری کشتزارها مورد استفاده قرار می‌گیرد . طغیان‌های فصلی رود همچنین زندگی بسیاری از سکنه کناره‌های رود را مختل می‌کند . .

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیای انگلیسی