ویکی‌پدیا:گزیدن نگاره برگزیده/CyrustheGreatTomb 22059.jpg

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

آرامگاه کورش بزرگ (پاسارگاد)[ویرایش]

زمان رأی‌گیری به پایان رسیده‌است، لطفاً دیگر رأی ندهید. نظرخواهی در تاریخ ۳ فوریه ۲۰۱۲ ساعت ۰۷:۳۱:۰۸ (یوتی‌سی) به پایان می‌رسد.

آرامگاه کورش بزرگ که مقبره کورش دوم هخامنشی ملقب به کورش بزرگ یا کورش کبیر است، بنایی بی‌پیرایه ولی با معماری منحصر به فرد، در فاصله حدود یک کیلومتری جنوب غربی کاخ‌های پاسارگاد است. آرامگاه کورش بزرگ، کانون پژوهشهای ایران باستان این بنا از همه سوی دشت مرغاب پیداست، به‌ویژه اگر از سمت جنوب غربی از راه باستانی گذر کنیم و از تنگه بلاغی وارد دشت شویم، نخستین چیزی که جلب توجه می‌کند آرامگاه کوروش است.
وجود یک گردشگر در تصویر
کادربندی نامناسب
دلیل
کیفیت عالی، کادربندی بی نقص، نوردهی بسیار خوب، ایرانی و دانشنامه‌ای
مقالاتی که تصویر در آنها استفاده شده‌است
آرامگاه کورش بزرگ، کوروش بزرگ، پاسارگاد، سنگ آهک، مرگ کورش بزرگ، جاذبه‌های گردشگری استان فارس بر پایه نوع، فهرست میراث جهانی یونسکو در ایران، فهرست میراث جهانی در غرب آسیا و درگاه:ایران/میراث جهانی
رده نگاره برگزیده
مکان‌ها
پدیدآورنده(ها)
Truth Seeker
نظرات (حتما دلیل موافقت یا مخالفت ذکر شود)
 • موافق به عنوان نامزد کننده -- ماهان گـپ ‏۲۵ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۷:۳۱ (UTC)
 • موافق ارزش دانشنامه‌ای و بومی بودن نگاره --ℳahan بحث ‏۲۵ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۲:۱۱ (UTC)
 • ممتنع مایل به مخالف. رنگ و لعاب خوبی ندارد. زاویه نامناسب --آقای مغز بحث ‏۲۶ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۰:۴۰ (UTC)
پاسارگاد بنایی بی‌پیرایه ولی با معماری منحصر به فرد است مگر پیتزا ایتالیایی یا کیک فرانسوی است که رنگ و لعاب داشته باشد! (ایراد غیرفنی قدغن). زاویه سه کنج و سه رخ زاویه بدی است؟؟! عکس هوایی بود رای موافق می‌دادید؟ (lol) ماهان گـپ ‏۲۶ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۱:۴۴ (UTC)
 • موافق این یک بنا بسیار قدیمی هست. به نظر من زاویش هم حرف نداره. مثلا شما مدنظرتون چه زاویه‌های بوده کاربر گرامی؟ واقعا منظورتون از رنگ و لعاب چی هست؟مثلا آسمون رنگی باشه؟! یا آرامگاه کوروش کبیر رو رنگ بزنن؟! ولی حالا از شوخی گذشته، لطفا دلایلتون رو واضح تر بفرمایید تا انتقادها سازنده تر باشه. سپاس--jasmine بحث ‏۲۶ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۲:۰۱ (UTC)
 • توضیح بهتر بود در تهیه نگاره برای گویایی بیشتر و پرهیز از ابهام‌زایی، زاویه طوری انتخاب می‌شد که درب آرامگاه هم دیده می‌شد. در نقد عکس، اینکه از پشت سر بگیریم معنای خاصی به عکس می‌دهد.Jacopo188 (بحث) ‏۲۶ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۲:۳۰ (UTC)
 • مخالف با احترام به نظر دوستان، بنده نظر مخالفی دارم. گمان کنم علاقهٔ من به آثار باستانی و تاریخی مشهود بوده باشد ولی این نگاره از آرامگاه کوروش دارای زاویهٔ نامناسب است و وضعیت بنا را به خوبی شرح نمی‌دهد.
  همچنین پیشنهاد می‌کنم وپ:نزاکت را نیز بخوانید و نیت‌یابی نکنید. دوستدار درفش کاویانی ۶ بهمن ۱۳۹۰، ساعت ۱۶:۳۲ (ایران)
خیلی دوست داشتم تصویری از آرامگاه را نامزد کنم که درب آرامگاه هم هویدا باشد لیک این مهم میسر نشد زیرا نگاره هایی که درب داشتند کادربندی و پس زمینه خوبی نداشتند! ولی به رای من این آرامگاه پشت و رو ندارد و از هر سوی خوش نما است. (به نگاره های کوچک نظری بیافکنید). ماهان گـپ ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۷:۵۸ (UTC)
 • موافق کیفیت نگاره خوب است و از نظر زاویه هم چون ظاهراً عکس قابل قبولی از نمای آرامگاه با درب آن وجود ندارد بنابراین فعلاً به همین زاویه که به جز نبود ورودی، بقیهٔ مواردش به‌نظرم خوب است رأی مثبت می‌دهم. پرشیانا ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۹:۲۸ (UTC)
به نظر من نگاره‌های بهتری نیز وجود دارد، تصاویری که زاویه دید آن‌ها طبیعی‌تر است، کادربندی مناسب‌تری دارند و شکل بنا هم بهتر تصویر شده. درفش کاویانی (بحث) ۸ بهمن ۱۳۹۰، ساعت ۱۳:۱۱ (ایران)
اگر نگاره بهتری از پاسارگاد و آرامگاه هست، لطفا" ارائه دهید. ماهان گـپ ‏۲۸ ژانویهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۱:۳۵ (UTC)

ممتنع شوربختانه در ویکی چیزی نیافتم، بیرون از ویکی نگاره‌های بهتری وجود دارد. من رای مخالفم را به ممتنع تغییر می‌دهم. با احترام درفش کاویانی (بحث) ۸ بهمن ۱۳۹۰، ساعت ۱۷:۳۶ (ایران)

 • موافق ارزش دانشنامه‌ای و کیفیت مناسب تصویر--● AmirAli ● (بحث) ‏۱ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۸:۵۵ (UTC)
 • موافق--ویکی خور (بحث) ‏۱ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۹:۱۸ (UTC)
 • ممتنع ایرانی بودن تصویر پارامتر مهمی است که شوربختانه زیاد در انتخاب تصاویر ملاک قرار نگرفته است و این تصویر از این نظر خیلی خوب است. این نظر دوستان که تصویر از پشت بنا گرفته شده هم به نظر من عیب کار نیست. چرا که تصویر از هر ضلعی (مشروط بر آن‌که زاویه درست داشته باشد، می‌تواند تصویر برگزیده باشد) ولی در این تصویر کنتراست کافی بین ضلع روشن و تاریک بنا رعایت نشده است. از سوی دیگر زمان عکاسی نیز مناسب نیست. رنگ کدر آسمان نزدیک به افق، رغبت بیننده را برای وارد شدن به صحنه عکس زیاد نمی‌کند. به‌طور خلاصه سه رنگ اصلی عکس (آبی آسمان، قهوه‌ای روشن و قهوه‌ای تاریک) خیلی نزدیک به هم هستند. (برای مثال مقایسه کنید با کنتراست خوب رنگ در این نگاره[۱]) با مجموع این دو عامل من نظرم ممتنع است. --— چغازنبیلبحث ‏۱ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۹:۴۱ (UTC)
 • موافق Espiral0 (بحث) ‏۱ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۲:۲۰ (UTC)

برگزیده شد پرونده:CyrustheGreatTomb 22059.jpg
Kasir بحث ‏۳ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۴:۵۱ (UTC)