ویکی‌پدیا:گزیدن مقاله‌های برگزیده/جنگ صلیبی پنجم

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو

جنگ صلیبی پنجم[ویرایش]

جنگ صلیبی پنجم (ویرایش • تاریخچه • بحث • پی‌گیری)

نامزدکننده: ImanFakhri (بحث • مشارکت‌ها) ‏۱۲ مارس ۲۰۱۹، ساعت ۱۶:۰۹ (UTC) از مقالات مرتبط با جنگ‌های صلیبی که بنا بر علاقه شخصی آن را به گمب آوردم. پیشاپیش از نظرات و انتقادات همه دوستان تشکر می‌کنم. با تشکر -- ImanFakhriTalk ‏۱۲ مارس ۲۰۱۹، ساعت ۱۶:۰۹ (UTC)

 • سلام. برای شروع تعداد زیادی لینک قرمز در الگو و لید مقاله هست. ضمنا یک سر هم به مقاله عبدالله بن طاهر لطفا بزن.--سید (بحث) ‏۱۳ مارس ۲۰۱۹، ساعت ۱۵:۳۸ (UTC)
@Sa.vakilian: سلام سیدجان. وقت بخیر. تمامی پیوندهای قرمز ساخته شد. -- ImanFakhriTalk ‏۱۸ مارس ۲۰۱۹، ساعت ۲۳:۳۹ (UTC)
پس چرا من این تعداد پیوند قرمز در الگوی اطلاعات بالای مقاله می بینم! دقیقا 20 تا!!!--سید (بحث) ‏۱۹ مارس ۲۰۱۹، ساعت ۰۳:۱۰ (UTC)
@Sa.vakilian: سلام سیدجان. بابت دفعه پیش عذرمیخام. پیوندهای جدول اطلاعات را فراموش کرده بودم که الان برطرف شد. -- ImanFakhriTalk ‏۲۲ مارس ۲۰۱۹، ساعت ۱۹:۲۷ (UTC)
 • در بخش پیش زمینه بسیار مهمتر از جنگ صلیبی چهارم، مجموعه جنگ های میان ایوبیان و صلیبیون از زمان صلاح الدین است که در واقع این جنگ هم در ادامه آنهاست. شما برخی از اینها در شرایط شرق نوشته اید که جای مناسبی نیست.--سید (بحث) ‏۲۳ مارس ۲۰۱۹، ساعت ۰۶:۵۰ (UTC)
 • آغاز جنگ با برخوردهای نظامی در شام شروع شده است. چرا شما آن بخش را «نخستین برخوردها» نامیده اید و آغاز جنگ را از حمله به مصر شروع کرده اید!
 • کیکاووس اول را در الگو جزو صلیبیون ذکر کرده اید، اما ذکری از او در مقاله نیست!--سید (بحث) ‏۲۳ مارس ۲۰۱۹، ساعت ۰۷:۱۱ (UTC)
 • گویا مقاله منبع شناسی ندارد.--سید (بحث) ‏۲۴ مارس ۲۰۱۹، ساعت ۰۴:۱۸ (UTC)


 • تاریخ ها در مواردی قمری و در مواردی میلادی است.
 • یک گاهشمار به مقاله اضافه کنید.
 • یک موضوع که برایم محل سوال است، ظاهرا مسلمانان در سده سیزدهم هم در قبال مغولان و هم صلیبیون مشکل بسیج نیروی انسانی داشتند. شاید هم پیشنهادهای صلح گزافی که در این جنگ دادند و هم در جنگ صلیبی هفتم ناشی از همین مشکل بوده است. اگر این موضوع درست است، جایی در پیش زمینه که به توضیح وضع شام و مصر می پردازید، آن را بیان کنید. کلا بخش «شرایط شرق» نیازمند توضیحات بیشتری است.
 • همچنین یک زیربخش درباره شرایط پادشاهی اورشلیم تحت حکومت جان برین باید اضافه شود.--سید (بحث) ‏۳۱ مارس ۲۰۱۹، ساعت ۰۴:۵۸ (UTC)
 • «هرچند که پادشاهی گرجستان متشکل از شوالیه‌های خبره و بزرگی بود اما جنگ با بومیان محلی و مغولان تحت امر سبُتای و جِبِه نویان و شکست از آن‌ها، قدرت نظامی آن‌ها را به‌شدت تضعیف کرده بود. گرجی‌ها در پی این رویدادها و در زمان ملکه روسودان، طی نامه‌ای به پاپ از شرکت در این نبرد خودداری کردند.» این جمله اشکال دارد . حمله مغول به قفقاز در سال 1220 بوده و قاعدتا چند سال پس از آغاز دعوت بوده.
 • «اعلان نمود که تلاش دارد تمامی منافعش را در راه سرزمین مقدس صرف نماید، اما درگیری وی با اُتوی چهارم[ت] در آلمان، وی را تا هنگام رسیدن کامل به قدرت، از اجرای این تعهد دور کرد.» یعنی تا چه سالی؟
 • «ایمْرِه یکم پیروز شد اما با وجود هشدارهای مکرر پاپ هرگز در جنگ صلیبی شرکت نکرد.» اینکه سال 1204 مرده است! به نظرم توضیحات مربوط به پادشاهی مجارستان گیج کننده است چون بلای سوم در زمان جنگ صلیبی سوم می زیسته و ایمره هم در زمان جنگ صلیبی چهارم حاکم بوده است و خواننده خیلی متوجه ارتباطش با جنگ صلیبی پنجم نمی شود.
 • به نظرم کل وضعیت اروپا خوب نوشته نشده است و تصویر روشنی از وضعیت ارائه نمی دهد.
 • در بخش به سوی شرق گفته شده «روی‌هم‌رفته سپاه بزرگی گرد آمد» بعدش گفته «اجرای این طرح را به‌علت کمی تعداد نیروها به تعویق انداختند»!
 • «تصمیم گرفتند به شهر دمشق حمله کنند» خب در عمل چرا این حمله رخ نداد؟!
 • « عدهٔ زیادی نیز فکر می‌کردند قبل از شروع یک نبرد بزرگ باید منتظر وی بمانند» خب وی که گویا هرگز به جنگ نپیوست ، پس چطور جنگ آغاز شد. --سید (بحث) ‏۳۱ مارس ۲۰۱۹، ساعت ۰۹:۵۳ (UTC)
@Sa.vakilian: سلام مجدد خدمت سید گرامی. اینطور که به نظر می‌رسد، باید شرایط اروپا و مسیحیان را مجددا بنویسم. -- ImanFakhriTalk ‏۳۱ مارس ۲۰۱۹، ساعت ۱۹:۰۵ (UTC)

@Sa.vakilian: سلام سید جان. وقت بخیر. تمامی مواردی که گفتید، بررسی و اصلاح شدند. در باب مغولان باید بگویم که نخستین برخورد مسلمانان با صلیبیون به بعد از این جنگ برمی‌گردد. ولی در رابطه با اوضاع همزمان با این جنگ باید بگویم که خلیفه الناصر روابط خوبی با مغولان داشته حتی در برخی منابع یکی از دلایل حمله مغولان به ایران را تحریک الناصر می‌دانند که محمد خوارزمشاه رقیب و دشمن اصلی وی بوده و حتی یکبار درصدد برانداختن خلافت بود که در اسدآباد گیر کرد. بنابراین فکر نکنم مسلمانان در این زمان زیاد به فکر بسیح نیروها در مقابل بوده باشند مگر اینکه بعد از این جنگ باشد. و اینکه من نگهی به کتاب تاریخ ایوبیان انداختم و متوجه شدم ایوبیان طی این دوره هیچ مناسباتی با مغولان نداشتند ولی بعد از حمله مغولان به لوانت یا همان شام، نخستین ارتباطات و برخوردهای میان دو طرف آغاز شد که درآخر منجر به سقوط ایوبیان در شامات در زمان شد. حال اگر ایرادی در مقاله است، من در خدمتم -- ImanFakhriTalk ‏۲۴ آوریل ۲۰۱۹، ساعت ۱۴:۴۳ (UTC)

@Sa.vakilian: تا ابتدای بخش «در تدارک جنگ» را خواندم. خیلی خوب شده . فقط دو نکته، یکی اینکه جنگ سلجوقیان روم و ایوبیان ، به نظرم یک مقاله جدا می خواهد و این همه جزئیات در اینجا اضافه است. می شود کلش را در دو خط خلاصه کرد. دیگر اینکه، با توجه به اینکه عمده جنگ در مصر رخ داده، لازم است مطالبی درباره شرایط مصر هم به بخش پیش زمینه اضافه شود.--سید (بحث) ‏۲۵ آوریل ۲۰۱۹، ساعت ۰۲:۲۷ (UTC)

سپاس سید جان. فکر کنم بشود مقاله تحت عنوان روابط ایوبیان - سلجوقیان ایجاد کرد. در مصر هم چشم، چند خطی در باب شرایط مصر نیز می‌نویسم. -- ImanFakhriTalk ‏۲۵ آوریل ۲۰۱۹، ساعت ۰۸:۳۰ (UTC)

بررسی مقاله تا ابتدای حمله به مصر:

 • در بخش «در تدارک جنگ» صحبت از «نیروهای بلغاری» شده اما قبل و بعد از آن جایی در مقاله به آن اشاره نشده است. ضمنا آندراش پادشاه مجارستان بوده است، چه ربطی به بلغارها دارد؟ یک بار هم در بخش بعد به آنها اشاره شده است.
 • در بخش «در تدارک جنگ» عِده و عُده نیروها بیان نشده است.
 • کیکاووس یکم و سلجوقیان روم در الگو ذکر شده اند، اما جز آن بخشی که در مقدمه به آنها پرداخته شده، چه نقشی در جنگ داشته اند؟ آیا متحد صلیبیان بوده اند؟--سید (بحث) ‏۲۶ آوریل ۲۰۱۹، ساعت ۱۷:۲۰ (UTC)
 • در حمله به مصر ابتدا از یک سپاه 30 هزار نفره صحبت شده و در پاراگراف بعد یک سپاه 40 هزار نفره. ضمنا اگر بتوانید مشخص کنید که چه تعدادشان شهسوار یا دست کم سواره و چه تعداد پیاده بودند، خوب تر است.
 • آیا سفرنامه ابن بطوطه را هم می شود به عنوان منبع ثانویه افزود؟--سید (بحث) ‏۲۷ آوریل ۲۰۱۹، ساعت ۲۲:۱۰ (UTC)
@Sa.vakilian: سلام سیدجان. سپاس از وقتی که می‌گذارید. در رابطه بلغارها، تا جایی که میدانم این گروه هیچوقت به‌صورت منظم و همراه با حاکم خود در جنگ‌های صلیبی در اراضی مقدس شرکت نکردند و بیشتر مزدورانی محسوب می‌شدند که در خدمت ارتش صلیبی که قصد حرکت به سمت شرق را داشتند، می‌شدند که نمونه آن را می‌توان در ماجرا عبور فریدریش بارباروسا در جریان جنگ صلیبی سوم اشاره کرد. در رابطه با کیکاووس می‌خواستم باهاتون مشورت کنم که گفتم اول مطلب را بنویسم، در صورت نیار آن را نگه یا پاک کنیم. این که تا من جایی بررسی کردم (تاریخ ایوبیان) هیچ اشاره‌ای به اتحاد سلاجقه با صلیبیون نشده اما در ویکی انگلیسی ذکر شده که سلاجقه با صلیبیون متحد شدند و ایوبیان را از دو جهت تحت فشار قرار دادند. که ایت مورد کمی را گیج کرده است. در مورد ابن‌بطوطه هم مطمئن نیستم که اطلاعاتی در باب جنگ پنجم داده باشد چون به شهر دمیاط سفر نکرده در حالی که اصل جنگ پنجم در این شهر بوده است. -- ImanFakhriTalk ‏۲۸ آوریل ۲۰۱۹، ساعت ۰۷:۰۸ (UTC)
 • من این طور استنباط کردم که بلغارها همراه مجارها بوده اند چون به اسم آندراش هم اشاره شده است. در مورد سلاجقه، خب ویکی انگلیسی که سند نیست. شما باید به اسناد معتبر مورد استناد آن رجوع کنید و آن را بررسی بفرمایید. در مورد آخر من در مقاله ابن بطوطه دیدم به دمیاط هم رفته است! اما خب منبعی نداشت. هرجور که شما صلاح می دانید.--سید (بحث) ‏۲۸ آوریل ۲۰۱۹، ساعت ۰۸:۲۸ (UTC)
@Sa.vakilian: قطعا ویکی انگلیسی سند نیست اما من از این جهت می‌گویم که نسبت به اتحاد میان صلیبیون و سلاجقه شک دارم که پس از جریان جنگ صلیبی چهارم و قبل از به تخت نشستن کیکاووس، قرارداد صلحی میان سلاجقه و امپراتور لاتین که تابع پادشاهی اروشلیم(!) بوده است، امضا می‌شود. همچنین ما در حین محاصره قسطنطنیه توسط صلیبیون شاهد بسته شدن قراردادی میان صلیبیون و سلاجقه هستیم. با این حال در منابع مرتبط با ایوبیان، اشاره‌ای به اتحاد سلاجقه و صلیبیون در جریان جنگ پنجم نشده است. -- ImanFakhriTalk ‏۲۸ آوریل ۲۰۱۹، ساعت ۰۸:۳۸ (UTC)

@Arellaa: سلام. آیا فرصت دارید در بررسی این مقاله کمک بفرمایید.--سید (بحث) ‏۱۶ اوت ۲۰۱۹، ساعت ۰۴:۴۹ (UTC)

@Sa.vakilian: درود سید عزیز. در اسرع وقت بررسی می‌کنم. بااحترام Arellaa TALK ‏۱۸ اوت ۲۰۱۹، ساعت ۱۰:۱۱ (UTC)
درود ImanFakhri گرامی. مقالۀ بسیار خوبی شده‌است. خسته نباشد :)
 • تعدادی از پک‌ها مشکل دارند، لطفا ببینید مشکلش کجاست که به منبع متصل نمی‌شود.
 • بهتر نیست پک‌های انگلیسی چپ‌چین شوند؟ بنظرم به این صورت زیباتر است. ✓
 • همچنان تعدادی پیوند قرمز در مقاله به چشم میخورد اگر اطلاعی پیرامون آن‌ها نیست، لطفا پیوندها را حذف کنید.
 • مگر تصرف زادار شرط داندولو برای پرداخت هزینۀ ساخت کشتی‌ها نبود؟ پس این جمله که صلیبیون پس از حمله به شهر هم باز از هزینۀ آن برنیامدند، چیست؟
 • یک الگو کدام هم در بخش (ایوبیان شام و مصر در ابتدای سده سیزدهم) هست که به گمانم جناب سید افزوده‌است، گفتم شاید ندیدید، لطفا مشخص کنید کدام حاکم بوده.
 • یک سری ویرایش هم انجام دادم، چک کنید که اشتباهی در مفهوم جملاتتان ایجاد نشده باشد و بنظرم بهتر است یکبار این بخش‌های آغازین را بخوانید، گاهی ایرادهای نگارشی به چشم می‌خورد. موفق باشید Arellaa TALK ‏۲۲ اوت ۲۰۱۹، ساعت ۱۱:۵۹ (UTC)

در صورت امکان مقالات قرمز را بسازید: حمله مغول به گرجستان، راوندان، رعبان، گیورگی چهارم گرجستان، پادشاهی نروژ، عین‌جالوت و مرج‌الصفر. اگر هم سرشناسی ندارند سیاه کنید.--سید (بحث) ‏۲۷ اوت ۲۰۱۹، ساعت ۰۵:۱۴ (UTC)

سلام و عرض خسته نباشید خدمت سید گرامی و آرلای عزیز. بابت تاخیر از شما عذرخواهی می‌کنم. ممنون که مقاله را بررسی نمودید. در اسرع وقت نکاتی را که فرمودید، برطرف می‌کنم. --ImanFakhriTalk ‏۲۹ اوت ۲۰۱۹، ساعت ۲۲:۵۰ (UTC)

 • در خصوص زمان صلح در لید تاریخ قمری ذکر شده که دقیقا با تاریخ میلادی بخش مربوط از متن انطباق ندارد. تاریخ لید ۷ یا ۸ رجب ۶۱۸ ه‍.ق برای صلح و ۱۹ رجب ۶۱۸ ه‍.ق برای ترک دمیاط است اما تاریخ متن ۲۰ اوت ۱۲۲۱ م برای صلح و ۷ سپتامبر ۱۲۲۱ م برای ترک دمیاط است. اولی ده روز فاصله و دومی حدود 17 روز فاصله است!
 • همه تاریخ های لید هم باید یکسان باشد، نه اینکه یک جا میلادی و جای دیگر قمری. پیشنهاد می کنم در خط اول تاریخ هجری را هم ذکر کنید و در سایر موارد همه میلادی باشد.
 • مطالب مفصل درباره جنگ میان سلاجقه و ایوبیان چقدر به این مقاله ربط دارد؟ بهتر نیست آنها به مقاله جنگ سلاجقه و ایوبیان منتقل شود و خلاصه ای بماند.
 • در بخش «ایوبیان شام و مصر در ابتدای سده سیزدهم» توضیحی درباره وضع ایوبیان در مصر داده نشده است.
 • «صورت جدید جنگ صلیبیِ اینوسِنت علیه شرق در منشورِ عام او — که ماه مه و آوریل سال ۱۲۱۳ م برای مردم قسطنطنیه فرستاد — آمده‌است.» صورت جدید یعنی چه؟
 • «نقشهٔ خود را تغییر داده و با حرکت به سوی او، رهسپار شهر بَیسان شدند» احتمالا کلمه با حرکت به سوی او در اینجا نادرسته.--سید (بحث) ‏۸ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۰۵:۳۵ (UTC)
 • برای اسکاندیناویایی ها این مقاله را بساز en:North Germanic peoples مقاله برج سلسله را هم بسازی خوبه. (البته الزامی نیست.)
 • نقشه ای که در بخش «آمادگی برای حمله به مصر» قرار دارد درست نیست و امپراتوری بیزانس در آن زمان به این صورت وجود نداشته است. آن را حذف کردم. لطفا یک نقشه درست را اضافه کنید.--سید (بحث) ‏۸ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۰۶:۵۲ (UTC)
 • تفنگ یونانی چیه؟
 • «قتی که الکامل از نیت صلیبیون در نپذیرفتن پیشنهاد صلحش باخبر شد، دست به اقداماتی برای تقویت جبهه مسلمانان در مصر زد که می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد» مدرک ندارد.
 • یک بار نوشته اید «صلیبیون نیز پس از ۱۱ ماه محاصرهٔ شهر» و بار دیگر «پس از یک محاصره نُه ماهه»!
 • «دستور داد تا اشموم طناح بر روی نیل پلی نصب کند» طناح که آدم نیست!
 • «تاریخ‌نگاران شمار این سپاه را بین ۹۰ تا ۱۱۰ هزار سرباز و ۶۳۰ کشتی جنگی نوشته‌اند.» این عدد خیلی مبالغه آمیزه و محاصره اش توسط سپاه نسبتا کوچکتر مسلمانان عجیب به نظر می رسد.
 • در میان منابع ثانویه مسلمانان اگر کتاب های مهم جدیدتری مثل آثار طقوش هم هست، خوبه اضافه شود.

موفق باشید.--سید (بحث) ‏۸ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۲:۲۴ (UTC)

در حال بررسی در حال بررسی... --ImanFakhriTalk ‏۹ سپتامبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۸:۴۶ (UTC)