پادشاه شن‌ها

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

پادشاه شنها عنوان فیلم تاریخی است که تاریخ بوجود آمدن رژیم آل سعود در سرزمین حجاز و نجد را حکایت می‌کند. این فیلم در سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ توسط کارگردان معروف سینمای عرب نجدت اسماعیل انزور کارگردانی شده و با هنرنمایی هنرپیشه ایتالیایی فابیو تستی و هنرمند انگلیسی بیل فلووز در نقش عبدالعزیز (ابن سعود) سرکرده قبیله سعودی و مستر همفر جاسوس انگلیسی در ممالک اسلامی بازی می‌نمایند.

تاریخ[ویرایش]

این فیلم تاریخی از دو جانب به تاریخ پادشاهی آل سعود می‌پردازد از سویی زندگی شاهزاده‌ای محروم در سرزمین نجد در شبه جزیره عربستان را روایت می‌کند از سوی دیگر خونخواری و قساوت قلب این شاهزاده را به نمایش در میاورد. ابن سعود با تمام توان و با کمک الاخوان (گروهی از پیروان عبدالوهاب بودند و نباید با الاخوان المسلمون مصر اشتباه شود) در پی برپایی پادشاهی از راه خونریزی و تخریب شهرها و روستاها و حتی قبرستانها بر میاید و پس از هماهنگی با جاسوس انگلیسی مستر همفر و با مساعدتهای حکومت انگیس به آل رشید که حاکمان حجاز و مکه و همپیمانان انگلیس بودند حمله نموده و در مکه و مدینه حمامی از خون جاری می‌سازد و پس یکپارچه کردم نجد و حجاز این سرزمین را بنام خود نامگذاری می‌نماید.

ابن سعود پس از پیروزی آشکارا به تحریف دین، ندادن سهم وهابیون و پیروی از سیاستهای حکومت انگلیس می‌پردازد بگونه‌ای که همپیمانان وهابی او یعنی گروه الاخوان با او به مخالفت برمیخیزند و او با آنها در یک جنگ به مبارزه بر می‌خیزد و سربازان و کسانی را که در پیروزی او در فتح سرزمینهای نجد و حجاز سهم اصلی را داشتند می‌کشد.

هر چند که پس از جنگ با الاخوان، ابن سعود برسر قراردادی برای تقسیم قدرت با وهابیون به توافق می‌رسد و آنها را تحت عنوان نگهبانان دینی سازماندهی می‌کند اما ظاهراً این فیلم به این قسمت از تاریخ نمی‌پردازد.

مجادلات و اتهامات[ویرایش]

در تاریخ ۱۸ آوریل ۲۰۱۲ کارگردان فیلم در یک کنفرانس که برای نمایش تریلر فیلم و پاسخگویی به خبرنگاران در لندن برگزار می‌شد، برای اولین بار خبر از تهدیدات توسط افراد ناشناس علیه وی برای جلوگیری از پخش فیلم داد.

نمایش "سلطان شنها" در سوریه که در باره شرح زندگی ملک عبدالعزیز، اولین پادشاه عربستان سعودی است، با اعتراض اشکار شاهزاده طلال بن عبدالعزیز، مواجه شده است. شاهزاده طلال یکی از هجده پسر ملک عبدالعزیز است که به ابن سعود، نیز شهرت داشت. نمایش این فیلم با وجود تلاش های مقامات سعودی برای جلوگیری از پخش آن بوده است.[۱]

تهدیدات[ویرایش]

در روز چهارشنبه ٧ آذر ١٣٩٢ یک مفتی سلفی وابسته به نظام حاکم در عربستان سعودی به نام «عدنان العایض» در فتوایی در حمایت از رژیم آل‌سعود، قتل «اسماعیل نجدت انزور» کارگردان فیلم جنجالی «پادشاه شن» را در پی اکران این فیلم در سوریه شرعی عنوان کرد.

برخی منابع سوری با اعلام این خبر، نوشتند: توجیه این شیخ وهابی برای مهدورالدم بودن «انزور» این بوده است که این کارگردان سوری در فیلم خود به آل‌سعود به عنوان «ذخیره و خزانه دین اسلام» توهین کرده است.

بنابر این گزارش، «اسماعیل نجدت انزور» پیش از این از روزانه شدن تهدیدهای رژیم سعودی علیه خود خبر داده بود و گفته بود: شرکت «محاماة» انگلیس که نماینده عربستان سعودی است ما را به کشاندن این پرونده به دادگاه تهدید کرده و گفته که ما به توهین و سوءاستفاده از خانواده سعودی متهم هستیم.

البته تهدیدات در این باره اولین بار است که تهدید به قتل است و این در حالی است که « فیلم در یک جمله از شکل‌گیری پادشاهی سعودی و چگونگی ظهور آن سخن می‌گوید و سفری به زندگی و حیات ملک عبدالعزیز دارد؛ هنگامی که از تبعیدگاهش در کویت به نجد باز می‌گردد و شهر ریاض و شهرهای دیگر را ایجاد می‌کند و نهایتاً این پادشاهی را پایه‌گذاری می‌کند.»

این کارگردان سوری با بیان اینکه این فیلم مقابله هنری با تروریسم است، تصریح کرده است: این فیلم پژوهشی در تاریخ و ریشه تروریسم و ارتباط آن با اندیشه وهابی‌گری است که شرایط و متغیرات سیاسی امروز منطقه را تشکیل داده و موج آن به سوریه رسیده است.[۲]

هنرمندان[ویرایش]

  • فابیو تستی
  • بیل فلووز

پانویس[ویرایش]

  1. «فیلمی که شاهزاده سعودی را خشمگین کرد». بی بی سی فارسی، ٢٧/٠٩/١٣٩٢. بازبینی‌شده در ٢٧/٠٩/١٣٩٢. 
  2. «یک شیخ وهابی عربستان فتوای قتل کارگردان «پادشاه شن» را صادر کرد». فارس، ٢٧/٠٩/١٣٩٢. بازبینی‌شده در ٢٧/٠٩/١٣٩٢. 

منابع[ویرایش]

  • ویکی‌پدیا انگلیسی