پاتریشیا کرون

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به: ناوبری، جستجو

پاتریشیا کرون (به دانمارکی Patricia Crone)؛ متولد ۱۹۴۵، دانمارک ـ درگذشتۀ ۱۱ جولای ۲۰۱۵)[۱]پژوهشگر، نویسنده، شرق شناس و تاریخ دان (تاریخ صدر اسلام) است[۲] او استاد مؤسسه مطالعات پیشرفته، دانشگاه پرینستون بود.[۳]

خانم پاتریشیا کرون، متولد دانمارک و بزرگ شده انگلستان است.

پاتریشیا کرون در دانمارک به دنیا آمد و در همان‌جا تحصیلات اولیه را پشت سر گذاشت. سپس به انگلستان نقل مکان کرد و تحصیلات دانشگاهی و عالی را در دانشگاه لندن به اتمام رساند، و در دانشکده مطالعات شرقی و آفریقایی در سال ۱۹۷۴ میلادی به درجه دکترا نایل آمد.

او بین سال‌های ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۷ در دانشکده مطالعات شرقی و آفریقایی دانشگاه لندن فعالیت کرد و سپس به مدت ۲۰ سال در دانشگاه کمبریج مشغول بود، و در سال ۱۹۹۷ به موسسه مطالعات پیشرفته در دانشگاه پرینستون آمریکا پیوست.

از خانم کرون بیش از ده کتاب در زمینه تاریخ و تمدن اسلامی منتشر شده، و او در انتشار مجموعه پژوهش‌هایی در زمینه‌ قانون اسلامی و مطالعات اجتماعی نیز مشارکت داشته است. وی همچنین عضو هیأت مدیره پنج نشریه ادواری تاریخی از جمله دایرةالمعارف اندیشه سیاسی بود، و در انجمن فلسفه آمریکا نیز عضویت داشت. همچنین در دانشکده الهیات در دانشگاه آرهوس نیز سمت استاد افتخاری داشت.

خانم کرون افزون بر آشنایی به زبان‌های عبری، لاتین، یونانی، فرانسه و آلمانی، به زبان عربی و فارسی نیز تسلط کاملی داشت. او در سال‌های آخر عمر خویش دکترای افتخاری از دانشگاه کپنهاگن دریافت کرد، و سخنرانی‌ها و کارگاه‌های آموزشی فراوانی درباره اسلام و تاریخ آن برگزار کرده است.

آثار[ویرایش]

کتاب‌هایی که به تنهایی نوشته‌است:

کتاب فوق با عنوان تاریخ اندیشه سیاسی در اسلام توسط مسعود جعفری به فارسی ترجمه شده است.

  • From Arabian tribes to Islamic empire : army, state and society in the Near East c.600-850 (2008) ISBN 978-0-7546-5925-9

کتاب‌هایی که در نوشتن آنها سهیم بوده:

منبع[ویرایش]

پیوند به بیرون[ویرایش]